Suomen kaunein ja rumin paikkakunta?

allu

Mikä on mielestäsi Suomen rumin ja kaunein paikkakunta? Moni on sanonut Lahtea rumimmaksi, mutta mielestäni moni muu kaupunki vetää vertoja Lahdellekin. Kauniita paikkoja löytyy ainakin kesäaikaan Etelä-Savon suunnalta.

9

2534

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yök

      Pudasjärven kaupunki on kauhein ja ihmiset täysiä juntteja. Tunnen heikäläisiä eikä tollompia kaupunkilaisia maan päällä ole.

    • Kauhia,.,

      Kauneimmat:

      Naantali, Kokkola ja Turku.

      Rumimmat:

      Lahti, Seinäjoki ja Riihimäki

      • miten minulta

        miten minulta on todellakin jäänyt huomaamatta Kokkolan kauneus, ja päinvastoin tullut mieleen ihan toisenlainen luokitus.

        Eihän se kaupungin vika ole, jos on mitäänsanomattomaan maisemaan rakennettu. Toki voidaan sitten rakentaa kauniimmin tai vähemmän kauniisti. Mutta Lohjasta haluaisin todeta, että onpa harvinaisen tehokkaasti onnistuttu pilaamaan luonnonkaunis paikka. Ja kuitenkin on ollut jonkin verran vauraat lähtökohdat. Kemijärvi on toinen surkimus, kaunis luonto ympärillä, mutta lähinäkymät sattuvat todella silmään. Rovaniemen keskusta on tuhlattujen mahdollisuuksien tunkio. Lieksan halkaiseva pääkatu on kuin mikäkin parakkikuja.
        Sen sijaan Lahden mollaamista en ymmärrä. Kyllähän nuo 70-luvulla keskustaan rakennetut marketit ovat surkeita, mutta kaupungin kokonaisuudessa on silti säilytetty tyyli.


    • vierailija
    • Kesällä ihastellut

      vettä on joka puolella. Ruminta en tiedä, varmaan joku teollisuuspaikkakunta.

      • asioita

        Puumalan kirkonkylä sijaitsee luonnonkauniilla paikalla. Mutta ei se yksinään oikeuta kauniin kaupungin titteliin. Yhdyskunnan itsensä tulee olla rakennettu kauniisti ja sopusointuun ympäröivän luonnon kanssa. Ei Puumala ruma ole, mutta ei siinä sellaista ole joka oikeuttaisi kauneimman paikan titteliin.
        Jospa sovittaisiin, että kaupungilla tarkoitetaan rakennettua miljöötä, joka on kooltaan sellainen, että sitä voi katsella yhtenä kokonaisuutena. Mitä olette mieltä Helsingin keskustasta, Vironniemestä mereltä päin tarkasteltuna. Tai Tampereen keskustasta.


    • ehdotuksia

      Onko Kotka eli Kotkansaari kaunis. Jostain syystä viimeinen säväys puuttuu. Lappeenranta on taas yksi esimerkki, missä luonnonkaunis paikka on totaalisesti pilattu sekavalla rakentamisella.
      Joensuun keskusta, ruutukaava-alue, jokivarsi, ei ole ihan poispilattu, mutta kauniimpi voisi olla.

    • ehdottomasti

      Rumin on semmoinen kuin Nikkilän kylä. Mutta itse kunta on fantastinen. Voi sanoa kuntaa kauneimmaksi korpineen , meren rantoineen kaikkineen, ja se on Sipoo.

    • Anonyymi

      Kaunein on Kangasniemi Ja Rumin on EHDOTTOMASTI MÄNTYHARJU

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1423
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe