Ihan ajattelin mielenkiinnosta ryhtyä tässä kysymään teidän miespuolisten ihmisten näkemystä seuraavaan kysymykseeni, jota olen mietiskellyt ihan hartaasti jo pitemmän aikaa.
Tarkoitukseni ei ole kerätä mitään "sä kuulostat niinku hei tosi ihanalta"-kommentteja, vaan asiallista (ja ihan omaa) mielipidettänne!
Oletteko huomanneet välttelevänne tai jopa jollain tavalla "pelkäävänne" naispuolista ihmistä, joka on pukeutumisensa ja olemuksensa puolesta muutenkin nk. mustanpuhuva? Omistaa kenties lävistyksiä kasvojenkin alueella, ei liiemmin vastaan tullessa hymyile tai muutenkaan ihmisten keskuudessa itseään hirveästi esille tuo?
Muodostatteko tällaisista ihmisistä usein heti omat ennakkoluulonne - tuo on selvä saatananpalvoja, jotenkin omituinen, varmasti masokisti jne. vaikka ette olisi koskaan hänen kanssaan edes jutelleet?
Epäröittekö lähestyä häntä vai jätättekö tutustumisyritykset kokonaan mielestänne?
Kiitos kovasti, mikäli vastaatte!
Tarkoitukseni ei ole kerätä mitään "sä kuulostat niinku hei tosi ihanalta"-kommentteja, vaan asiallista (ja ihan omaa) mielipidettänne!
Oletteko huomanneet välttelevänne tai jopa jollain tavalla "pelkäävänne" naispuolista ihmistä, joka on pukeutumisensa ja olemuksensa puolesta muutenkin nk. mustanpuhuva? Omistaa kenties lävistyksiä kasvojenkin alueella, ei liiemmin vastaan tullessa hymyile tai muutenkaan ihmisten keskuudessa itseään hirveästi esille tuo?
Muodostatteko tällaisista ihmisistä usein heti omat ennakkoluulonne - tuo on selvä saatananpalvoja, jotenkin omituinen, varmasti masokisti jne. vaikka ette olisi koskaan hänen kanssaan edes jutelleet?
Epäröittekö lähestyä häntä vai jätättekö tutustumisyritykset kokonaan mielestänne?
Kiitos kovasti, mikäli vastaatte!
Vastaukset 12
Vanhimmat
miksi helvetissä pitää pukeutua noin?
ymmärrän kyllä täysin hippejä, maailmanrauha olisi mahtava asia ja mitäs vikaa on pukeutua iloisesti?
mutta sitten jos pukeutuu mustaan ja pääkalloihin, sekä ihannoi kuolemaa (?) niin on kyllä päässä vikaa! pysyn kaukana.
Vaikka pukeutuu mustaan ja omaa lävistyksiä, se ei tarkota että ihannoi kuolemaa! Mistä ihmeestä sellaista olet saanut päähäsi??
Itse olen nykyään vanhempana löytänyt vähän väriä elämään, mutta silti pukeudun edelleen usein mustaan. Yleensä aina on jotain mustaa, joko mustat housut ja värillinen paita tai toisin päin. Musta vaan sattuu olemaan hyvä väri, itse tykkään siitä hyvin paljon. ja tiedän sen sopivan minulle.
Nuorempana minulla oli lähes aina vain mustaa. Oli mustat hiuksetkin ja meikit. Korvat on edelleenkin täynnä reikiä ja nenussa yksi lävistys. Tiedän, että näytin varmasti jolatain saatananpalvojalta ja ehkä pelottavaltakin, mutta itse viihdyin mustissa, enkä välittänyt mitä muut ajatteli. Ja en todellakaan IHANNOINNUT kuolemaa, vaan olen aina PELÄNNYT sitä!
Mutta ehkä minulla sitten on/oli päässä vikaa. Kai minä sitten olen itsetuhoinen kuolemaa ihannoiva sekopää koska tykkään pukeutua mustaan.
Ainiin, sanoit että ymmärrät hippejä, mutta mustaan pukeutuvat ovat päästä vialla. No entäs tälläinen juttu: vaikka pukeuduin mustaan, minulla oli hippi-ajatukset. "henkisesti" olin/olen kai sitten hippi, mutta en vaan pukeudu siihen tyyliin. Vaatteet ei ole aina aatteet..
Ei todellakaan pelota. Itse uskaltaisin jopa lähestyä sellaista persoonallista ihmistä paremmin, koska ulkonäön perusteella voi jo päätellä jotain ihmisestä, ja koska itse kuulun tähän "outoon" mustiinpukeutuvien-hörhöjen joukkoon voisi jutut jopa käydä paremmin yhteen, kuin sellaisen tarkoituksella itseään esittelevän teini-tytön kanssa. Ei se, että esim. pukeutuu mustiin tarkoita välttämättä mitään. Saahan sitä ihminen pukeutua sellaisiin vaatteisiin kuin haluaa. Se tässä asenteessa onkin kaikkein hauskinta, että voi todistaa ihmisten ennakkoluuloja vääriksi ja osoittaa, että ehkä kaikki mustissa vaatteissa kulkevat eivät olekaan saatananpalvojia eivätkä outoja vaan ihan tavallisia ihmisiä. Ei se ulkopuoli merkitse vaan se mitä on PÄÄN sisällä. Pukeudu vaikka jätesäkkiin. Ai niin, sekin on musta...
näin on! tuollaiset likat eivät kiinnosta, koska eivät näytä kilteiltä ja viattomilta...sellainen vetoaa paljon enempi!
...ei sillä olishan ne ennakkoluulot voitettava...mutta...mutta
Aika hyvä kysymys ja voin vaan vastata omastapuolestani ettei pelot, herättää vaan enemmän mielenkiintoa ;)
Kiitos monenlaisista kirjoituksista - yhtä erilaisia kuin on kirjoittajatkin.
"Hauskinta" tästä kaikesta luultavasti tekeekin juuri se, että ihmisten asennoituminen meidänlaisiimme (tämähän nyt lähinnä kuulosti siltä kuin olisimme oma rotumme, mutta olkoon noin) on niin laidasta laitaan.
Omistan nk. normaalinnäköisen naispuolisen kaverin, joka on tuntenut minut niin kauan kuin tällainen olen ollut, eikä hän ole kertaakaan arvostellut mitään ulkoiseen olemukseeni liittyvää. Hän tietää, että tämä kyllä liittyy minuun olennaisena osana, mutta ettei se vaikuta mitenkään siihen, millainen olen ihmisenä.
Ulkopuolisiin se taas vaikuttaa, mutta oikeastaan se lienee ihan normaali reaktio. Ainahan ihmisille kaikki "normaalista poikkeava" (sitä normaaliuden rajaa voisi oikeastaan rueta vetämään vähän pidemmälle, ettei se sulkisi niin suurta osaa väestöstä ulkopuolelle) on ollut epäluuloa/kummeksuntaa/halveksuntaa herättävää, mutta ei sen aina ole niin oltava.
Minusta on mahtavaa huomata, miten toisten ihmisten perusluonteeseen pelkästään jo kuuluu olla ennakkoluuloton. Kuitenkin, en sitten tiedä onko se niin valitettavaakaan, mutta useiden miesten katseet kääntyvät juuri tähän mainitsemaani kaveriin. Silloin kyllä aina arvaan, että en menetä mitään vaikka nuo eivät minua katsoisikaan.
Lajikumppanin etsimisen tie lienee kivinen, mutta oikeastaan täytyy ajatella niin, että jos vastakkaisen sukupuolen edustaja ei näe niitä mustia vaatteita syvemmälle, niin sitten jätetään ja unohdetaan soidinmenotkin :)
Joku mainitsi, että on päässä vikaa, mikäli pukeutuu mustiin. Jokaisella on oma näkemyksensä aiheesta. Ei jokaista miellytä nähdä tuolla kadulla niitä lökäpöksyjä tai tiukantiukkoja farkkujakaan, mutta ei minulla kuitenkaan itseasiassa ole koskaan käynyt päässä, että heillä on jokin paha psyykkinen ongelma. Vaikka aivan samalla tavalla tämä on rinnastettavissa mustiin pukeutuviin "hörhöihin", kuten M85 asian mainiosti ilmaisi! Tässä vaan tulee juuri se suuri sana - yleistäminen - esille, johon juuri viittasin kirjoittaessani aiemmin että "Muodostatteko tällaisista ihmisistä usein heti omat ennakkoluulonne - tuo on selvä saatananpalvoja, jotenkin omituinen, varmasti masokisti jne."
siis joku gootti tyylinen? jokainen on omanlainen, kaikki on erilaisia, jokaisella on oma tyyli ja sitä ei pidä alkaa muuttaa toisten mielipiteiden takia, joku tykkää läväreistä ja tazkoista, kuten mä, pari on kehunu mun läväreitä ja tazkaa mut toisaalta vanhat ihmiset on kattonu vähän paheksuen ja osa meijän koulustakin...mut eikös tärkeintä oo olla semmonen ku ite tykkää olla?
ja sit siihen sun kysymykseen..
voishan se olla ihan kiva, siis joku semmonen mustanpuhuva henkilö, ja mulle ei ees tuu mieleen että toi vois olla joku saatananpalvoja jos nään jonku mustaan pukeutuneen, itekki käytän jonku verran mustia vaatteita...mut kyllä mä tykkään
ei pelota mutta ei kyllä herätä minkäänlaista mielenkiintoakaan
ei pelota, mutta en halua lävistettyä muijaa vaan sellaisen kauniin ja seksikkään kissan, joita on pari jo näkyny esim. meitin koulussa :)
en välttele tai pelkää ihmisiä ulkonäön takia. itselläkin on paljon lävistyksiä pukeudun yleensä mustiin. tykkään tutustua kaikennäköisiin ihmisiin koska kenestäkään ei voi tietää varmasti mitään ulkonäön perusteella.
KOska tuollaiset naiset kiehtovat.Ja mustissa vielä .Hrr..hrr.
Ei. En varsinaisesti pelkää. En myöskään tosin yritä lähestyä.
Yleensä ihmiset viestivät pukeutumisellaan jotakin. Joko tietoisesti tai tiedostamatta. Jotenkin "mustanpuhuva" pukeutuminen tai olemus yleensäkkään ei viestitä (ainakaan minulle) halukkuutta kanssakäymiseen. Sama juttuhan se on hymyilemisen kanssa. Hymyilevälle ihmiselle sitä vaan menee helpommin juttelemaan.
Mikäli tällainen ihminen minua lähestyisi, niin tilanne saattaisi olla vallan toinen. Mutta itse en kovinkaan helposti lähestymään lähtisi.
Ennakkoluuloja en välttämättä yhtään sen enempää kehittäisi. Siihen ei ole mitään perustetta.