Kysely asuntokauppaan liittyen

1. Oletko myymässä/ostamassa asuntoa tällä hetkellä tai oletko harkinnut sitä?

2. Käyttäisitkö välittäjää mielelläsi asuntokaupassa?

3. Mikä asuntokaupan nykytilanteessa mietityttää eniten?

4. Mitkä ovat mielestäsi suurimpia ongelmia asuntokaupoissa?

5. Jos olet käyttänyt välittäjää asuntokaupoissa, oletko ollut tyytyväinen palveluun? Jos et, niin miksi et?
5648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

1.
Ostamassa, mutta en hinnalla millä hyvänsä.
Järkihinnalla siis tai sitten odotan korkojen nousua.

2.
En käyttäisi.
Välistävetäjä tietää huonommin myytävästä kohteesta ja talonyhtiöstä sekä suunnitelluista remonteista.
Turha siis maksaa monia tuhansia euroja tyhjästä!

3.
Nyt kannattaa odottaa korkojen nousua (ovat vuodessa nousseet jo 1,5 - 2%).
Taloustilanne on huononemassa ja YT-neuvotteluja pukkaa.. tämä tulee romahduttamaan hintakuplan.

4.
Ihmisten ymmärtämättömyys hintojen sekä oman maksukykynsä suhteen. Kyllä pankeista rahaa saa mutta ei enää halvalla.

5.
En ole välistävetäjää tarvinnut.

Äänestä

1. Olen ostanut ja myynyt asunnon viime vuoden puolella, molemmat välittäjän kautta.
2. Ehdottomasti.
3. Täysin poskettomat hintapyynnöt. Hinta/laatu suhde joissakin asunnoissa aivan päin mäntyä.
4. Yksityisten ihmisten salailu tulevista remontista. Toki asiat selviää, kunhan vaan ottaa itse selvää mutta sääli niitä jotka luottavat myyjään sumeilematta.
5. Olen ollut tyytyväinen, käyttänyt samaa välittäjää jo kahdeksan vuotta.

Äänestä

Yksi vastaus kaikille kysymyksille. Hinnat ovat törkeän kalliita. Miljoonalla mummonmmarkalla saa Kehän sisäpuolelta vanhan rääkätyn kolmion kerrostalosta.Tokihan se sijoitusmielessä on 25 vuoden jaksolla kannattava ostos silti mutta en jaksa kyllä asua semmoisessa talossa sen 25 vuotta. Nyt kaupungin rivarissa vuokralla ja tunnen itsensä ihmisenä kun on ulkona ihan oma varasto ja talon takana isohko piha missä voi kesäisin touhuta pitkät päivät.Kerrostaloisa joutuu vielä kärsimään kaikenlisäksi kaikenmaailman äänistä mitkä naapureista kuuluu joten hermot siinäkin menisi.

Äänestä
  • Kerrostaloisa joutuu vielä kärsimään kaikenlisäksi kaikenmaailman äänistä mitkä naapureista kuuluu joten hermot siinäkin menisi.

    Äänestä

1. Olen ostanut asunnon hiljattain.

2. Käyttäisin pätevää välittäjää, joka tekee paperisodan huomattavasti jouhevammaksi ja osaa varoittaa sudenkuopista.

3. Asuntojen hintojen kehitys.

4. Vanheneva rakennuskanta tulee tarvitsemaan yhä enenevissä määrin mittavia peruskorjauksia. Useat taloyhtiöt eivät ole tehneet pitkän tähtäimen suunnitelmaa tai edes kuntokartoitusta.

5. Olen ollut erityisen tyytyväinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gallup-- kirjoitti:

1. Oletko myymässä/ostamassa asuntoa tällä hetkellä tai oletko harkinnut sitä?

2. Käyttäisitkö välittäjää mielelläsi asuntokaupassa?

3. Mikä asuntokaupan nykytilanteessa mietityttää eniten?

4. Mitkä ovat mielestäsi suurimpia ongelmia asuntokaupoissa?

5. Jos olet käyttänyt välittäjää asuntokaupoissa, oletko ollut tyytyväinen palveluun? Jos et, niin miksi et?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu