2 monnia?

tetra^^

Oon kysyny kai tätä täältä vähän aikaa sitten mut en enää muista minne palstalle sen laitoin...

Voiko siis 170 litrasessa altaassa pitää kahta partista (molemmat naaraita)?

2

293

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RRR

      Kyllä niitä voi pitää n5cm asti siinä kahta mutta sitten ehdoton minimi olisi tuo 100 Litraa per Nuppi ;OD

      Muistan kans tuon viestin .Fish KING muistaakseni vastaili sulle??

      Mutta tässä uudestaan vastausta!!!

      • fish KING

        Satalitraa on siis partiksen minimi akvaarioo tilavuus minkä sen tulisi saada kun se on aikuinen siis yksi partis. Sata viiskytä litraisessa voidaan pitää jo kahta naarasta jos ne tulevat keskenäään toimeen. Siitä suuremmissa akvaarioissa voidaan pitää jo kolmeakin täysikasvuista partista.
        Mullakin on 240 litrasessa kolme partis ukkoa ja hyvin ne on piilonsa löytäneet ja pieniltä kahnauksiltakaan ei voida välttyä mutta oletan että se on ukkojen tehtäväkin, rauhalliselle kalalle hieman äksöniä. Junttijärjen käyttö sallittua.

        Nuoria yksilöitä voidaan pitää pienemmissäkin mutta sanoohan sen jo järkikin miltä yli kakskyt senttisestä kalasta tuntuu 50 litran akvaariossa.
        Kun kala kasvaa on suotavaa että sille annetaan sillä hetkellä sopivan kokoinen akvaario, mutta toisaalta, miksei heti hankittaisi sellaista akvaariota joka olisi täysikasvuisille kaloille sopiva sitten kun ne pääsevät täysiin mittoihinsa.

        Se juurikin tuntuu olevan työn ja tuskan takana selittää akvaristeille miksi näin pitäisi toimia. Jotenkin ihminen ei tunnu välittävän kalasta niin paljon lemmikkinä kuin muista lemmikeistä joille ei tarvitse tehdä sitä omaa elin tilaa sellaiseksi kuin se kala vaatii.

        Ei isoa koiraa voi ottaa kerrostaloon jossa ei ole hissiä ja omistaja asuu toista kerrosta korkeammalla. Ei käärmettä voi pitää pelkästään kotioloissa huoneessa vapaana jatkuvasti. jne.jne.

        Minkähänlainen luento pitäisi pitää tästä aiheesta että kaikki lemmikkinsä omistajat tämän tajuaisivat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      114
      1596
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      837
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      56
      747
    4. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      145
      740
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      721
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      39
      611
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      601
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      220
      582
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      67
      579
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      567
    Aihe