Harrastavatko Pohjanmaalaiset

perunanviljelijät vielä sitä pimeää perunakauppaa nykyään? Paljonko teillä menee perunaa ohi kirjanpidon nykyään? 80 luvullahan se luku oli jotain 30-40%.
81346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

menee noin 80% ohi kirjanpidon. loput myydään ylihintaan tyhmille torikauppiaille

Äänestä

peruna o pimeessä parermpi nii säilyy. Tädit sano nii. Kaapo tietää miten peruna säilyy hyvänä.

Äänestä

Laita viestiä, niin pistän sivuun...

Äänestä

pohjalaiset. Ei Pohjanmaalaiset. Heimonimet kirjoitetaan pienellä kirjaimella. Toki pohjalainen heimo on niin merkittävä, että voidaan kirjoittaa myös isolla kirjaimella.

Äänestä

jos muutetaan nuos sinun tuotanto prosenttilukusi kiloiksi niin ollaan varmaan lähellä totuutta tuotantosi laajuudesta.

Äänestä
  • Löytyisikö semmoista ?

    Äänestä

vastaisen varalle. Pohjalaiset ei harrasta mitään, ne tekee kaiken tosissaan. Toisin kun karjalaiset ja savolaiset.

Äänestä
  • mutta totuushan on että tyhjät tynnyrit kolisevat eniten. Nimim. Kosmopoliitti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuuskija kirjoitti:

perunanviljelijät vielä sitä pimeää perunakauppaa nykyään? Paljonko teillä menee perunaa ohi kirjanpidon nykyään? 80 luvullahan se luku oli jotain 30-40%.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu