2.5 Bensa, jeepissä 55AH akku, varta, onkohan tarpeeksi iso, tuntuu pyörittävän aika hitaasti esim. -12 asteen pakkas-yön jälkeen, lataus ok. Akun ikää en tiedä. Manuaalista en löytänyt tietoa, mikä on oikea AH määrä, tuntuu vähän pieneltä tuo 55AH akku.
Cherokeen akku
6
2198
Vastaukset
- Grand Chero
ei alkuperäisakku ollut V8:kaan, mutta ostin 65amp. Exiden jonka starttiteho on 680milliamp. kun se useimmiten jää noilla 50-60 amppeerisilla jonnekin 460-480 milliamppeerin tietämille.
Ainakin Grand Cherokeessa ko. akku sopi sille varatulle paikalle aika kivuttomasti, mutta siitä levystä jonka päällä akku seisoo piti ottaa toisesta päädystä se ylöspäin käännetty kanttireunus pois (onneksi levy oli jotain muoviseosta ja toimenpide onnistui siististi).
Ihmettelen kuitenkin noita olemattoman pieniä original akkuja, kun esim. toisessa autossa (vaimon käytössä) joka on C-sarjan bensa Mersu, on tavaratilassa oleva akku 100 amppeerinen.- ??????
milliampeeria?
- Grand Chero
?????? kirjoitti:
milliampeeria?
se isompi lukema mikä on mainittuna akun päällä olevassa etiketissä, kuka valmistaja milläkin lailla oman akkumerkkinsä suunnittelemasa mainostarrassa. Esim. 55 ahm Boschakussa (oli edellisessä Volvossa) lukema 480 ja siitä akkuliike mittasi todellisen ulostulevan starttivirran vuoden ikäisessä akussa 466 milliamppeeria. Taas nämä ns. vapaa-ajanakut eivät juuri sen vuoksi sovellu autokäyttöön koska niistä ei irtoa sitä "räjähtävää" starttitehoa vaan ovat tehty ottamaan/antamaan jatkuvasti pienehköä sähkövirtaa kuten esim. aurinkoenergia järjestelmissä.
- Jeep GC
Grand Chero kirjoitti:
se isompi lukema mikä on mainittuna akun päällä olevassa etiketissä, kuka valmistaja milläkin lailla oman akkumerkkinsä suunnittelemasa mainostarrassa. Esim. 55 ahm Boschakussa (oli edellisessä Volvossa) lukema 480 ja siitä akkuliike mittasi todellisen ulostulevan starttivirran vuoden ikäisessä akussa 466 milliamppeeria. Taas nämä ns. vapaa-ajanakut eivät juuri sen vuoksi sovellu autokäyttöön koska niistä ei irtoa sitä "räjähtävää" starttitehoa vaan ovat tehty ottamaan/antamaan jatkuvasti pienehköä sähkövirtaa kuten esim. aurinkoenergia järjestelmissä.
Nyt on tullu luettua jotain mikä ei pidä paikaansa. Ei näin tekniikan miehenä kestä lukea milliampeereista käynnistysvirran kohdalla.
Lue ja kirjoita jatkossa vaan että 680A = 680 ampeeria.
1A = 1000mA
Kun pakkaskylmää moottoria pitäisi starttimoottorin jaksaa pyörittää, niin mA:lla ei paljoa tee:
Teho = 12V x 0.68A = n. 8 W ( Ei varmasti moottori inahdakaan)
Teho = 12V x 680A = n. 8000W = 8 kW (Jopa pyörähtää V8 iloisena käyntiin)
- akh
Kaveri kävi kokeilemas muutamaa cherokeeta tosin tdi mutta niis oli kummaski optiman keltainen akku.
- Jeep Japa
Jeepissäni 5,2L V8 jossa Mopardin 12V 66Ah akku
Hyvin on käyntiin lähtenyt, nyt ei pidä enään virtaa.
Mbat akuissa näyttää olevan Jeepin akkuja, jälleenmyyjiä ympäri suomen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27810259K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2435969Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735414PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *955038Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193305Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe72692- 2142592
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172424- 282244
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3822187