Legalett

Onko kokemuksia legalett järjestelmästä?
Toimiiko ilmakiertoinen lämmitys?

Edullinen ja helppo olisi tehdä, mutta tuleeko susi..

Kiitoksia vastauksista!
62811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vaatii vähän enemmän tietoa, itsestään selvää ei ole noilla perustiedolla mitä tulee, toimiiko ja onko edullinen.

Äänestä

Kaveri rakensi pari vuotta sitten omakotitalon Legalett perustuksilla ja tuli vielä paalut alle. Hyvin toimii. Hänellä on lämmitys sähkövastuksella, mutta viksuna miehenä laittoi varauksen myös vesikierukalle, jos vaikka lämmönlähde muuttuu vuosien varrella.
Voin sanoa, että toimii. Hintaa en tiedä, mutta oli kuulemma sillä hetkellä edullisin vaihtoehto.

Äänestä

ihan omasta kokemuksesta voi sanoa, että perustukset toimii (ts. talo pysyy niiden päällä) ja sisällä on lämmintä...

okei, vakavasti:
helppo ja melko halpa (nimeomaan yhdessä nuo molemmat, toki halvemmalla saa kun latoo harkoista, mutta sitten pitää ottaa jo kädet taskuista)
Pitää lämmön hyvin tasaisena, paksu varaava laatta. Toisaalta kaapeleilla pystyy säätämään varmasti tarkemmin tilakohtaiset lämpötilat.

pystyy ainakin teoriassa varautumaan lämmitysmuodon vaihtamiseen sähkö > joku vettälämmittävä (maalämpö tms.)

Äänestä

Isoihin kohteisiin, varastot teollisuus yms.

Äänestä

meille on tulossa 200 neliön talo ja siinä legalett ilmakiertoinen lattialämmitys sähköllä. Siihen tullaan muuraamaan myös takka eli suljetun ilmakierronputket ohjataan kiertämään suljetusti takan kuorien sisältä, jolloin takkaa poltettaessa voidaan ilmakierto kytkeä päälle ja takasta saatava lämpö ohjataan lattiaan. Tätä legalett testailee ja mittailee juuri nyt ja tulokset on ok. Suomela lehdessä on ollut myös kommentti takalla lämpiävästä ilmakieroisesta legaletista. Tällä hetkellä yksi työmaalämmitin joka pitää koko taloa lämpöisenä. Ollaan oltu tyytyväisiä saamaamme palveluun ja kun vielä haluamamme takan löydämme niin sitten kaikki ok.

Äänestä
  • Asia kiinnostaa suuresti koska omaan on tulossa sama järjestelmä. Ilconin takkasydäntä olemme miettineet sen suoran kytkettävyyden takia ilmakiertoiseen lattiaputkistoon. Kallis vaan on takkasydämeksi... Mikä teillä on suunniteltuna/ostettu takaksi? Kuinka monta lähtöä/menoa ilmaputkistolle takasta? Miten ilmakierto toteutettu lattiaputkistossa sähkökatkon aikana? Primääri lämmön lähde lattialämmitykselle?

    Vastauksista kiitollinen....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemuksia? kirjoitti:

Onko kokemuksia legalett järjestelmästä?
Toimiiko ilmakiertoinen lämmitys?

Edullinen ja helppo olisi tehdä, mutta tuleeko susi..

Kiitoksia vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu