Fraasilistaa
-kiusattu
-pahentua
-pois syntinä panna,
-turmelus
-lihan himo
-matkaa tekemässä
-saa uskoa ´visusti´ anteeksi
-uskokaa nekin nuoruuden ´huikentelevaisuudet´
anteeksi
-ja te nuoret,saatte ihan ´omalla osoitteellanne´ uskoa
-uskokaa ihan seiniä myöten
-ja te pienet pojat ja tytöt, uskokaa tekin
-uskokaa ´viimeisetkin´epäilykset
-sinä kiusattu matkamies, sinulla on ´lupa uskoa´
-Jeesuksen nimeen ja aina siunaavaan nimeen
-Voi rakas Herra Jeesus, ole kiitetty
-rakkaat Jumalan lapset, te saatte olla hyvässä turvassa tässä ainoassa oikeassa uskossa.
-Tässä Jumalan valtakunnassa
-tässä rakkaan pojan valtakunnassa asuu Jumalan Pyhä Henki
-haluan uskoa ja yhdessä teidän kanssanne jäädä matkaa tekemään
-Vieläkö minäkin saan uskoa
-olkaa turvatuita ja siunatuita
-saatte uskoa syntinne anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä aivan rauhaan, vapauteen ja iloon asti.
-Jumalan terve
-Jumalan rauhaa.
-Taivaan Isän siunausta.
-Toinen jalka maailmassa
-Me, ajan illan Jumalan lapset
-veriruskeat synnit
-veren priskoitus
-Tekin rakkaat nuoret, jotka aivan kuin eturintamassa olette taistelussa..
-sielunvihollinen, tuo monien juonien konstimestari tahtoo olla eksyttämässä.
-Pyhä henki kotiopettajana
-me olemme vahvat taistelussa sielunvihollisen houkutuksia vastaan.
-Älkäämme antako laittajalle sijaa, vaan pidetään usko ja hyvä omatunto.
-Synnin luvallisuus valtaa alaa maailmassa ja näyttää myös joidenkin uskovaistenkin sydämissä.
-Jos mahdollista olisi valitutkin eksytettäisiin..
-Suuri synti vie ihmisen kadotukseen, mutta ei pienikään jätä välille.
-ystäväni, joka olet tänään tullut tänne seuroihin sanankuuloon, OLE AHKERA JA TEE PARANNUS!"
Vastaukset 20
Vanhimmat
välittävän instituution palkannauttijana ajattelisin sinun tulisi arvostaa kulttuurista perintöä myös uskonnolisissa yhteyksissä.
Mitä haluat tällä listalla sanoa? Samalla kun näennäisesti vitsailet mielestäsi vanhakantaisen kulttuurin termien kustannuksella, listaat samalla vitsiksi myös Jeesuksen nimen (lue oma listasi).
Olisin pahoillani, jos omia lapsiani opettaisi ihminen, jolla riittää aikaa tehdä pilkkaa toisen ihmisten elämän keskeisistä sisällöistä. Selvyyden vuoksi tiedoksesi: olen itse tavallinen luterilainen uskovainen.
Minua ainakin kihtoi jo tuo ensimmäinen lista...
Sen tiimoilta käydään pohdintaa siitä mitä ne mantkanviat mahtavat olla... käy sinäkin lukemassa ja pohtimassa...
EI nämä faraasit niin yksi selitteisiä ole ja niitä käytetään ihan liian paljon...
Olisi todella kiinostavaa jos nämä fraasit purettaisiin selkokielelle. Mitä niistä löytäisimme? Matkanvia.... Kerroppa sinä mitä sillä ilmauksella tarkoitetaan?
en tosiaankaan halua repiä huumoria siitä, että Jeesus on kirjoitettu yhdeksi fraasiksi luetteloon. Minulle se tosiaan on nimi, jonka varassa jaksan elää ja iloitakin elämästä.
Matkanvioiksi tulkitsen taivasmatkaa hidastavia esteitä, joko syntejä, kiusauksia tai omia rajoitteita.
Hyvää matkaa sinullekin HysHys.
Tv. "Aljetussa" uskossa matkaa tekevä kirkkouskovainen
siis mitä ne omat rajoitukset on joita pitää pyytää anteeksi? Luojan luomia vai jotain muuta?
Voisitko selventää tätä.... Matkan vika = synti miski sitten pitää uskoa sekä synnit että matkan viat anteeksi eikö pelkkä syntien uskominen riitä?
En ymmärrä mitä kirjoitat selvennä...
jäi tuonne toiseen ketjuun :)... Itseäni jäi vaivaamaan se asia ja jos jollain olisi ideaa mistä ko lausauhdus on sanut alkunsa ja onko sitä selitelty jossain.... Yhden selityksen olen kuulut ja sen kirjoitin tuonne alempaan ketjuun...
Toisaalta Heino osoitaa ettei selitykselle löydy raamatullista pohjaa jota en lainkaan ihmettele...
Synti on synitä eikä pienempiä matkanvirheitä raamatun sanan valossa ole....
Sitten tuli mieleen nämä
- yksimielisyys (tämä tulee esille aina päätöksissä)
- rauhan ja rakentamisen aika
- pysykää siionin rakkaudessa (ajallisen?)
- kuin hakomaja yrttitarhassa
- mailmassa muttemma mailmasta
- tämän mailman mukaan
- ahkeroida taivaan taimien vastaanottamisessa
....
synti, että ihminen elää erossa Jumalasta.
Ei siis auta vaikka miten yrittää parannella omaa
elämäänsä ja vaikka miten onnistuisi elämään ns.
"hyvän elämän"
Sillä ihmisten omat teot, yritykset tulla kelpaavaksi Jumalalle ovat vain ihmisten uskoa,
uskottelua, niillä ei ihminen koskaan autuutta
saavuta,vaan synnin omana ihminen näin pysyy ja on.
1. Mitäs siis meidän pitää sanoman? Pitääkö meidän vielä synnissä oleman, että armo suuremmaksi tulis?
2. Pois se! Me, jotka synnille kuolleet olemme, kuinkas meidän vielä pitäis siinä elämän?
Jaak.2:20. Mutta tahdotkos tietää, sinä turha ihminen, että usko ilman töitä kuollut on?
Hebr.12:4. "Sillä ette ole vielä hamaan vereen asti kilvoitellen syntiä vastaan olleet"
"Mutta tahdotkos tietää, sinä turha ihminen, että USKO ILMAN TÖITÄ ON KUOLLUT?
Mitta tiedätkö mitä ovat nämä työt?
synnistä, niin, niinkauan ihminen on synnissä
kun hän elää erossa Jumalasta.
Ei siis hyödytä ihmisen parannella itseään.
mitä eroa on synnillä ja matkan vialla :)
ja se synti kadottaa kun ihminen elää erossa
Jumalasta, se on siis se epäuskon synti ja toinen
synti jota ei enää anteeksi anneta on PYHÄN HENGEN
PILKKA.
Tekosynneistä kun puhutaan ja niistä kun yritetään
parannusta tehdä se on kuin sikolätissä rypeisi,
puhdasta ei tule.
Sillä ihminen elää tällöin tuossa epäuskossaan,
erossa Jumalasta.
Ei siis auta ihmisen parannella itseään, vaan se on näin kuin Raamatussa sanotaan; "TEHKÄÄ PARANNUS"
Kääntykää siis pahoilta teiltänne Jumalan puoleen
koko sydämestänne ja pyytäkää että Jumala johdattaisi iankaikkiselle tielle. Hän sen tekee.
Ei ole ihmisen itsensä otettavissa USKOA, ei voi
ihminen itsessään Jumalan luo käydä.
Siksi ne kun sanotaan se ja se on tullut uskoon
niin sopii kysyä mihin uskoon.
Sillä se USKO jonka JUMALA ANTAA ei ole mikään
hokkus pokkus temppu niin, että; minä päätin
tulla uskoon, minä menin alttarille kun kehoitettiin niin minä tulin uskoon jne...
Ei, ei ja ei todellisen USKON SYNNYTTÄÄ VAIN JUMALA ITSE.
Siksi Jeesus sanoi ja sanoo: "Etsikää ensin
Jumalaa ja Hänen valtakuntaansa niin kaikki
muukin tarpeellinen annetaan.
Ihminen voi siis löytää todellisen USKON vain
juuri noin kuin JEESUS SANOO.
EIKÄ SIIS NIIN ETSIKÄÄ SEURAKUNTAA JA NIIN TE JONKUN IHMISEN KAUTTA VOITTE TULLA uskoon.
Ja mitä siis ovat "matkan viat" eivät mitään,
sillä ihminen on joko syntinen tai armahdettu
syntinen.
"Ja mitä siis ovat "matkan viat" eivät mitään,
sillä ihminen on joko syntinen tai armahdettu
syntinen."
... kutenkin tätä ilmaisua synnit ja matkanviat käytettään ylseisesti puheissa....
käytetään kun ei olla koskaan PARANNUSTA TEHTY,
vaan yritetty parannella elämää ja sitä samaa, siihen samaan kehoitetaan näin sitten toisiakin,siis parantelemaan elämäänsä.
Se on sitä valhe armon turvissa elämistä,
valhearmon turviin tuudittamista.
Ei pyydetä siis ihmistä parantelemaan elämäänsä,
vaan Jeesus Sanoo:"TEHKÄÄ PARANNUS".
Ja näillä;parantelulla ja parannuksella on siis
sellainen ero kuin on yöllä ja päivällä.
Ymmärrätkö?
Mitä tarkoittaa veren priskoitus?
Veren pirskoituksella viitataan vanhan liiton tapaan sovittaa synnit.
"tämä on vikauhrin sääty: se on kaikkein pyhin. Siinä paikassa, kussa polttouhri teurastetaan, pitää myös teurastettaman vikauhri, ja sen veri pitää priiskotettaman alttarille ympärinsä." (3. Moos. 7:1,2 -Biblia 1776)
Myös Paavali mainitsee tästä UT:ssa useamman kerran, kun hän vertaa Jeesusta ylimmäiseen pappiin:
"jos härkäin ja kauristen veri, ja hehkoisen tuhka, priiskotettu saastaisten päälle, pyhittää lihalliseen puhtauteen, Kuinka paljoa enemmin Kristuksen veri, joka itsensä ilman kaiketa viata iankaikkisen hengen kautta Jumalalle uhrannut on, on puhdistava omantuntomme kuolevaisista töistä, elävää Jumalaa palvelemaan?" (Hepr. 9:13,14 -Biblia 1776)
Vanhoillislestadiolaisilta on kuitenkin unohtunut se, että kun Jeesus kuoli, niin temppelin esirippu repesi ja tie kaikkein pyhimpään oli sen jälkeen auki kaikille ihmisille. Enää ei tarvittu pappeja pärskimään uhrin verta, jotta synneistä voisi vapautua.
Paavali jatkaa Jeesuksesta Heprealaisille:
"hän myös Uuden Testamentin välimies, että ne, jotka kutsutut ovat, sen luvatun ijankaikkisen perimisen saisivat, että hänen kuolemansa siinä välillä kävi niiden ylitsekäymisten lunastukseksi, jotka entisen Testamentin alla olivat." (Hepr. 9:15 -Biblia 1776)
Näin Paavali kuvaa kuinka kristityillä Jeesus on ylimmäinen pappi sekä ainoa välimies syntisen ihmisen ja Jumalan välissä:
Heprealaiskirje 8:1-8 (Raamattu 1933/38)
"Mutta pääkohta siinä, mistä me puhumme, on tämä: meillä on sellainen ylimmäinen pappi, joka istuu Majesteetin valtaistuimen oikealla puolella taivaissa, tehdäkseen pappispalvelusta kaikkeinpyhimmässä, siinä oikeassa majassa, jonka on rakentanut Herra eikä ihminen. Sillä jokainen ylimmäinen pappi asetetaan uhraamaan lahjoja ja uhreja, jonka tähden on välttämätöntä, että tälläkin on jotakin uhraamista. Jos hän siis olisi maan päällä, ei hän olisikaan pappi, koska jo ovat olemassa ne, jotka lain mukaan esiinkantavat lahjoja, ja jotka palvelevat siinä, mikä on taivaallisten kuva ja varjo, niinkuin ilmoitettiin Moosekselle, kun hänen oli valmistettava maja. Sillä hänelle sanottiin: "Katso, että teet kaikki sen kaavan mukaan, joka sinulle vuorella näytettiin". Mutta tämä taas on saanut niin paljoa jalomman viran, kuin hän on myös paremman liiton välimies, liiton, joka on paremmille lupauksille perustettu. Sillä jos ensimmäinen liitto olisi ollut moitteeton, ei olisi etsitty sijaa toiselle.
Jeesus tuli siis täyttämään Jumalan tahdon, että jokainen voi Hänen kautta turvata Jumalaan ja pelastua yksin uskolla, ilman ketään pappia, uskovaista, tms toista ihmistä siinä välissä!
Tätä vanhoillislestadiolaisten on vaikea sulattaa, koska he haluavat olla Jeesuksen sovintouhria välittäviä "pappeja", jotka "pirskoittelevat" Jeesuksen verta ihmisten päälle julistaessaan syntejä anteeksi "Jeesuksen nimessä ja veressä". Siksi he myös uskottelevat ettei Raamatussa olevat Jeesuksen suorat lupaukset pelastuksesta kaikille ihmisille yksin uskosta ole voimassa, ellei kyseistä julistusta ole kuultu heidän suustaan.
Röyhkeää ja suoraan Raamatunvastaista?
Kyllä, mutta siitä huolimatta suomessa on kymmeniä tuhansia ihmisiä, jotka on pienestä pitäen aivopesty uskomaan juuri tuolla tavalla.
...
-sielunvihollinen, tuo monien juonien konstimestari tahtoo olla eksyttämässä.
Mitä kun se on jo saanut eksyttää.
Silloin meneekin kaikki nurinniskoin.
Mitä tarkoittaa, -turmelus
"Joka lihaansa kylvää, se lihasta turmeluksen niittää; mutta joka Henkeen kylvää, se Hengestä iankaikkisen elämän niittää."
"Koska hänen jumalallinen voimansa on lahjoittanut meille kaiken, mikä elämään ja jumalisuuteen tarvitaan, hänen tuntemisensa kautta, joka on kutsunut meidät kirkkaudellaan ja täydellisyydellään, joiden kautta hän on lahjoittanut meille kalliit ja mitä suurimmat lupaukset, että te niiden kautta tulisitte jumalallisesta luonnosta osallisiksi ja pelastuisitte siitä turmeluksesta, joka maailmassa himojen tähden vallitsee,"
" Sillä he puhuvat pöyhkeitä turhuuden sanoja ja viekoittelevat lihan himoissa irstauksilla niitä, jotka tuskin ovat päässeet eksyksissä vaeltavia pakoon, ja lupaavat heille vapautta, vaikka itse ovat turmeluksen orjia; sillä kenen voittama joku on, sen orja hän on."
"Jos joku muuta oppia opettaa eikä pitäydy meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen terveisiin sanoihin eikä siihen oppiin, joka on jumalisuuden mukainen, niin hän on paisunut eikä ymmärrä mitään, vaan on riitakysymyksien ja sanakiistojen kipeä, joista syntyy kateutta, riitaa, herjauksia, pahoja epäluuloja, alituisia kinastuksia niiden ihmisten kesken, jotka ovat turmeltuneet mieleltään ja totuuden menettäneet ja jotka pitävät jumalisuutta keinona voiton saamiseen."
"Jumalan valtakunnan talostelua"
Mitä sekin on. En tiedä.