Vaikea uskoa puhtaaseen tulokseen kun itsekin Virpi ihmetteli kuntoaan ja epäillään kun testituloksia ei ole antanut Virpi kaikissa testeissä.??
Doping tietoja päivittävä sivu kertoi asiasta.
Doping tietoja päivittävä sivu kertoi asiasta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
joka kilpailussa. Niissä doping sivuilla ei näy kaikki testit, kylläkin suomessa otetut.
Saksassa huippu-urheilijat laistavat lähes sataprosenttisesti testaukset harjoituskaudellaan.Suomessa ei valita urheilijoita edustamaan maata,jos yksikin testaus on jäänyt väliin.Kuinkahan on muissa maissa?Onkohan meillä menty äärimmäisyyteen tässäkin asiassa?
Saksastakin tulee a-hiihtäjiä kuin liukuhihnalta,
junioreista suoraan tupla-maailmanmestareiksi
aikuisten kisoissa.Herää kysymys "mistä onkaan
kysymys".
"ja epäillään kun testituloksia ei ole antanut Virpi kaikissa testeissä.??"
Onko viestin kirjoittaja suomalainen,jos on niin
maamma oppilaitos on epäonnistunut tavoitteissaan
täysin.LOL!
Kirjoittaja tarkoitti että Virpi ei ole luovuttanut omia testituloksiaan wadalle,siis Virpi on itse testannut itsensä,mutta ei ole luovuttanut tastituloksia wadalle.
ps;mene itte kouluun,me ulkolaiset osaamme paremmin junttikieltä kuin te juntit itse.
hyvää suomea kirjoittaa?
Mutta mitä se teille ulkomaisille kuuluu, jos suomalaiset keskustelee om Virpi.
Täysi provo viesti. Turhautuneen jorinaa.
Virpin ylivoima ei johdu pelkästään kunnosta vaan siitä,että hän on ainoa joka osaa hiihtää.
Kun vertaa hänen hiihtoaan Björkeniin tai Saariseen niin ero on huikea.
Nämä kaksi runnovat ja reuhtovat niinkuin heinätöissä.Saarinenkin kuluttaa kaiken energiansa johonkin muuhun suuntaan kuin eteenpäinmenoon.
Kuitunen taas hiihtää sulavasti,ikäänkuin puoliteholla ja silti nopeammin kuin nuo riehujat.
Saarista ei enää saa muuttamaan tyyliään ,mutta ehkä nuoremmat voisivat ottaa oppia Kuitusen tyylistä.
noin se menee..OSAA HIIHTÄÄ..suksen liuku on paljon pitempi kuin muilla!
ei sivuttaisliikettä..eikä ylöspäin suuntautuvaa pomppimista..vaan eteenpäin vievää ja sulavaa!
paras tekniikka tällä hetkellä kaikista huipuista!
björgeni runnoo voimalla..josta on suuri haitta taloudellisuutta ajatellen!
...tottakin, mutta on tytöllä kokoakin esim. Björgeniin verrattuna. Sama ilmiö kuin Hannu Mannisella, näyttää ettei menisi mihinkään liiketiheyden puolesta, mutta vipuvarret ovatkin hiukan pidemmät mikä puolestaan selittää pitemmät liikeradat. Itseäni miellyttää enemmään Aino-Kaisa Saarisen räväkkä ja temperamentikas veto, joka tulee tuomaan vielä tulosta - saatte nähdä.
Virpin tekniikka perinteisellä hipoo jo täydellisyyttä,mutta hänen vapaan tekniikkakin on kehittynyt viime kaudesta ja luulempa että ongelmat selän kanssa on pakottanut Virpin muuttamaan taktiikkaa vapaan hiihdossa.Kun toiset
vetää itsensä hapoille ylämäissa Virpi hiihtää ne rauhallisemmin ja näimpä han pystyy hapottomana hiihtään muita kovemmin (näin ainakin Davosissa)tasaisilla ja laskuissa.
Aikun perinteisen hiihto ei ole mitenkään huonoa
mutta kyllä se himmenee Virpin rinnalla
Aikun pitäisi saada lisää poweria jalkoihin niin johan alkaa tekniikkakin pysyyn kasassa ja jaksaa loppuun asti.
pertsa on nälkäistä ja ah niin sexyäkin. AKS:lla on hiihdossaan tappamisen meininki. Heti alusta asti täysillä, eikä mitään passailua. Vielä tulee päivä, kun AKS jaksaa raivota maaliin asti. Ehkä jo Sapporossa?
hyshys... ei kerrota tätä Norjalaisille!
Virpin Suksiin on rakennettu kennorakenteen sisään kuulalaakerirakenne, joka vähentää suksen kitkakerroin usealla myyllä.
Kuulalaakerit öljytään täys-synteettisellä öljyllä aina ennen kisoja ja sukset saunotetaan sen jälkeen noin 85 asteisessa kuumuudessa. Saunottamisen myötä suksen kastepiste laskee lähemmäs nollaa ja antaa sukselle aivan erinomaisen kimmoisan rakenteen.
Samalla saunottamisen myötä sivujäykkyys parantuu ja suksen rakenne jäykistyy kokonaisuudessaan vastaamaan Virpin hiihtotyyliä.
Te jotka seurasitte Davosin hiihtoja huomasitte varmaankin kuinka jäykkiä monet hiihtäjät olivat kilpailun loppuvaiheissa(Savjalova Neumanova )
Davosissa hiihdettiin 1600m korkeudessa ja jos noin korkealla hapot iskee niin niistä ei pääse erilleen samalla tavalla kuin normaali korkeuksilla.
Miesten viestissä Norjalainen Northuk hapottui niin että joutui melkein pysähtymään yrittäessään seurata Venäjän Shirjajevia.