Aiomme rakentaa piharakennuksen, johon tulee kahden auton katos ja autotalli. Onko sillä vaikutusta esim. viemäröinti- tai palomääräysjuttuihin, onko talli nimetty lupakuvissa autotalliksi tai esim. askartelutilaksi?
Autotallin viemäri
Tomi
66908
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sillä on. Autotallin seinät tehtävä gyprogista (palosuoja) lattiakaivossa oltava öljynerotus.
Nuo nyt ainakin.
Autotallin viemärissä on oltava öljynerotus, ja sieltä muihin tiloihin johtavan oven on oltava palo-ovi.
yli 40 neliön autotallissa on oltava öljynerotus muuten riittää hiekanerotus.. ja erillisessä autotallissa eo tarvitse olla paloovea varaston ja at:n välissä jos et käytä sitä "polttoainevarastona"
erityismääräyksiä yli 80m2 autotalleille?
Ajoneuvosuojassa pitää olla aina öljyerotus lattiakaivossa ja sen pitää olla palo-osastoitu... ei kai erillistä rakennusta voi paloeristää mistään?!?!?
Lupakuvissa on se ero että ajoneuvosuojassa pidetään autoa ja askatelutilassa nikkaroidaan. Ajoneuvosuojalla on nuo paloturvallisuusasiat ja askartelutilassa pitää olla mm. ilmanvaihto sellainen että siellä voidaan myös oleskella.
Itse jättäisin autotalli kokonaan viemäröimättä. Asentaisin lattiaa pohjallisen(tiiviin) n. 600 mm betonirenkaan ja lattiaan ritiläkannen niin suuren että renkaan voi tarvittaessa tyhjentää. Renkaan tehtävänä on kerätä sulamisvedet ettei niitä tarvitse haihduttaa ilmaan. Lisäksi lattiaan asentaisin sähkölämmityksen. sen voi tarvittaessa kytkeä pois jos ei halua lämmintä tilaa. Jos autoa pidetään umpinaisessa tilassa on siellä oltava lämmitys. Kun lattia on lämmin se tehokkaasti sulattaa auton ja kuivattaa lattian. Jos siellä on vesilukollinen öljynerotuskaivo se kuivaa ja alkaa haista. Ilmanvaihto on yhtä tärkeä, ylhäällä ja alhaalla eri seinillä on 160 mm lautasventtiilit.