Ostin pari kuukautta sitten tietsikan, jossa on prossu AMD Sempron 2800 . Luulin, että tuo 2800 (2,8Ghz) tarkoittaa, että noin paljon Mhz on prossussa, mutta todellisuudessa siinä on vain 1,6Ghz.
Eli mitä tuo 2800 tarkoittaa?
Tulin väärin informoiduksi. Luulin, että saan ainakin kohtuullisen prossun (2,8), mutta 1,6 on nykytarpaeisiin aika alhainen.
Eli mitä tuo 2800 tarkoittaa?
Tulin väärin informoiduksi. Luulin, että saan ainakin kohtuullisen prossun (2,8), mutta 1,6 on nykytarpaeisiin aika alhainen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
AMD:n nämä xxxx nopeudet ovat hämääviä tarkoituksella ja lisäksi vaihtelevat sen mukaan miten markkinat muuttuvat. Vanhaan hyvään aikaan AMD ilmoitti tämän luvun epävirallisesti pohjautuvan Intel Pentium 4 -prosessorin nopeuteen, koska tuolloin AMD:n prosessorit olivat selvästi tehokkaampia per prosessorisykli kuin Intelin vastaavat.
Luonnollisesti tämä aiheutti paheksuntaa, jolloin AMD ilmoittikin tämän luvun olevan suhteessa AMD Thunderbird-prosessorin tehoon, l. AMD XP 2500 vastaisi 2,5 GHz:n AMD Thunderbirdiä, jos sellaista olisi olemassa.
Laskentatapaa on taas muutettu, ja nyt pikkulinnut ovat laulaneet, että Sempronin numerointia on nostettu vastaamaan Intel Celeronin vastaavia nopeuksia kun taas AMD:n 'oikeiden' prosessoreiden vastaavia numerointeja ei oltaisi muutettu.
AMD:n kannalta paha juttu on se, että ne ovat jääneet prosessorikehityksessä nyt roimasti jälkeen Intelistä, joten näillä vanhoilla luvuilla ei todellakaan ole mitään merkitystä kun Intel on nykyään tehokkaampi per sykli kuin AMD.
Sempron 2800 on 1,6 GHz ja vastannee Intelin 2,8 GHz:n Celeron-prosessoria, joka on antiikkia. Intelin uudempaa sarjaa edustava 1,6 GHz Core 2 Duo on aivan tolkuttomasti nopeampi kuin Sempron 2800 , tietyissä laskentatehtävissä yli kolme kertaa nopeampi. AMD Sempronin laskentatavoilla se olisi jotain 6000 , ja se taistelee tasaväkisesti AMD:n 'oikeiden' prosessoreiden kanssa luokassa AMD X2 64 4400 .
Rebi siit. ; )
Kiitos tiedoista! Itse oon vähän aloittelija näissä asioissa.
Mutta onko sekään oikein kun Gigantti myy tietokoneita nimikkeellä: "Todellinen tehopakkaus", jolloin asiakas luulee, että nyt hänellä on kunnon kone.
Todellisuudessa siinä on joku Geforce 6600LE näytönohjain ja eikä PCI-E väylää ollenkaan.
Moni poika on pettynyt, kun tuo tehopakkaus ei pysty pyörittämään viimeisimpiä pelejä.
Hyväuskoista käytetään hyväksi.
Pentti peruspentit katsovat mainoksesta, että tuon koneen näytönohjain omaa paljon muistia ja kuvittelevat sen kertovan minkä luokan kortista on kyse.
Esim. Radeon X1300 HM 64/512 on tällainen. Mainostajat haluavat tuoda esille tuota 512MB-seikkaa, mutteivat kerro, että tuossa kortissa on vain 64MB muistia..ottaa tuon loppuosan keskusmuistista, mikä on hitaampaa ja peleissä käytössä oleva ram-muistin määrä on pienempi. Muutenkin tuo kortti on ominaisuuksiltaan suolesta.
Lisäksi nuo halvat kortit, mitkä omaavat paljon muistia ovat lähinnä sen takia olemassa, että valmistajat saisivat myytyä nuo epäonnistuneet muistipiirit. Noissa isomuistisissa versioissa on useimmiten suuremmat viiveajat muisteilla alemmat kellotaajuudet ja nuo isomuistiset versiot ovat hitaampia.
------
Gigantista
"X1650 SE jopa 512MB videomuistilla
Phah.. tuokin käyttää keskusmuistia ja on umpisurkea..
Lisäksi valmistajatahot yrittävät näytönohjaimissa hankaloittaa tietämättömän etsijän tehtävää luomalla noin sata erilaista näytönohjainmallia joita näkyy vain noissa pakettikoneissa eikä niistä internet tunnu tietävän nimeä enempää.
Nvidialla esim. Geforce 7350-sarja, Geforce 7500-sarja..vanhemmissa: 6700XL, 6610XL, Geforce 6500, noin sata erilaista Geforce 6200-mallia.
ATi:lla: X1300XL, X1300SE, X1650SE, X1050, X1550 jne.