Ehdonalainen ja ulkoimaat.

Hejsan!
Mikäli on ehdonalainen tuomio niin pystyykö silloin matkustamaan ulkomaille? esim. Ruotsiin
2436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pystyy tietysti.
Ehdonalaista tuomiota ei kyllä ole olemassakaan.
Henkilö tuomitaan joko ehdolliseen tai ehdottomaan vankeuteen. Istuttuaan määrätyn ajan vankilassa, hän pääsee ehdonalaiseen vapauteen.

Äänestä
  • Tarkoitin kylläkin ehdollista vankeutta päteekö tähän sama?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Häkkilintu. kirjoitti:

Hejsan!
Mikäli on ehdonalainen tuomio niin pystyykö silloin matkustamaan ulkomaille? esim. Ruotsiin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu