Kiitos jos joku viitsii vastata, en ole juuri matkustellut, joten tällaiset käytännön jutut on vähän hakusessa... :)
Ensi jouluksi 2007 pitäisi siis varata kahden viikon matka phuketiin, perinteinen valmis paketti/seuramatka. Milloin matka kannattaa viimeistään varata, että sinne vielä mahtuu? Ettei käy niin, että kaikki matkat on jo mennyt.
milloin kannattaa varata matka ensi jouluksi?
19
5440
Vastaukset
- varasin
jo pari viikkoa sitten Finnmatkoilta. Eilen kävin kattoon ni eipä jouluksi enää päässy.
- pitäisin
kiirettä pitäisin minäkin, pakettimatkat joulunajaksi menee hujauksessa.
omatoimimatkaa jos suunnittelee, lentoja kannattaa jo varata siltikin. - omatoimisesti
pitäisin kirjoitti:
kiirettä pitäisin minäkin, pakettimatkat joulunajaksi menee hujauksessa.
omatoimimatkaa jos suunnittelee, lentoja kannattaa jo varata siltikin.Perille pääsee myös omatoimisesti. Varaat lennot ja hotellin netin kautta.
Etuna mm. seuraavat seikat:
1. Huomattavsti halvempaa. n 700 euroa lennot hotelli
2. Paljon laajempi hotellivalikoima
3. Joka käänteessä ei tarvitse kattella juntteja suomalaisia sikailemassa aamiaisella tai altaalla.
Lähes parikymmentä reissua takana ja mieleen ei tulisi koskaan ottaa pakettimatkaa. Ja turha kenenkään edes selitellä että se on helpompaa. Jos osaat muutaman sanan englantia ja avata netin niin se riittää. - ihmeessä mistä
omatoimisesti kirjoitti:
Perille pääsee myös omatoimisesti. Varaat lennot ja hotellin netin kautta.
Etuna mm. seuraavat seikat:
1. Huomattavsti halvempaa. n 700 euroa lennot hotelli
2. Paljon laajempi hotellivalikoima
3. Joka käänteessä ei tarvitse kattella juntteja suomalaisia sikailemassa aamiaisella tai altaalla.
Lähes parikymmentä reissua takana ja mieleen ei tulisi koskaan ottaa pakettimatkaa. Ja turha kenenkään edes selitellä että se on helpompaa. Jos osaat muutaman sanan englantia ja avata netin niin se riittää.löysit noin halvatlennot ja hotellit.Kun yritin etsiä,niin halvin lentohintakin oli jo 2400 jollain hakukoneella minkä pitäisi halvimmat lähdöt hakea.Haluaisimme lähteä Phuketiin ensi tammikuussa
- totta tuokin
omatoimisesti kirjoitti:
Perille pääsee myös omatoimisesti. Varaat lennot ja hotellin netin kautta.
Etuna mm. seuraavat seikat:
1. Huomattavsti halvempaa. n 700 euroa lennot hotelli
2. Paljon laajempi hotellivalikoima
3. Joka käänteessä ei tarvitse kattella juntteja suomalaisia sikailemassa aamiaisella tai altaalla.
Lähes parikymmentä reissua takana ja mieleen ei tulisi koskaan ottaa pakettimatkaa. Ja turha kenenkään edes selitellä että se on helpompaa. Jos osaat muutaman sanan englantia ja avata netin niin se riittää.omatoimisesti on matkailtu meilläkin. eli netin käyttö om tuttua ja kielikin kääntyy muutamaan eri murteeseen.
mutta kun esim. nelihenkinen perhe lähtee reissuun, niin totuus on, että halvemmimmaksi tulee pakettimatka, koska lapset saa 25-50% alennusta.
vertailtiin viime keväänä aika lailla hintoja monelta eri taholta ja loppujen lopuksi pakettimatkalla tuli lähes hotellien hinnan (2 vkoa hiihtoloma-aikaan elimuutaman viikon päästä) halvemmaksi kuin millään omatoimiräätälöinnillä.
kakkoskohdan kanssa olen samaa mieltä, mutta viimeiseen en yhdy; liian asenteellista ;D - matkaajaN
ihmeessä mistä kirjoitti:
löysit noin halvatlennot ja hotellit.Kun yritin etsiä,niin halvin lentohintakin oli jo 2400 jollain hakukoneella minkä pitäisi halvimmat lähdöt hakea.Haluaisimme lähteä Phuketiin ensi tammikuussa
Stokkan Hulluilta Päiviltä lennot Bangkokiin. Netistä hotelli ja jatkolento Phukettiin. Netistä kannattaa varata hotelli vaikka vain pariksi yöksi. Kun on paikan päällä, voi kysäistä hotellista, mikä on huoneen hinta, jos jää vaikka viikoksi vielä. Kummasti hinta halpenee :)
Kahdelta ihmiseltä 1400e on ns. normaali hinta. - Ei ihan noinkaan
matkaajaN kirjoitti:
Stokkan Hulluilta Päiviltä lennot Bangkokiin. Netistä hotelli ja jatkolento Phukettiin. Netistä kannattaa varata hotelli vaikka vain pariksi yöksi. Kun on paikan päällä, voi kysäistä hotellista, mikä on huoneen hinta, jos jää vaikka viikoksi vielä. Kummasti hinta halpenee :)
Kahdelta ihmiseltä 1400e on ns. normaali hinta.Alkup. kysyjä tiedusteli joulun ajan matkaa. IKINÄ - ei ikinä - ole ollut Stokkan Hulluilla Päivillä lentoja Thaimaahan joulusesongiksi. Se on vissi ja varma. Näitä viisastelijoita aina löytyy, jotka kehuskelee mutta eivät tosiasiassa taatusti ole tällaista matkaa tähän hintaan saaneet JOULUKSI. ei ainakaan Hullujen Päivien kautta.
- eeellisss
tjäreborgin tai aurinkomatkojen nettisivuilla ei edes vielä puhuta talven 2007-2008 matkoista? voiko niitä varata jotenkin jo etukäteen? Milloin saan tietää, että milloin ne tulevat myyntiin?
- jo varannut
Moikka.
Finnmatkat aloitti ensi talven thaimaan lomien myynnin jo pari vko sitten. itse varasin perheellemme matkan viime keskiviikkona ja siihen hotelliin mihin halusimme oli enää 1 huoneisto vapaana. onneksi katsoin tilanteen ja ehdin.
Aurinkomatkat julkaisee kuvaston huhtikuun puolessa välissä ja matkat tulevat myyntiin huhtikuun lopussa. katso aurinkomatkojen sivuilta siinä huhtik.puolessa välissä minä päivänä tarkkaan thaimata aletaan myydä ja silloin aamulla kannattaa varaus laittaa netin kautta heti klo 7 kun myynti alkaa.
kokemuksella voin sanoa että puhelinlinjat on silloin aika tukossa eli et varmaan pääse ja thaimaa myydään parissa tunnissa loppuun joulu ja uudenvuoden matkojen osalta.siksi varmin tapa saada loma on tehdä nettivaraus heti. ja ota huomioon että toisin kuin finnmatkoilla on aurinkomatkoilla tapa että kun teet netissä varauksen maksat heti varausmaksun siinä samassa. varaa se raha tilille koska muuten et saa matkaa varattua.mukavaa matkaa kaikille lomalle lahtijöille- eeeelllluuuuuu
onkohan joillakin tietoa, miten tuo tjäreborgin kanssa hoituu?
- otetaan
eeeelllluuuuuu kirjoitti:
onkohan joillakin tietoa, miten tuo tjäreborgin kanssa hoituu?
ennakkovarauksia vastaan jo nyt,matkat tulee myyntiin vasta maalis-huhtikuussa.
Soitat tai käyt toimistossa ja ennakkovaraat haluamasi matkan.Joka ei todellakaan tarkoita sitä,että saat sen.Siellä on satoja ennakkovarauksia buukattuna joulun lähdöille.Niitä ruvetaan purkamaan vähän ennen,kun matkat tulee normaalisti myyntiin ja,mikäli hyvä tuuri käy,saat haluamasi.
Aurinkomatkat itsessään ei ota vastaan minkäänlaisia ennakkovarauksia(jotkut niiden valtuuttamat muut matkatoimistot kyllä ottaa).Niiden matkat tulee myyntiin huhtikuussa ja myynti alkaa juuri silloin.Mene jonottamaan ajoissa toimiston ovelle tai varaudu kyllästymään netissä.
Netti on ihan tukossa,kun pistävät matkansa myyntiin ja sitä kautta on hankalaa matkoja saada.Ne tosiaan myydään hetkessä loppuun.
Me olemme lähdössä taas jouluna kolmeksi viikoksi,kuten olimme viime joulunakin.Matkasta tehtiin ennekkovaraus jo viime marraskuun puolella ja matka varmistui 18.1 jolloin myynti aloitettiin.
Eli ennakkovaraus ei todellakaan vielä tarkoita sitä,että matka on saatu..varaus varmistuu vasta,kun myynti aloitetaan!!!!!
- Jepulis
---
- tebis
Onko kellän kokemuksia tai "mutu" tuntua, kuinka paljon "mahtuu" menijöitä esim. phukettiin tjareborgilla yhteen koneeseen. kun tein sellaisn ennakkovarauksen tjareborgille niin virkailija sanoi että 600 ennakkovarausta oli jo tehty...eli näyttää aika pahalta meikäläisen silmin....taidetaan jäädä ilman joulumatkaa...hitto! Tää on vaan niin ärsyttävää...aurinkomatkihinkaan ei voi luottaa, koska tosiaan netti ja puhelinlinjat menee tukkoon saletisti....
- hyvät ihmiset
Ok, joulu on sesonkiaikaa mutta ei ole mitään syytä panikoitua ja varata ensimmäistä silmiin osunutta ennakkomyynnin sikahintaista matkaa VUOTTA ENNEN!
Toisekseen matkat eivät ole "lopppuunmyytyjä", toimistot lisäävät kiintiöitään hotelleissa tai hankkivat majoituspaikkoja uusista hotelleista kysynnän mukaan. Esim. Patong Beachilla Phuketissa on majoituskapasiteettia enemmän kuin tarpeeksi.
Ennakkomyynti on tarkoitettu juuri kaltaisillenne hätähousuille, jotka suostuvat maksamaan mitä tahansa maan ja taivaan välillä reilua vuotta ennen matkustusajankohtaa ja uskotella itselleen, että kävipä melkoinen tuuri kun sai napattua juuri sen fantastisen hotellin mitä suu muikeina on matkatoimiston esitteestä ihasteltu.
Tottakai matkatoimiston ystävälliset asiakaspalvelijat kehoittavat varaamaan matkan aikaisin ja uhkaavat matkojen loppuvan, SE ON LIIKETOIMINTAA! He haluavat saada tuotteistaan mahdollisimman hyvän hinnan.
Joulumatkat loppuunmyytyjä, my ass.- tebis
Voi, oisitpa oikeassa;) Hyvä kirjoitus ja varmasti täyttä asiaa!!!!
"yritän ottaa iisimmin", ja luottaa että matka saadaan....(vaikka pelkään että huonosti käy...)
p.s. jep, hotelleita kyllä löytyy..ja iissä varmasti tilaa, mutta mitenköhän lennot (siis just näillä matknjärjestäjillä)
- Sarikari
Lokakuussa - marraskuussa -06 etsimme lomaa Thaimaaseen jouluksi. Kaikki käytiin läpi, ja löydettiin useita räätälöityjä matkoja. Hinnat vain olivat 2 aik. ja 2 lapselta noin 10.000 eur. Jos vain voit lomailla muulloin kuin jouluna, käytä ihmeessä hyväksi. Marraskuun puolen välin jälkeen on loistavaa aikaa matkustaa (hinnat, palvelut,tilaa hengittää, tarjonta).
- Hilkka45
varasin 2vkn matkan Phukettiin Oulusta 7.12 ja lentokonepaikkoja jäi vain enään 4.Nopeasti paikat menny.
- katafani
Vaikka tuntuu että kaikki paikat on mennyt äläluovuta.Tilanne muuttuu koko ajan, peruutuspaikkoja tulee aivan varmasti, seuraa nettiä niin varmasti löydät vielä haluamasi....
- itsekin varannut
katafani kirjoitti:
Vaikka tuntuu että kaikki paikat on mennyt äläluovuta.Tilanne muuttuu koko ajan, peruutuspaikkoja tulee aivan varmasti, seuraa nettiä niin varmasti löydät vielä haluamasi....
Itse varasimme 2 viikon matkan Phuketiin tammikuuksi 2008. Finnmatkojen myynti on parhaillaan käynnissä, ja etenkin jos edullisinta vaihtoehtoa olet etsimässä, ei joulukuuksi enää matkoja ole paljoakaan jäljellä. Tosin onhan muitakin matkatoimistoja, kuten Aurinkomatkat, joiden kaukolomat tulevat esittelyyn vasta huhtikuussa ja myynti alkaa toukokuussa! Eli VARMASTI matkan saat vielä varattua :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047