Auto Cad piirtäminen

Koneellamme on asennettuna AutoCad 2005.
Voiko sillä piirtää sellaisenaan tavallisia rakennuspiirustuksia,pohjakuvia,leikkauksia,julkisivuja jos vain osaa?
Vai tarvitseeko siihen lisäksi vielä jonkun piirto-ohjelman?
Ei tarvita mitään 3-ulotteisia kuvia. Tavalliset riittää. Onko ne tavalliset 2D kuvia vai miksi niitä sanotaan?
Voisko tietäjät vastata?
124785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

AutoCAD:illa voi piirtää periaatteessa mitä tahansa 2-D -piirustuksia 'jos vain osaa'.

On kuitenkin niin, että pyörää ei tarvitse keksiä uudelleen, eikä etenkään piirtää. Sitä varten ovat nämä, yleensä maksulliset lisäosat olemassa käytännöllisesti katsoen kaikille inhimillisen kiinnostuksen osa-alueille.

Waretettu AutoCAD haisee tänne asti, joten ei siitä sitten sen enempää. Hauskoja piirustushetkiä!

Äänestä

...kuin osata 'piirtää' cadilla on tuntea ainakin teknisen piirrustuksen perusasiat, helpoin osa hommassa on sitten piirtää ne kuvat. Se millainen kuvan tulee olla, on pitkälle standardoitu.

Äänestä

AutoCadilla piirtää vaikka sukellusveneen tai lentokoneen rakennepiirustukset, ja kaikkea niiden väliltä.
Noinko se vaan tuhansien eurojen ohjelma tulla tupsahti koneelle?
Mistä niitä saa?

Äänestä
  • Niitähän saa ostaa.
    En ole vaan vielä ehtinyt siihen syventyä.
    Kysyin ensin täältä.
    Pitää kait mennä kurssille.

    Äänestä

  • Veijo kirjoitti:

    Niitähän saa ostaa.
    En ole vaan vielä ehtinyt siihen syventyä.
    Kysyin ensin täältä.
    Pitää kait mennä kurssille.

    Ostit siis kalliin ohjelman tietämättä miten sitä käytetään ja mitä sillä voi piirtää. Sitten et tiennyt miksi kaksiulotteisia kuvia kutsutaan! Ja sitten kyselet opastusta käyttöön palstalta johon kuka tahansa voi kirjoittaa mitä tahansa.
    Jos et siis ennalta tiennyt ostamastasi ohjelmasta mitään, tuskin tulit vilkaisseeksi laitteistovaatimuksiakaan?

    Ei taida AutoCAD pyöriä Sempronilla ja 512Mb muistilla.

    Äänestä

  • Dac Otua kirjoitti:

    Ostit siis kalliin ohjelman tietämättä miten sitä käytetään ja mitä sillä voi piirtää. Sitten et tiennyt miksi kaksiulotteisia kuvia kutsutaan! Ja sitten kyselet opastusta käyttöön palstalta johon kuka tahansa voi kirjoittaa mitä tahansa.
    Jos et siis ennalta tiennyt ostamastasi ohjelmasta mitään, tuskin tulit vilkaisseeksi laitteistovaatimuksiakaan?

    Ei taida AutoCAD pyöriä Sempronilla ja 512Mb muistilla.

    kun ennen maalla karjaa omistamaton naapurini osti lypsykoneen siltä varalta valmiiksi jos joskus rikastuisi niin paljon, että omistaisi lehmän. Oli jo lypsykone valmiina odottamassa.

    Ostin minä 1980 luvulla viimeistä mallia tuliterä uuden monipuolisen ammattikäyttöön tarkoitetun hitsauskoneenkin, vaikka en tiennyt hitsaamisesta yhtään mitään.Kaukaa olin katsonut ammattimiesten hitsaamista silmiäni suojaten joskus vuosia aikaisemmin muutaman minuutin ajan.
    Itse opiskellen ja tietoa hankkien olen nyt maakunnan parhaasta päästä hitsari, vaikka se ei varsinainen ammattini olekkaan. Muuten vaan mukavaa kiinnostavaa hommaa. Mun hitsaamat liitokset takuulla kestää, on ne sitten puutavaran kourakuormaajan tai kaivinkoneen erittäin suurta rasitusta vaativissa kohdissa.Tämä on käytännön rankoissa olosuhteissa pitkällä aikavälillä koettu.

    Sama on nyt tapahtunut tässä Auto-Cad hommassa. Pitää olla ensin värkki mitä rupeaa opettelemaan. Jos tietokone osoittautuu vajaa tehoiseksi, niin niitähän myydään liikkeissä uusia ja tehokkaita.Pieni vinkki vaan kauppiaille niin kyllä tarjontaa löytyy. Tämä Auto-Gad on ollut jo pitempään hankittuna, mutta varsinaisessa työssäni olen ollut niin jukelittoman ylös otettu ja kiireinen, etten ole ehtinyt edes ajattelemaan koko piirto-ohjelmaa.Se on vaan ollut siinä odotuksella, jos sitä aikaa olis joskus siihen alkaa syventymään. Ei tässä tahdo millään keretä tekemään sitä mikä olis kivaa.

    Kyllä minä täältä keskustelupalstalta olen ennenkin saanut hyviä asiallisia neuvoja joissakin muissa tapauksissa, - kiitos niistä.

    Joskin paljon tuntuu olevan kaikenlaista huuhaata ja tölvimistä.

    Taitaa pitää yrittää ehtiä jollekin iltakurssille alkeita opettelemaan, tai sitten palkata joku ammattilainen tähän omalle koneelle laittamaan yksityisopetuksella alkuun. Tämä viimeinen vaihtoehto alkaa tuntua parhaalta vaihtoehdolta. Jos kauan sitten hankittu tietokoneeni ei ole riittävän tehokas niin mennään ammattilaisen kaas ekaksi yhdessä kauppaan hakemaan sellainen värkki joka pelittää.Niitähän myydään kyllä.

    Ostin minä aikoinaan uuden autonkin vaikkei vielä ajokorttiakaan ollut. Automyyjä ajoi sen pihaan parkkiin odottamaan siksi aikaa kun mies ehtii autokoulun suorittaa.

    On se elämäntapa tämäkin.

    Äänestä

No, itse tuli viimme vuonna räpläiltyä autocadilla kuvia ja 3D malleja.

Vähemmästäkin sitä kypsyy. AutoCadissa (ainakin siinä versiossa jota käytin) käyttömukavuus on minimitasoa. Jos palikoita haluat ruveta muotoilemaan, niin käsittääkseni SolidWorks on moderni työkalu siihen ja hyperkätevä kunhan oppii käyttämään sitä..

Jos rakennuksia suunnittelet niin CADS (v1.0) olisi ehkä kokeilemisen arvoinen. En ole vielä niin pitkällä mutta uskoisin että siinä on valmiina kaikki talopiirustuksissa käytettävät symbolit. Julkisivut ja kaavoitukset uskoakseni luonnistuu myös. Lisäksi sillä voi kätevästi laskea lämpökertoimet, tehontarpeet, tarvittavan ilmastoinnin, lämmitysjärjestelmät, käytännössä kaiken mitä taloa suunniteltaessa tulee ottaa huomioon. Suomenkielinen käyttöliittymä kaiken lisäksi.

Jos meinaat taloa ruveta suunnittelemaan, niin kannattaa tarkistaa muodollinen hömppä osoitteesta
eli rakennusmääräykset..

Äänestä

jos haluat noita rakennuspiirustuksia toteuttaa. Ei sitten toimi kunnolla XP homessa. Toimii W2k:ssa ja XP Prof sekä loistavasti Macissa. Hinta vaan on suolanen, mutta onhan tarkoitettu ammattikäyttöön.

Äänestä
  • Kiitokset hyvistä vinkeistä, Katsotaan jospa nousevalla viikolla olis aikaa syventyä asiaan. Ammattini sivuaa rakennusalaa joten olis kiva osata vähän piirtääkkin. Tähän asti olen pärjännyt "höyrykäyttöisellä" piirustuslaudalla.

    Äänestä

  • Kerkiny systeemit kehittymään lähes kuudessa vuodessa

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Veijo kirjoitti:

Koneellamme on asennettuna AutoCad 2005.
Voiko sillä piirtää sellaisenaan tavallisia rakennuspiirustuksia,pohjakuvia,leikkauksia,julkisivuja jos vain osaa?
Vai tarvitseeko siihen lisäksi vielä jonkun piirto-ohjelman?
Ei tarvita mitään 3-ulotteisia kuvia. Tavalliset riittää. Onko ne tavalliset 2D kuvia vai miksi niitä sanotaan?
Voisko tietäjät vastata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu