Opiskelu ulkomailla

Mmm tdk:ssa

Minkälaiset mahdollisuudet on päästä harjoitteluun ulkomaille? Oon kuullut, että mmm- tdk:lla on yhteistyötä Minnesotan yliopiston kanssa. Kuinka helppoa/vaikeeta sinne on päästä? Minkälaisia töitä harjottelussa tehdään eli pitääkö olla jo kokemusta jolytakin alalta?

Entä harjottelu EU:ssa, onko mahdollista jo opiskeluaikana?

1

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pheuxi

      Joo, mm tdk:lla on ainakin maatalouden koulutusohjelmassa mahdollisuus lähteä II vuonna jenkkeihin maatilaharjoitteluun. Tila voi periaatteessa sijaita missä päin jenkkilää tahansa. Voi olla myös itse hankittu tila (esim. hevosfarmi).

      Käytännössä ulkomaan harjotteluun valitaan kielitaitoiset ja jonkin verran enemmän maatalouskokemusta omaavat (esim. oma/vanhempien maatila, maatalouden tutkinto opistosta tms). Ihan turvallisuus syistä, koska farmeilla joutuu todennäköisesti tekemään hommia myös yksin, ja ne farmit on aika suuria, niinku tiedetään.

      Maatilaharjottelun jälkeen voi hankkia stipendin Minnesotan yliopistton, jossa on paikallinen departement of agriculture. Siellä on porukat opiskellu muutama kk - vuosi.

      Maatilaharjottelun voi tehdä myös Saksassa, Englannissa, Ranskassa, Ruotsissa jne. Jos hankkii itse harjottelupaikan, niin ihmisiä on ollu Ausseissa, Uudessa Seelannissa jne. Agronomiliitto antaa hanakasti stipendejä ulkomaanharjotteluun lähteville. Eli rahoitus ok.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      85
      3627
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      81
      3260
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3092
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2740
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2242
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      65
      1822
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      27
      1799
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1755
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1709
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1668
    Aihe