lohkolämmitin ei toimi

Tervehdys!

Onkohan jollakulla tietämystä mistä vikaa alaisi etsiä.
1295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ota yleismittari ja mittaa ohmi-alueella ensin johto johdin kerrallaan toisesta päästä toiseen päähän, muista tarkastaa suojamaa, pitäis näyttää aika pientä lukemaa. Mittaa sitten lohkolämmitin töpselin äärijohtimesta toiseen, lukema pitää olla joku järkevä, ei kilo- eikä mega-ohmeja. Jos lukema on suuri irroita lämmitysvastuksen liitin ja mittaa suoraa vastuksen päästä. Jos lukema on ohmega tasolla (luokkaa 100 ohm.)on vastus ehjä ja vikaa pitää etsiä johdoista tai liitoksista. Tarkasta johtojen liitokset vetämällä ne irti ja liittämällä ne takaisin. Mittaa uudelleen. JNE... Muista tarkastaa töpselistä mitattaessa myös yhteys auton rungon ja äärijohtimien välillä, sitä EI saa olla eli mittarin pitää näyttää ääretöntä. KUN taas suojamaakoskettimen ja auton rungon valillä yhteys pitää löytyä eli mittarin pitää näyttää lähellä 0,0 ohm.
Lykkyä tykö!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vw golf 3 td vm98 kirjoitti:

Tervehdys!

Onkohan jollakulla tietämystä mistä vikaa alaisi etsiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu