Lihottaako

Ihmettelen tässä, kun ei paino putoa. Lipittelyäkin tulee harrastettua ihan kiitettävästi, etenkin viikonloppuisin.

Osaatteko neuvoa, tiedättekö alkoholin kalorimääristä. Paljonko tavallinen 13 pros. viini sisältää energiaa, entä olut.
Jos saisin vaikka intoa samalla nenänvalkaisuun tässä. Kiitos kaikille !!
7879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Alkoholissa ja hiilihydraateissa on saman verran kaloreita, noin 4 kcal per gramma.

Viinipullollisessa on noin 90 grammaa alkoholia eli 360 kcal. Siis yhtä paljon kuin pienessä suklaalevyssä. Suklaalevy päivässä pitää Michelinmiehen kunnossa.

Äänestä

Kyllä se vaan lihottaa. Kaloreita on sitä enemmän, mitä enemmän on prosentteja. Ja jos prosentteja on vähän sitä tullee juotua sitä enemmän. Ja turvottaa kans, siis kertyy nestettä kehhoon kun ottaa alkoholia. Mulla paino tippu ihan itestään 2 kg kun jätin alkoholin kokonaan pois. Siis kuukauessa. Ei se siitä sen jälkeen oo tippunu eikä oo tarviskaan. Ehkä oon lisänny jottain syöntiä siitä eestä. Mutta turvotus on pois. Kannattaa jättää alkoholi tuonki takia.

Äänestä

alkoholin kalorit ovat tyhjiä kaloreita siinä mielessä, että ravintoaineita ei tule mukana yhtään, mutta silti lihottaa.
Saattaa kuulostaa pähkähullulta, mutta yksipuolisesti syövä, ja viinaa juova ylipainoinen voi olla aliravittu.

Äänestä

8 kcal kun rasvassa 9

Äänestä
  • Mutta tosi kumma juttu on se, että kun olin kuukauden tipattomana eli tammikuun, niin paino ei laskenut grammaakaan.

    Äänestä

  • KaljaKaisa kirjoitti:

    Mutta tosi kumma juttu on se, että kun olin kuukauden tipattomana eli tammikuun, niin paino ei laskenut grammaakaan.

    ruokahalu on parempi, joten todennäköisesti sait ruoassa hieman enemmän kaloreita/jouleja, kun taas kosteana kautena söit hieman vähemmän, mutta lisänä oli a-juomat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alkoholi? kirjoitti:

Ihmettelen tässä, kun ei paino putoa. Lipittelyäkin tulee harrastettua ihan kiitettävästi, etenkin viikonloppuisin.

Osaatteko neuvoa, tiedättekö alkoholin kalorimääristä. Paljonko tavallinen 13 pros. viini sisältää energiaa, entä olut.
Jos saisin vaikka intoa samalla nenänvalkaisuun tässä. Kiitos kaikille !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu