Minulla on tosi likainen ilmankostutin. Millä ainella saan vastukset puhtaiksi?
Ufox ilmankostutin
12
20729
Vastaukset
- lähtee
Etikkaliuos sisään...tai mukavamman tuoksuinen sitruunahappo apteekista. Liuottavat kalkkijämät pois. Etikkaliuokseen riittää noin 10-20% seos. Myös kahvinkeittimien puhdistukseen tarkoitettuja pusseja (sitruunahappoa) voi käyttää.
Etikka kuitenkin halvin ja tehokas.- neuvot
Vaan lisäisin tuohon, että liuotusaikaa tarvitaan jopa vuorokausi
- Anonyymi
Ufox ilmankostutinta olen jo pari vuotta puhdistanut Puuilosta ostamallani sitruunahappo-maustepurkin avulla. Litra vettä ja 2 rkl sitruunahappoa, antaa liota pari tuntia. Sitten kaadan pois hyvin varovasti isoon ämpäriin, ja huuhtelen 2 kertaa vedellä. Puhdasta tulee.
- Anonyymi
Ja tämän teen n 2 vkon välein talvikaudella, saostuu niin nopeasti kun kovassa käytössä. Ufoxin oma aine (mitä kuulemma pitäis ohjeen mukaan aina käyttää) on niin järkky kallista että olen laskenut, että halvemmaksi tämä tulee, vaikka sitten joutuisi uuden Ufoxin ostamaan huonomman aineen vuoksi parin kolmen käyttövuoden jälkeen (2 v siis jo mennyt sitruunahappoputsauksella, eiköhän mene vielä ainakin toiset mokoman).
- Anonyymi
Naputtelin jollain metallilla vastuksista enimmät pois, lähtivät isoina paloina, turha niitä on aivan puhtaaksi putsata joka välissä jos vedessä paljon kalkkia kuten täällä. Näillä sähkönhinnoilla ei kuumentavia viitsi käyttääkään, uudemmassa on rumpu ja puhallin, se sitten kerää äkkiä levää ellei raaski ostaa kalliita hopealiuskoja veteen.
- Anonyymi
Oma legionellakasvattamo on tosiaan kiva....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oma legionellakasvattamo on tosiaan kiva....
Juu, kerran viikossa joutuu putsaamaan kloorivedellä. Ihmetyttää tuleeko levää vesijohdosta vai mistä sitä ilmestyy. Kuumentava olisi paras, mutta ei näillä sähkönhinnoilla. Etikka ei auta kostuttimessa ja klooria pitäisi olla niin paljon että silmiä kirvelee. Kerran kuussa taisi olla puhdistus vaikka on hopealiuskakin.
Tuskinpa tavallinen levä kovin haitallista on, onhan sitä uimavedessäkin ja käytän kukkien lannoitukseen, mutta haisee pahalle muutaman päivän. Tuli kostuttimeen jo ennen kuin aloin käyttää kukille, ne ainakin tykkää siitä. Kaupasta ostettua siis lannoite, ei kostuttimesta, se ei juurikaan haise. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, kerran viikossa joutuu putsaamaan kloorivedellä. Ihmetyttää tuleeko levää vesijohdosta vai mistä sitä ilmestyy. Kuumentava olisi paras, mutta ei näillä sähkönhinnoilla. Etikka ei auta kostuttimessa ja klooria pitäisi olla niin paljon että silmiä kirvelee. Kerran kuussa taisi olla puhdistus vaikka on hopealiuskakin.
Tuskinpa tavallinen levä kovin haitallista on, onhan sitä uimavedessäkin ja käytän kukkien lannoitukseen, mutta haisee pahalle muutaman päivän. Tuli kostuttimeen jo ennen kuin aloin käyttää kukille, ne ainakin tykkää siitä. Kaupasta ostettua siis lannoite, ei kostuttimesta, se ei juurikaan haise.Kerta puhdistus vahvemmalla klooriliuoksella riitti, nyt mennyt monta kk eikä ole limoittunut kertaakaan, pari kertaa huuhdellut miedommalla liuoksella.
- Anonyymi
Virtsa auttaa niin koronaan kuin homeeseen. Vuorokausi ja laite kiiltää uutuuttaan.
- Anonyymi
Siis annatteko etikalla tai sitruunahapolla liota ihan tavallisesti vai onko kostutin samalla päällä ja lämmin?
- Anonyymi
Mistä mahtaa johtua kun ufox ilmankostittimeen tulee ruskeaa jauhemaista likaa. Irtoaako laitteesta vai onko vesijohtovedessä jotain mikä sen aiheuttaa.
- Anonyymi
Tulee vedestä. Kalkkia, metallihilettä ja muuta putkista irtoavaa likaa joka pinttyy vastuksiin. Tästä juuri puhutaan "likana".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1779464Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3527174Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1056062Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen254230- 1714094
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht823815Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu923726Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.353318- 1933044
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik152736