Kommelluksia

Kertokaahan minkälaisia kommelluksia teillä on sattunut akvaarioiden kanssa. Itse voin aloittaa jonkun näköisillä.

Ajattelin puhdistaa ulkosuodattimen ja miesystäväni tuli avuksi. Ennen kun huomasinkaan, hän oli avannut suodattimen kannen olohuoneessa ja sisällä olevat vedet valui lattialle. :) Ja kuka siivosi..

Vedenvaihdonyhteydessä otin kaksi ämpärillistä vettä pois ja kävin hakemassa uutta. Silti akvaarioon päätyi kummatkin "vanhat" vedet.

Eli kertokaahan jotain vähän hauskempia.
3519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Unohdin kerran veden valumaan ja lähdin leikkaamaan nurmikkoa. Tuli sitten kasteltua nurmikko samalla kerralla..... eh.

Ostin marmorirapuja ja ne melkein tuhos mun lehtikala viljelmäni... onneks niille tuli joku päähän pisto lähtee livohkaan akvaarion kulmaa pitkin ulkomaailmaan... harmi kun ei ollut kameraa sillon saatavilla. Vahingon ilo osui rapuihin kun niitä oli kymmenen sentin välein lattialla kuivuneena parikymmentä kipaletta, kjähkjäh, siitässaivat! Tuholaiset.

Ruokin kerran kalojani ja mulla oli vielä silloin sellanen puikkokala akvassa joka oli jotain kolkyt senttii pitkä siihen aikaan. Hyvällä ruokahalulla se tuli aina ahnaasti hakemaan kädestä surviaisen toukkia (PILKKISELLASIA). Kerran kokeilin pakastesurvaria ja kun olin kerennyt antamaan puolet tähän akvaan ja olin viemässä kättäni pois vedestä hyökkäsi puikkokala vedestä käteen kiinni siihen matoryppääseen ja mätkähti lattialle hölmistyneenä se tuppo suussaan... Oli ihan saatanan vaikeata saada se liero takaisin akvaan saatika edes kiinni. No, ilmeisesti se oppi siitä reissusta sillä se löytyi muutaman viikon jälkeen puoliksi syötynä lattialta akvaarion takaa... Kissat oli tehneet sen idearikkaasta elämästä lopun ;I

jatkuu... nyt pitää lähtee syömään vaimon anopille...............

Äänestä
  • ... tuosta hiekoituksesta tuli mieleen... silloin kun aloittelin tätä harrastusta hankin tosiaan ekaksi akvaksi tuon 240litrasen ja jo siihen aikaan käytettiin puhallushiekkaa akvaarion pohjahiekkana. Hankin tietty hiekkaa ja peseskelin sitä ahnaasti ja hieman huolimattomasti sillä tavalla että ihan kaiki hiekat ei menneet akavaario käyttöön vaan osa ajautui suihkuhuoneen viemäriin... silloin kun oltiin muuttamassa ja tehtiin suursiivousta kämppään, joku huomasi ettei suihkuhuoneen viemäri vedä kunnolla. No, avattiin se sitten ja tarkistettiin hajulukon takaa mikä mättää. Sieltä löytyi kivettynyt möykky sitä hiekkaa joka oli tukkinut viemärin jonkinlaisen kemiallisen reaktion kautta... mukana oli koiran, kissan, ihmisen karvoja sekä kaikkea mitä nyt voi pesuhuoneen viemärin läpi mennä, kiinteä möykky mun akvaarion hiekkaa, ei kerrota tästä sitten eteen päin...

    Meille hankittiin kissan poika ja se sattu oleen edellisi aikas paljon vilkkaampi, mun mielestä akvaario ei tarvitse kansilaseja jos ei omista sellasia lemmikkejä joilla on taipumus hypätä akvaariosta pois, luulin niin. Kissa sitten löytyi yhtenä aamuna akvaariosta tietty liti märkänä ja kylmissään... se sai pidettyä ittensä pinnalla takajaloillaan ollessaan nippa nappa yltäneenä yhen kannon päällä. Tänä päivänäkin sama kissa juo akvaarion vettä janoonsa eikä sille kelpaa vesi raanasta, koiran kupista tai edes omasta.

    Sitten meiltä löytyy jatkuvasti amanorapuja suodattimen sisältä. Pikkuravut kulkeutuu virtauksen mukana ritilän läpi suodattimeen ja kasvaa siellä sitten mittoihinsa. Kerran kuussa mä niitä sieltä ongin kymmeniä takas omaan kotiinsa josta taas niitten jälkeläiset ajautuu takas suodattimeen kasvamaan.

    Meillä on tapana kastella akvaarion vedellä takapihan kukkia, veden vaihdon aikaan laitan vaan letkun valumaan ulkona olevaan saaviin. No, muksut keksi viimekesäkuumilla että akvaariovesi on viileää ja kun se saavi rupes oleen täynnä, ihmeteltiin vaimon kanssa miks muksuilla oli yht äkkiä tosi kivaa. Ne oli molemmat siä saavissa nakuina ja joi tietty sitä vettäikin, opetus... paskaoksennustautihan siitä tuli ja saatiin pestä lattiatkin ja osa kämpän seinistä oksennuksesta ja kurapaskasta, selavii.

    Yks juttu viä siitä puikkokalasta.
    Kerran vaihtelin vettä ja kun homma oli tehty laitoin letkun raanaan kiinni ja vettä tulemaan takas akvaan, mitään ei tapahtunut... laitoin paineet täysille ja yht äkkiä molskahti. Stressin vaalee puikkokala oli uinut letkuun ja jäänyt jumiin johonkin taitteeseen... se mäjähti sitten takas akvaan kun laitoin sitä vettä tulemaan vauhdilla... oli siinä kala ihmeissään vähän aikaa.

    Ainiin, norsukalasta.
    Sellanenkin mulla oli joskus... oikein fiksu ja filmaattinen kaveri. Se oppi syömään kädestä, kämmeneltä; ruoka aikaan ui mun hahmon kohdille ja odotti, laitoin surviaista kädelle ja se kala ui mun kämmenen päälle jossa söi rauhassa kaiken ruokansa, muut kalat kun ei uskaltanut moista niin siitä kasvoikin äkkiä aikas vonkale.
    Se oppi myös uimaan ja liikehtimään sekä kääntymään mun kämmenen liikkeiden mukaan.
    Kun laitoin käden morjestus asentoon kala kääntyi pystyyn, kun laitoin käden käsipäivää asentoon kala kääntyi kyljelleen, kun laitoin käden akvaarion lasiin kiinni, kala ui sitä aivan liki ja kääntyili samalla lailla kuin mitä mä käänsin kättäni kiinni akvaarion lasissa. Noosu oli viisas kalaksi.

    Muksut on laittaneet suodattimet pois päältä monen monta kertaa pääkatkasijasta ja näin on todettu että kalat pärjää komeesti pari yötä ilman tekniikkaakin.

    Kissat on syöneet monen monta kalaa, tästäkään ei sitten kauheesti enää puhuta...

    Meinasin saada lopputilin kun tein tota isoo akvaa töissä omalla ajallani, joku ei tykännyt ja kärtsäs mut.

    Ei nyt taas muista muita satoja kämmejä mitä noiden kanssa on puuhaillut.......niin joo......
    aloittelija kalastona mulla oli kultakaloja, keltarihmoja, perhoskaloja, kardinaaleja, vaikka mitä, mitä itse täällä nyt kiellän liian pieniin ja vääriin olosuhteisiin akvaarioihin laittamasta.
    Oon siis tehnyt aivan samat virheet aikanani ja jopa niistä oppinut mikä on väärä tapa hoitaa lemmikkejä ja mikä oikea määrä pitää akvaariossa kalaa. Mutta olen myös tajunnut antaa kaloja muualle hoitoon jos ne eivät ole olleetkaan mun akvaani sopivia.

    Noita kovan veden kaloja en ole edes koskaan harkinnut juurikin sen hankalaksi koenneeni tavan kovetta vettä joka veden vaihto kerralla. Ei oo mun juttuni. No, silti 60% NIISTÄ KALOISTA MYYDÄÄN AKVARISTI HARRASTUKSEN ALOITTANEILLE JUURIKIN ENSIKALOINA, SE ON VÄÄRIN!

    Äänestä

Ihan harrastuksen alkuvaiheillaku hankin altaan pesin sinne "soran"..
ja ihan kunnolla että aikaa meni useempi tunti....
kun olin saanut ne pestyä rupesin ihmetteleen että ompas aikas terävän oloista akvasoraksi
Nooh sitten hain roskiksesta pussin ja katoin niin siinähän luki että hiekoitussepeli ;OD

Se tuli siis altaan mukana en ostanut...
No olipas hieno hiekottaa Ok-talon pihaa pölyämättömällä sepelillä

Ssitten vaihdoin sen puhallushiekaksi.


Sitten toinen tapaus sattui tässä kerran vedenvaihdon yhteydessä kun rupesin täytön aikana tsekkaileen kaloja kun ne siellä jotain "kisaili"...
Sitte vaan ihmettelin että mikä lorisee?? Juu morjens meni vähän ylitäytölle ;OD

Eikä se mitään mutta ku meni akvan ja tausta kuvan väliin se vesi osittain eli ei oo kovin komeen näkönen..

Nooh suunnitelmissa on ollut pidempäänkin jo uus tausta eli nyt olis hyvä syy alkaa tekeen ;OD

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hupiako kirjoitti:

Kertokaahan minkälaisia kommelluksia teillä on sattunut akvaarioiden kanssa. Itse voin aloittaa jonkun näköisillä.

Ajattelin puhdistaa ulkosuodattimen ja miesystäväni tuli avuksi. Ennen kun huomasinkaan, hän oli avannut suodattimen kannen olohuoneessa ja sisällä olevat vedet valui lattialle. :) Ja kuka siivosi..

Vedenvaihdonyhteydessä otin kaksi ämpärillistä vettä pois ja kävin hakemassa uutta. Silti akvaarioon päätyi kummatkin "vanhat" vedet.

Eli kertokaahan jotain vähän hauskempia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu