Koskas pääsisin saksimaan viime kesänä istuttamaani pensasaitaa. Tarkoitus kun olisi joskus saada tuo näkösuoja kuntoon :) Mikäs lannoite kevään tullen takaisi hyvän ja tuuhean kasvun?
Joko leikkaan
2
1893
Vastaukset
- anna_
Jossain luki, että kovimpien pakkasten mentyä leikataan. Maaliskuulla siis?
- malttia!
Älä vielä leikkkaa! Sinulla on aikaa leikata pensasaitasi vielä pitkälle kevääseen -ennenkuin silmut aukeaa. Odottele että lumet sulaa ja ilmat hieman lämpiää. Nyrkkisääntö tosiaan on että ennen kuin kasvi lähtee kasvuun, eli ennen kuin lehtisilmut aukeaa. Tämä tapahtuu keväästä -ja asuinpaikastasi- riippuen huhti-toukokuussa. Tarkkaile kasviasi! Sitä puutarhan hoito on: tarkkailua ja oikeaa ajoitusta :)
Niin ja se lannoite. Riippuu ihan siitä haluatko kylvää puutarhaasi orgaanista vai epäorgaanista lannoitetta. Orgaanisista kaupallisista lannoitteista tunnetuin on varmaan tuo biolanin kanankakka. Kylläpä jollakin valmistajalla on varmaan pelkästään pensaille tarkoitettuakin lannoitetta, mutta suunnilleen samaa tavaraahan ne tuppaa olemaan -eri pusseissa vain. Ihan simppelintä on ostaa joku puutarhan yleislannos. Sitä voit sitten heitellä myös nurmikolle, puille ja perennoille. Tärkeintä on että keväällä annettavassa lannoitteessa on typpeä, fosforia ja kaliumia (muista myös kalkitus!). Syksyllä sitten annetaan typetöntä lannoitetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561336Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731285Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830