rekkakuskiksi?

Kiinnostaisi rekkakuskin ammatti, mutta minne pitää mennä sitä opiskelemaan? Tai no, mitä siitä nyt yleensä on opeteltavaa kuin rekan ajaminen?
4456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Töitä kyllä pitäisi riittää runsaasti! Pulaa hyvistä kuskeista on! Ota yhteyttä johonkin yhtiöön, jotka kuljettajia tarvitsevat. Esim. Kiitolinja, tai jokin panimo tai muu tehdas.. Ajokortti sinulla varmaan jo onkin...? En varmaan tainnut paljon avuksi olla. Raskasta työtähän se on, mutta itsenäistä.

Äänestä

Ammattikouluun vaan. Logistiikka tai kuljetustekniikka on se mitä olet hakemassa. Sieltä saat kaiken tarvittavan tiedon että voit ryhtyä ajamaan rekkaa. Käy katselemassa lähialueesi amisten nettisivuja, löydät varmaan paremmin tietoa.


"Tai no, mitä siitä nyt yleensä on opeteltavaa kuin rekan ajaminen?"

Hahhah, ai että mitä? :D
Luuletko että rekkakuski menee vaan autoonsa, ajaa sen jonnekkin, pitää tauon, ajaa takaisin ja se siitä?

Okei, kerronpa sinulle hieman mitä kuorma-auton kuljettajan työhön kuuluu:
ensinnäkin on lainsäädäntö. Tauot on pidettävä tietyin väliajoin. Ajopiirturia on osattava käyttää, ja säilyttää kiekot poliisien tarkastusta varten, rahtikirjat ja muut pakolliset asiakirjat... Kuormien maksimipainot ja koot on tiedettävä, vaarallisten ym. aineiden erikoismääräykset on osattava ymmärtää, jne jne.. Sitten tulee vielä kuorman sidonta, joka on pääasiassa on kuskin vastuulla. Miten vaikka sidot tonnien painoiset paperirullat niin, että onnettomuuden sattuessa ne eivät lennä pihalle ja tapa ihmisiä? Entäs sitten ajoneuvon perustekniikka? On sitä ainakin ne yleisimmät viat osattava paikantaa että vikatilanteessa ei kuljetus jää tien päälle. Mitenkäs sitten muuten menettelet tullissa kun ajat sitä autoasi vaikka norjaan... tai venäjälle, jossa kukaan ei osaa suomea saati edes englantia. Mitäs jos kuljetat eläimiä, mitäs sitten pitää ottaa huomioon? jne jne jne....

Kyllä kuule siinä on paljonkin opeteltavaa. Mutta sen lupaan että töistä ei tule olemaan pulaa.

Äänestä

Katos tuolta:

www.mil.fi

Oppi ei maksa mitään ja koulu kestää 12 kuukautta. Pidä vain huoli siitä, että ei sakkoja, rattijuopumuksia jne ja sisäänpääsyn pitäisi olla helppo.

Nimim. BECE kyseisen firman palveluksesta.

Äänestä

Aikuiskoulutuskeskuksissa on rekkakursseja. Itse kävin Kouvolassa linja-autokuskiksi, siellä oli rahtipuoli samassa. Kesti harjoitteluineen 7kk, ei paha! Niitä aikuiskoulutuskeskuksia on kai ympäri maata, etsi itellesi sopivin. Kouvolaa voi suositella ja eikä maksa juuri mitään. Ajokorttikulut ja joku kurssimaksu oli, joku pari-kolmesataa€.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten? kirjoitti:

Kiinnostaisi rekkakuskin ammatti, mutta minne pitää mennä sitä opiskelemaan? Tai no, mitä siitä nyt yleensä on opeteltavaa kuin rekan ajaminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu