Kuinka yleisiä kotilot ovat noin niin kuin ei-toivottuina asukkeina akvaarioissa?
Aikoinaan hoitelin akvaariota vuosia, mutta YHTÄÄN AINOAA kotiloa minulla ei ollut.
Nyt minulla on ollut akvaario pari kuukautta ja kolme eri kotilolajia on valtaamassa akvaarion.
Hemmetin vaikeaa niitä on näköjään pitää kurissa nyppimällä pois. Hermot menee!!!
Aikoinaan hoitelin akvaariota vuosia, mutta YHTÄÄN AINOAA kotiloa minulla ei ollut.
Nyt minulla on ollut akvaario pari kuukautta ja kolme eri kotilolajia on valtaamassa akvaarion.
Hemmetin vaikeaa niitä on näköjään pitää kurissa nyppimällä pois. Hermot menee!!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei mullakaan ollut mutta kun menin hankkimaan kasveja sellasesta liikkeestä jossa kasvi altaassakin oli kalastoa yms. sotkua (oli niin komee kasvi) niin sieltä tuli sitten kotiloitakin kaupan tekijäisiksi.
Kalastolla kuriin... kerro akvasi tilavuus, kalasto määrät lajeittain ja vesi arvot missä hoidat niitä niin ettitään jotain sopivaa... toinen vaihtoehto on vaan mettästää niitä ja vaikka litistellä kuoria rikki jolloin sisältö jää kalojen ruoaksi ja kalat tykkää !
Liikaruokinta usein kasvattaa kotilokantaa.
Minkäs kokoinen allas sulla on ja mitä kalastoa siellä on?
mm. kardinaalitetjoja, kääpiörihmakaloja ja partamonni. Tulossa on lähiaikoina nuolimonneja.
Akvaarion tilavuus 140 litraa.
Eilen pidin oikein tappajaispäivän ja tänään ei ole näkynyt kuin yksi pieni kotilo. Huh.
Mulla on ihan uusi pieni akvaario, 41 litraa ja sinne on alkanu ilmestyy kotiloita! kaloja on 15, pari monnii, neontetroja,plätyjä ja miljoonakaloja. Mistä ihmeestä niitä kotiloita oikein tulee ja ennen kaikkea miten niistä pääsee eroon!?!
Tarkisteles tuo kalasto ensin sopivatko keskenään ja paljonko vaativat tilaa elääkseen ???
-vesiarvot???
-paljonko mitäkin lajia sulla on???
Kotiloista sen verran että niitä tulee kasvien ,kalojen mukana esim...
Litistelemällä vaan!! ei kannata laitella myrkkyjä
Mitäs sanositte jos putsais koko akvaarion ihan täysin, että pääsis noista kotiloista eroon!?Pesis kasvit ja hiekan ja kaiken. Perustas niinku uudelleen vai onks se sit jo entinen akvaario..:)
Jos menet pesemään sen niinku ihan puhtaaksi.Sieltä tuhoutuu bakteerikanta kokonaan joten joutuisit KYPSYTTELEMÄÄN sen uusiksi..
Mihinkä kalat siksi aikaa????
Kokeile nyt vaan sitkeesti käsin nyppiä ja liiskailla niitä lasiin...
ja poistaa kaikki mädit jos näkyy???
Kasveja voi kyllä peseskellä mutta en tuohon koko puhdistukseen lähtisi vielä tässä vaiheessa...
Mutta mieti rauhassa mitä teet???
Minulla on kaksi kynsisammakkoa ja neljä tiikerinuoliaista ne popsii simpukoita,tyhjiä kuoria näkyy..mut nämä tötterön muotoiset simpukat ovat ovelampi, niitä on enemmän pitäänee käyttää kättä sit..tai löytää semmonen peto kala joll on pitkä nenä tai kieli...mikähän rotu se ois???
tarkotin tietenkin kotiloita....