mä en usko mihinkään haltioihin tai siihen et
niit ois olemassa vaanku vahvin perustein.
hobitteja ois ihan hyvinki voinu olla mut kyllä
haltiat tsh leffaan (esim) kuuluu.kuka uskoo
haltioihin ja velhoihin niin se uskoo,siihen mä
en puutu.
=)
niit ois olemassa vaanku vahvin perustein.
hobitteja ois ihan hyvinki voinu olla mut kyllä
haltiat tsh leffaan (esim) kuuluu.kuka uskoo
haltioihin ja velhoihin niin se uskoo,siihen mä
en puutu.
=)
Vastaukset 7
Vanhimmat
usko haltioihin,tai siihen että niitä ois ollu.
kyllä me kaikki ihmisiä ollaan eikä tehdä taikoja
(haltia taikoja)vai ootko törmänny ihmiseen joka
sopertaa jousta itselleen ja höpöttää sindarin
kielellä?
kuka niihi uskos.
jaa et usko vai?? :)
Ja millä perusteella jokin asia on ainoastaan tosi tai epätosi vaan ei molempia? Mistä syntyy länsimainen logiikka, jonka perusteella vastakohdat sulkevat toisensa pois inhimillisen ajattelun kapeuden seurauksena?
No joo, en minäkään varsinaisesti usko haltioihin, mutta haluaisin kyllä uskoa!
Ei sillä, vaikka en haltioihin uskokkaan niin se ei tarkoita sitä etteikö niitä voisi olla olemassa. Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa, kuka on mikään sanomaan onko joku asia olemassa vai ei?
Tolkien ei satuja käsittelevässä kirjallisuustieteellisessä teoksessaan "Puu ja lehti" myönnä haltioiden olemassaolemattomuutta, muttei myöskään niiden olemassaoloa. Kiinnostava teos, hyvinkin, itse asiassa.
...että heitä ON olemassa, mutta uskon että heitä OLI olemassa. Minun omien teorioideni mukaan ne haltiat jotka jäivät Keski-Maahan (hyvin harvat jäivät) ja muut ei-ihmiset kuten hobitit ja kääpiöt joko kuolivat sukupuuttoon tai sitten he avioituivat ihmisten kanssa, ja heidän verensä laimeni niin ettei heistä ole jäljellä muuta kuin joitakin piirteitä ihmisissä. Esimerkiksi lyhytkasvuisuus, erityinen kauneus jne. Tämä on tietysti vain minun oma teoriani.