Missähän vaiheessa uskaltaisi/kehtaisi käydä sanomassa tai ilmoittaa isännöitsijälle häiritsevästä elämästä? Muutettu pari kuukautta sitten ja yläkerrassa asuu tummaihoinen perhe, joiden lapset juoksevat edestakas ympäri asuntoaan vielä puoli kahdentoista aikaan yöllä. Päivällä vielä ymmärrän, mutta illalla kun omat lapset yrittävät käydä nukkumaan, tuo norsulauma alkaa elämöimisen. Juostaan, tiskataan, käydään suihkussa ja tehdään ruokaa vielä yhdentoista jälkeen. Lapset kiljuvat, paukuttavat pattereitä ym. Ymmärrän kyllä, että toisenlaisessa kulttuurissa eletään eri tavalla, mutta tämä on jo tosi häiritsevää. Itse herään aina, kun yläkerta "käy nukkumaan". Voiko jostain ostaa jotain äänieristelevyjä kattoon vai mikä auttaisi? Korvatulppia en periaatteessa edes harkitse, sillä omassa kodissaan pitäisi saada elää hiljaisuudessa ja rauhassa edes joskus.
Yläkerran norsuperhe
häiritsee
71409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Äänieristykset eivät valitettavasti auta yhtään. Kannattaa tehdä isännöitsijälle ilmoitus siitä tai sitten mennä puhumaan yläkertaan. Mutta kannattaa varoa ettei saa syytettä rasimista vaikka naapurit rikkovatkin sääntöjä.
norsujen ovikelloa, oli kello mitä vain!
Oikeassa olet, että jokaisella on oikeus yöuniin (vähintään) omassa kodissaan!
Täytyyhän häirintä saada kuriin. Jos ei suora yhteys norsuihin tehoa, ilmoita isännöitsijälle! Kyllä se siitä!
Terveisin "Hengessä mukana"
Asut siis getossa ei voi mitään
Entäs mitä tehdään valkoisille "norsuille"?
mulla kans asuu yläkerrassa äiti kolmen lapsensa kanssa. siellä meno joka ilta kuin juoksukilpailut olisi käynnissä.olen työelämässä, ei ole joka ilta kiva kuunnella kauheeta huutoa ja mekastusta. äiti huutaa lapsilleen ja lapset huutaa takaisin.olen asunut ennenkin lapsi perheen yläpuolella ja tälläistä meteliä ei sieltä ole kuulunut, siinä perheessä osataan ottaa muutkin asukkaat huomioon.
Ymmärrän kaikkia tietä yläkerran norsuista kärsiviä. Meillä yläkerran kaksilapsisen perheen kersat juoksentelee viikonloppuna 06.00 alkaen ilta yhdeksään, välillä vain päiväunitauko. Onpas kiva herätä sunnuntaiaamuna aikaisin kersojen juoksemiseen... Kyllä vituttaa suomeksi sanoen. Sama viikolla: kun raskaan työpäivän jälkeen tulee himaan, alkaa parkettiralli. Perkele.
Isännöitisjä on voimaton, kun melu on päiväsaikaan tapahtuvaa, kuulema.
tummaihoinen perhe.. noh, ei se varmaan siitä ihonväristä kiinni ole millainen perhe on. Mitäpä jos ihan itse kävisit muistuttamassa että hiljaisuus alkaa kymmeneltä ja että "teidän norsuperheenne" meteli häiritsee.