Taitaa yleisesti olla ontelolaatat eristetty yläpuolelta tuulettavassa alapohjassa, mutta eikö alapuoli ole kuitenkin parempi. Hieman hankalampi asentaa alas varsinkin, jos päälle tulee puulattia joka jokatapauksessa vaatii koolauksen, mutta tämä helppous ei minusta saa olla pareman rakenteen esteenä. Koolauksen väliin olisi helppo laittaa eristeet. Mutta kosteusteknisesti parempi tuo alapuolinen eristys, koska huokoisempi eriste ulkoilman puolella. Lisäksi alapuoli on parempi myös siksi, että kylmästä ontelolaatasta ei tule kylmäsiltaa runkoon.
jos yläpuolelle on jokatapauksessa helppo laittaa eristettä, niin olisiko järkeä laittaa molemmille puolille. Tosin tällöin pääosa eristeetstä alapuolella, jotta jäätymispiste ei tule betoniin. Alapuoleiseen eristykseen ei taida olla styroxsille järkevää kilpailijaa?
Ontelolaatan eristys
14
5395
Vastaukset
- ei ole
kuin pähkähulluja kilpailijoita.
- kilpailija
Finnfoam, voisi olla vaihtoehto. Kalliimpi, mutta ei vaadita yhtä paksua kerrosta jolloin koko rakennuksen korkeus laskee
- eristyskyky
kilpailija kirjoitti:
Finnfoam, voisi olla vaihtoehto. Kalliimpi, mutta ei vaadita yhtä paksua kerrosta jolloin koko rakennuksen korkeus laskee
Aina jaksaa ihmetyttää se, miten ihmiset pitävät finnfoamia (XPS:ää) paaaaljon parempana kuin EPS:ää (eli styroxia). Ottakaa nyt se firefox kauniiseen käteen ja surffatkaa www.finnfoam.fi ja www.thermisol.fi ja etsikää sieltä lämmöneristysarvot. Mahtaa olla yllätys, kun kummatkin ovat käytännössä yhtä hyviä! Ainut ero XPS:llä on että se ei ime vettä, ja tämän takia maan alla (routaeristyksenä) se on vähän parempi.
- koolannut
ontelon päälle? Miksei tehnyt saman tien oikeaa rossipohjaa puupalkistolla?
- tehdä niin
Sellasta suunnittelen itselleni. Näin koska lattian pinta massiivikoivua niin en näe muuta järkevää kiinnitystä kuin koolaus, mihin tämä lattialankut kiinnittäisi?
Ontelolaatta kuitenkin kuuluu minusta kivitaloon. Ei natise tai taipuile. Oletan myös että kosteuskestävyys olisi parempi, koska alas tulee betoni. Vosi tietenkin parkettilattiassakin kysyä ettei miksei saman tien koko lattia puusta eli rossipohjaa. Minun systeemissäni tämä koolaus (minimissään 50mm) tulee pintamateriaalin kiinnityksen välttämättömyytenä ja samalla näkisin järkevänä laittaa koolaukseen myös 50mm villaa.
- raksaaja--sh
Eli ois parempi jos suurin osa (esim 3/4) lämmöneristeestä olisi ontelolaatan alapuolella. Silloin kantava rakenne olisi lämpimässä, siihen ei tiivistyisi kosteutta eikä raudoitevaijereiden ruostuminenkaan ois niin nopeaa.
Eli onteloiden alapintaan esim. 200mm EPS:ää ja päälle hieman "jotain" eristettä.
Jos sokkeli on betonia niin huomaa estää kylmäsilta eli eristä myös sokkeli vähintään 50mm EPS:llä.
Oletko selvittänyt tulisiko siporex alapohja kuinka paljon tyyriimmäksi?
Se on tuulettuvan alapohjan tapauksessa mielestäni hieman onteloa parempi.
Jos talosi ois esim. lammirunkoinen niin lammirungon sisäpuolelle vois sipolankkuja kantamaan rakentaa vaikkapa kevytsoraharkoista (tai eristävistä sipopalikoista) sokkelin nysät ( huom kapilaarikatkot).- myös päälle?
En ymmärrä miksi eristettä pitäisi laittaa myös ontelon päälle. Kyllä se riittäisi, jos laittaa epsin vain onteloiden alle. Tällöin lattia trvitsisi vain tasoittaa ja sen päälle voi sitten suoraan laittaa esim parketin. Tietty jos haluaa lattialämmityksen on hyvin perusteltua laittaa pintavalun alle esim 50mm eps.
- Alla ikävä ryömiä
Itselläni on puutalo, jossa ontelolaatalla tehty rossipohja. Ratkaisu on vallan mainio, ei tarvitse hieroa styrokseja hiekkakasan päälle, kuten maanpäällisessä pohjassa. Senkun heittää styroksit levälleen tasaiselle ontelon päälle, aikaa menee puoli päivää. Styroksien päälle sitten tehdään normaalin 10cm lattiavalu, johon sitten tulee lämmityskaapelit tai putket lämmitystavasta riippuen. Helppoa kuin heinän teko. Lisäetuna on että ei tarvitse pelätä kosteusvaurioita alapohjassa, kun tarvittaessa voi käydä "kellarissa" katsomassa, että kaikki on kuivaa.
Rahaa onteloihin palaa n. 4000 euroa, mutta vastaavasti rahaa säästää n. 100m3:n hiekat täytöissä. Joten hintaero maanpäälliseen laattaan on minimaalinen.- joo jetsulleen
tiesitkö, että tuulettuvissa on enemmän kosteusvaurioita ja ongelmia kuin maanvaraisessa.
Ja sen eristeen pitääääääääää olla alapuolella. Ei ole mikään peruste laittaa kaikkea eristettä päälle vain siksi, että se on helppoa.
- sipor
Tuulettuvan alapohjan yleistyminen on lisännyt ontelolaatan käyttöä myös ryömintätilaisissa perustusratkaisuissa, tällöin ontelolaatta voi olla tehtaalla valmiiksi eristetty. Elementtirakenteisissa perustusvaihtoehdoissa ontelolaatta on luonnollinen valinta alapohjarakenteeksi.
- selvää pässinlihaa
"Tuulettuvan alapohjan yleistyminen on lisännyt ontelolaatan käyttöä myös ryömintätilaisissa perustusratkaisuissa, tällöin ontelolaatta voi olla tehtaalla valmiiksi eristetty. Elementtirakenteisissa perustusvaihtoehdoissa ontelolaatta on luonnollinen valinta alapohjarakenteeksi."
Joo, tiedetään ja tästä nyt juuri on kyse oli ontelolaatasta alapohjassa. Eli ei mitään uutta. Tehtaalla eristetty ontelolaatta saavutta u-arvon 0,2 ja tämä ei aina täytä edes viranomaisvaatimuksia eli itse on eristeet käytännössä laiteettava. Mikä on paras tapa kiinnittää styroksit ontelolaatan alapintaan. Olisiko käyttötarkoitukseen sopivaa liimaa? - piiloon
selvää pässinlihaa kirjoitti:
"Tuulettuvan alapohjan yleistyminen on lisännyt ontelolaatan käyttöä myös ryömintätilaisissa perustusratkaisuissa, tällöin ontelolaatta voi olla tehtaalla valmiiksi eristetty. Elementtirakenteisissa perustusvaihtoehdoissa ontelolaatta on luonnollinen valinta alapohjarakenteeksi."
Joo, tiedetään ja tästä nyt juuri on kyse oli ontelolaatasta alapohjassa. Eli ei mitään uutta. Tehtaalla eristetty ontelolaatta saavutta u-arvon 0,2 ja tämä ei aina täytä edes viranomaisvaatimuksia eli itse on eristeet käytännössä laiteettava. Mikä on paras tapa kiinnittää styroksit ontelolaatan alapintaan. Olisiko käyttötarkoitukseen sopivaa liimaa?jos tehdasratkaisut muka ei kelpaa, voisi harkita tuulettavaa 'radon'putkistoa kapillaarikatkaisukerrosta soraa sekä 20senttiä styroxia maavaraiseen alapohjaan, 8-10sentin betonivalu. samalla saa pantua (neste)lattialämmityksen putkituksen
ja sähköputkituksenkin roiloamatta. - raksaaja--sh
selvää pässinlihaa kirjoitti:
"Tuulettuvan alapohjan yleistyminen on lisännyt ontelolaatan käyttöä myös ryömintätilaisissa perustusratkaisuissa, tällöin ontelolaatta voi olla tehtaalla valmiiksi eristetty. Elementtirakenteisissa perustusvaihtoehdoissa ontelolaatta on luonnollinen valinta alapohjarakenteeksi."
Joo, tiedetään ja tästä nyt juuri on kyse oli ontelolaatasta alapohjassa. Eli ei mitään uutta. Tehtaalla eristetty ontelolaatta saavutta u-arvon 0,2 ja tämä ei aina täytä edes viranomaisvaatimuksia eli itse on eristeet käytännössä laiteettava. Mikä on paras tapa kiinnittää styroksit ontelolaatan alapintaan. Olisiko käyttötarkoitukseen sopivaa liimaa?Onneksi ei itte tartte tommosta olla tekemässä...
Voisi kokeilla suihkepullolla sumutettavaa liimaa.
Eli suihkepullolla liima epsiin ja läntätään epsi onteloon ja sit seuraava.
Laita ainakin kaksi kerrosta epsiä siten että saumat on limittäin/erikohdissa. Lisäksi laittaisin uretaanivaahdolla alimman epsikerroksen saumat umpeen.
Ja viimeiseksi EPSien läpi hieman kylmäsiltaa eli mekaaninen kiinnitys sinne tänne kaikkien EPSien läpi jotta ne ei sinä päivänä tipaha kun liima lakkaa olemasta.
(sipolankut tai maanvarainen ois varmasti paljon varmenpi ratkaisu...) :-(
- valmiiksi
eristetyt ontelolaatat, pientä pinta paikkausta joudut lisäksi tekemään/teettämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492338- 262233
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161554Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271545- 1241447
- 191093
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71984Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut118963Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333893