Hei
Kyselisin kokemuksia tekoniveleikkauksesta ja siitä paranemisesta, eli kertokaa koska tehty, miten sujui ja miten paranitte. Olen itse tänä vuonna saman asian edessä, tosin yritän myös etsiä tietoa tästä uudesta (?) pinnoitustekniikasta jossa ymmärtääkseni reisiluun pää pinnoitetaan uudelleen... Kirurgin kanssa tapaaminen kahden kuukauden päästä ja toivottavasti silloin saa tietoakin jo enemmän. Nyt lähinnä kokemuksianne kyselen.
Lonkan tekonivel leikkaus/ päällystys?
4
1413
Vastaukset
- Terttu
Minulle laitettiin lonkkaan keinonivel 2003 lokakuussa. Leikkauskokemus sinänsä ei ollut paha. Pelkäsin etukäteen puudutusta mutta ei se ollutkaan huono kokemus. Kivut minulla olivat leikkauksen jälkeisinä päivinä ilmeisesti kovemmat kuin monella muulla ja sain kiistellä riittävästä kipulääkityksestä sairaalassa.
Kotiin päästyäni toimin ohjeiden mukaan. Kotiin olin hakenut etukäteen lainaan tuolinkorokkeen, sängynjalkojen korokkeet, wc-pytyn korokkeen ym. apuvälineet. Jumppasin ohjeiden mukaan.
Lonkasta tuli hyvä ja välillä tuntuu, että se tulee edelleen paremmaksi, mitä enemmän sitä harjoittaa. Luonnollisesti täytyy kuitenkin muistaa varoa, ettei kaadu tai tee varomattomia liikkeitä, mutta mitään hissutteluelämää en elä. Olen tosi tyytyväinen.
Jos on jotain lisää kysyttävää, kysy pois. - hho
Osoitteessa www.midmedtec.co.uk löytyy tietoa lonkkanivelen pinnoitteesta joka minun kohdalla on toiminut erittäin hyvin. Kuusi kuukautta leikkauksen jälkeen osallistuin ikämiesten SM uintikilpailuihin hyvin tuloksin.
Suosittelen- Maija_Tekonivel_
Missä teille on tekonivel leikkaukset tehty? minun tehdään Reumasäätiönsairaalassa ja mietin millaisia kokemuksia sieltä on sairaala-ajalta, olen tosin siellä ollut hoidossa jo 12 vuotta muutenkin mutta yhtään leikkausta ei ole tehty.
- Terttu
Maija_Tekonivel_ kirjoitti:
Missä teille on tekonivel leikkaukset tehty? minun tehdään Reumasäätiönsairaalassa ja mietin millaisia kokemuksia sieltä on sairaala-ajalta, olen tosin siellä ollut hoidossa jo 12 vuotta muutenkin mutta yhtään leikkausta ei ole tehty.
Minun leikkaukseni tehtiin eräässä keskussairaalassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553723- 312134
- 402034
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171711Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401522Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251472- 791423
- 1371154
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901115Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221113