Köpiksen

mikäs on tilanne Köpiksen vierasvenesatamissa?
Ensi kesänä sinne ja googlettamalla ei saa tietoa!
141626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

mikä se köpis on? Jokus Köpi vai? Pääseekö sinne mopolla?

Mulla serkkupoika Köpi. ei sillä oo satamaa.

Äänestä
  • Jos ei tiedä mistä puhutaan, on paras olla hiljaa.

    Äänestä

  • niin kuin Sinäkin!!!

    Äänestä

  • vastauksesta!!!

    Äänestä

  • asiallisesta kirjoitti:

    vastauksesta!!!

    niin eiköhän laituripaikka löydy:
    Lat: N 55º 35' 28.24", Long: E 12º 40' 48.53"; Lat: N 55º 36' 30.50", Long: E 12º 26' 31.37"; Lat: N 55º 35' 39.12", Long: E 12º 21' 14.56" Muista väistellä matkalla saaria ja niemennokkia. Saattaa Gotlantia ja muita esteitä osua suoralle reitille.

    Äänestä

Köpiksen pohjoispuolella Tuborgin tehtaan vieressä on sellainen kun iso venekerho kuin Svane Mölle Havn, josta busalla pääsee kätevästi keskustaan. Varsinainen vierassatama on Langelinie oikella ennen merennietoa josta kävelymatka keskustaan. Paras tietysti on Nyhavn keskustassa keskellä pelipaikkoja.Vähän rauhaton eikä palveluja mut kaikki mukavan lähellä. Suosittelen.Mahtuu kyljittäin kaksi rinnan. Tasan vastapäätä Nyhavnia on vieraspaikkoja Cristianshavnin kanaalissa josta lyhyt matka keskustaan ja siellä on suihkut ja sähkö. Paras omasta mielestäni on ehdottomasti Nyhavn. On kuin olisi Helsingin erottajalla veneellä. Tyyliä
T Seilaaja

Äänestä

Ihan keskustassa on tietenkin idyllinen Nyhavn, joka on melko meluisa. Matkan varrella Nyhavniin on Langelinie Lystbadehavn, juuri ennen pienen merenneidon patsasta. Jos haluat marinapalveluita, mene Margareteholmiin, Copenhagen Boat Centeriin (Kalkbranderihavnissa) tai isoon Svanemölleen. Jälkimmäisessä on aina ollut vapaita vieraspaikkoja, jopa heinäkuun ruuhkasesongin aikana, kun taas esim. Langelinie on yleensä täynnä juhannuksesta eteenpäin. Myös Lynetten on yksi mahdollisuus.
Jos tarkoituksesi on retkeillä veneelläsi muuallakin Tanskassa (suosittelen lämpimästi), kannattaisi ostaa satamakirja "Komma´s Havnelods". Siitä löydät yli 500 sataman karttaluonnokset ja tarvittavat tiedot. Kirjassa on myös joitakin Saksan ja Ruotsin venesatamia. Varmaan muitakin satamakirjoja löytyy, jos tästä ei ole tehty uusia painoksia. Tanskalaisilla on myös ollut ilmaisjakelussa satamakirjoja, joita on saanut paikan päältä. Jos et purjehdi non-stopia Köpikseen, poikkea ostamaan satamakirjat Kalmarista. Ainakin viime kesänä siellä näytti niitä olevan (se venesataman nurkalla oleva venetarvikemyymälä, vastapäätä satamatoimistoa).

Äänestä
  • Suosittelen tota jo aiemmissakkin viesteissä mainittua SvaeneMölleä kaupunkiin pääsee tosi kätevästi viereiseltä metroasemalta. Hyvät palvelut ja pari venetrvikeliikettä 200 m etäisyydellä.

    Äänestä

  • hyvä paikka kirjoitti:

    Suosittelen tota jo aiemmissakkin viesteissä mainittua SvaeneMölleä kaupunkiin pääsee tosi kätevästi viereiseltä metroasemalta. Hyvät palvelut ja pari venetrvikeliikettä 200 m etäisyydellä.

    Mölle on tosi suosittu mesta ja koska satama on iso niin paikoja löytyy aina satavarmasti.Onhan täällä mukavaa porukkaa. Eikö? Köpis Rules!!!

    Äänestä

  • Tanskassa on tosiaan koko maan kattava todella erinomainen karttakirjasarja joka on ilmainen. Taitaa olla muistaakseni jopa neljä osainen. Kaikki satamat karttoineen ja ilmakuvineen. Itsellä kaikki mut varmaan saa tilatuksi jostain. Köpis on itämeren helmi kannattaa käydä. Pari Atlantin ylitystä mut parhaat muistot Köpiksen Nyhavnista. Ei ku sinne!!!!

    Äänestä

Langelinie on Kööpenhaminan keskustassa oleva satama, josta on lyhyt matka Kööpenhaminan keskustaan ja joka sijaitsee puistojen keskellä aivan merenneitopatsaan vierellä. Kaikki palvelut toimivat ja sähkö oli saatavilla rannalla.
Tässä myös muistoja paikasta vuonna 2000:
http://personal.inet.fi/koti/olle.blomqvist/langel.htm

Äänestä
  • Pitää paikkansa, että Langelinie Lystbadehavn on lähellä keskustaa ja on omalla tavallaan viihtyisä. Harmi vain, että kaatoivat ne isot lehmukset ja tekivät maiseman ankeammaksi. Sataman keskeinen sijainti lienee kaikkien tiedossa ja siitä syystä satama onkin yleensä tupaten täynnä - paitsi ennen juhannusta. Kannattaa varautua siihen, ettei satamaan mahdu ja joutuu kurvaamaan muualle. Saniteettitiloista en antaisi kovin hyvää arvosanaa, ellei niitä hiljattain ole uudistettu. Polttoainetta satamasta ei saa, joten tankkaaminen on tehtävä muualla. Ohiajavasta vesiliikenteestä tulee kohtalaisesti maininkia, sisääntuloaukon viereiset poijupaikat ovat melko suojattomia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


satamat kirjoitti:

mikäs on tilanne Köpiksen vierasvenesatamissa?
Ensi kesänä sinne ja googlettamalla ei saa tietoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu