Mitä mieltä olette Ati Radeon X1650-Näytönohjaimesta? Kelpaako pelailuun ynnä muuhun? En ole täysin varma.Siitä päätellen Voisi Kelvata pelailuun Yms. Koska on Omaa muistia Jopa 512mt.
Kiitokset kaikille vastanneille. Terveisin:Tietämätön
Kiitokset kaikille vastanneille. Terveisin:Tietämätön
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta älä tuijota muistin määrään, ei se ole ratkaisevin tekijä näytönohjaimissa.
Kyllä tuolla R X1650:lla pelailee. Kaikkein raskaimmissa peleissä joudut varmasti säätämään grafiikka-asetuksia alemmaksi. Pelkkään muistiin ei voi tuijottaa. Tuossa kortissa on 512 Mt omaa muistia, ja se on todennäköisesti hitaampaa, kuin se, että muistia olisikin "vain" 256 Mt.
Kiitos näistä tiedoista.
Unohda tuo muistinmäärä, sen nopeus merkitsee enemmän. Nopeutta saadaan lisää joko nostamalla muistin kellotaajuutta, muistiväylän leveyttä tai parhaassa tapauksessa molempia.
X1650 piirien maksimiväylänleveys on 128Bit
x1950 piirien maksimiväylänleveys on 256Bit
X1950 piirien muistien nopeus on siis tuplasti parempi, käytettäessä samaa kellotaajuutta.
X1600pro (128bit) muistien kellotaajuudet ovat puolet huonommat kuin X1650 (128Bit) mallin = sama juttu.
Muistien nopeutta tärkeämpää on käytetty näytönohjain piiri (GPU)
piirit sisältävät paljon rinnakkaisia laskenta elementtejä. Niistä on tullut nykyään niin monimutkaisia että käytän esimerkkinä vain yhtä osaa niistä, pikseli prosessoreita.
Piirin kellotaajuus * pikseliprosessorien lukumäärä = (teoriassa) fillrate eli paljonko pikseleitä saadaan ruutuun joka sekunti.
pikseliprosessoreita on seuraavasti
X1600 12
X1650 24
X1950 36 (pro malli)
X1950 48 (XT ja XTX mallit)
Jos kaikki nuo piirit toimisivat samalla kellotaajuudella, niiden teoreettinen maksmi fillrate olisi suoraan verrannollinen pikseliprosessoreiden määrään.
X1650 ja X1950pro näytönohjaimien välinen hintaero on pari kymppiä joten kannattaa ostaa mielummin X1950pro näyttis.