Cherokeen akku

Jeppe.

2.5 Bensa, jeepissä 55AH akku, varta, onkohan tarpeeksi iso, tuntuu pyörittävän aika hitaasti esim. -12 asteen pakkas-yön jälkeen, lataus ok. Akun ikää en tiedä. Manuaalista en löytänyt tietoa, mikä on oikea AH määrä, tuntuu vähän pieneltä tuo 55AH akku.

6

2236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Grand Chero

      ei alkuperäisakku ollut V8:kaan, mutta ostin 65amp. Exiden jonka starttiteho on 680milliamp. kun se useimmiten jää noilla 50-60 amppeerisilla jonnekin 460-480 milliamppeerin tietämille.
      Ainakin Grand Cherokeessa ko. akku sopi sille varatulle paikalle aika kivuttomasti, mutta siitä levystä jonka päällä akku seisoo piti ottaa toisesta päädystä se ylöspäin käännetty kanttireunus pois (onneksi levy oli jotain muoviseosta ja toimenpide onnistui siististi).
      Ihmettelen kuitenkin noita olemattoman pieniä original akkuja, kun esim. toisessa autossa (vaimon käytössä) joka on C-sarjan bensa Mersu, on tavaratilassa oleva akku 100 amppeerinen.

      • ??????

        milliampeeria?


      • Grand Chero
        ?????? kirjoitti:

        milliampeeria?

        se isompi lukema mikä on mainittuna akun päällä olevassa etiketissä, kuka valmistaja milläkin lailla oman akkumerkkinsä suunnittelemasa mainostarrassa. Esim. 55 ahm Boschakussa (oli edellisessä Volvossa) lukema 480 ja siitä akkuliike mittasi todellisen ulostulevan starttivirran vuoden ikäisessä akussa 466 milliamppeeria. Taas nämä ns. vapaa-ajanakut eivät juuri sen vuoksi sovellu autokäyttöön koska niistä ei irtoa sitä "räjähtävää" starttitehoa vaan ovat tehty ottamaan/antamaan jatkuvasti pienehköä sähkövirtaa kuten esim. aurinkoenergia järjestelmissä.


      • Jeep GC
        Grand Chero kirjoitti:

        se isompi lukema mikä on mainittuna akun päällä olevassa etiketissä, kuka valmistaja milläkin lailla oman akkumerkkinsä suunnittelemasa mainostarrassa. Esim. 55 ahm Boschakussa (oli edellisessä Volvossa) lukema 480 ja siitä akkuliike mittasi todellisen ulostulevan starttivirran vuoden ikäisessä akussa 466 milliamppeeria. Taas nämä ns. vapaa-ajanakut eivät juuri sen vuoksi sovellu autokäyttöön koska niistä ei irtoa sitä "räjähtävää" starttitehoa vaan ovat tehty ottamaan/antamaan jatkuvasti pienehköä sähkövirtaa kuten esim. aurinkoenergia järjestelmissä.

        Nyt on tullu luettua jotain mikä ei pidä paikaansa. Ei näin tekniikan miehenä kestä lukea milliampeereista käynnistysvirran kohdalla.

        Lue ja kirjoita jatkossa vaan että 680A = 680 ampeeria.

        1A = 1000mA

        Kun pakkaskylmää moottoria pitäisi starttimoottorin jaksaa pyörittää, niin mA:lla ei paljoa tee:

        Teho = 12V x 0.68A = n. 8 W ( Ei varmasti moottori inahdakaan)

        Teho = 12V x 680A = n. 8000W = 8 kW (Jopa pyörähtää V8 iloisena käyntiin)


    • akh

      Kaveri kävi kokeilemas muutamaa cherokeeta tosin tdi mutta niis oli kummaski optiman keltainen akku.

    • Jeep Japa

      Jeepissäni 5,2L V8 jossa Mopardin 12V 66Ah akku
      Hyvin on käyntiin lähtenyt, nyt ei pidä enään virtaa.
      Mbat akuissa näyttää olevan Jeepin akkuja, jälleenmyyjiä ympäri suomen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe