Kumppanin vaihtuminen

Olen 17 vuotias ja minulla on aivan ihana puolvuotias poika. Olemme eronneet pojan isän kanssa ja minulla on sen jälkeen ollut 1 vakava seurustelusuhde. Nytten näyttää siltä että tämäkään suhde ei toimi. Olen alkanut tapailemaan toista miestä nytten ja tulemme todella hyvin toimeen.

Haluaisin kysyä neuvoja teiltä muilta teiniäideiltä että mitä teette kun vaihdatte kumppania ja kuinka usein voi vahtaa kumppania?
4621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

lapseesi..miehet voi kait odottaa..vai odotitko elämän olevan pelkkiä treffejä..?

Äänestä
  • Ei elämä lopu siihen että on saanut lapsen! Miksi kaikki aina kuvittelevat että elämä loppuu siihen kun on saanut lapsen!?!? Tässä se elämä vasta alkaa!

    Äänestä

  • melkein aikuinen jo kirjoitti:

    Ei elämä lopu siihen että on saanut lapsen! Miksi kaikki aina kuvittelevat että elämä loppuu siihen kun on saanut lapsen!?!? Tässä se elämä vasta alkaa!

    "Tässä se elämä vasta alkaa!"

    Hmmm... Kyllä se on niin ettei elämää voi elää lapsensa kautta.


    Olen sitä mieltä, että on täyttä typeryyttä tietoisesti tehdä lapsi esim.minun ikäisenä 20-vuotiaana... Koska sillon ei oo ehtiny nähä elämää paljoa ja ei ehkä oo viel hirveesti kokemusta vastuunotosta eli asumisesta omillaan jne. Ja ei oo paljoa kokemusta täysi-ikäsenä olemisesta.

    Lisäksi hyvin harva teininä aloitettu suhde kestää läpi elämän... Kyllä jokainen lapsi ansaitsisi isän ja äidin. En nyt tarkoita etteikö esim.30v. naimisiin mennyt voi erota, tottakai voi, mutta veikkaan, että suhteella on paljon paremmat mahdollisuudet kestää läpi elämän, jos molemmat vanhemmat on eläny ensin omaa elämää ja sitten asettuneet aloilleen.

    Itse en edes ehkä koskaan halua saada lapsia, koska maailma on niin paha ja täysin sekaisin. Ja tietenkin ilmastonmuutos pelottaa, koska lapseni tulisivat näkemään ja kokemaan seuraukset...

    Äänestä

En tiedä kun kokemusta ei kyseisestä asiasta ole, mutta luulisin, että mitä vanhemmaksi lapsesi kasvaa, sitä vähemmän kannattaa olla suhteita joissa lapsesi voi kiintyä mieheen. Varsinkin, jos aijot vielä usein vaihtaa. Minäkin suosittelisin keskittymään siihen lapseesi, ja että etsit itsellesi tasapainoisen ja kypsän miehenalun, joka on jo bileensä bilettänyt ja valmis perhe-eloon. Eräs miespuolinen kaverini tuossa kerran totesi, että ei se vaihtamalla parane! Avovaimonsa tykkäs :)Mutta niin se vähän on. Aina tulee jonkun sortin ongelmia, eri ihmisten kanssa eri asioista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miia089 kirjoitti:

Olen 17 vuotias ja minulla on aivan ihana puolvuotias poika. Olemme eronneet pojan isän kanssa ja minulla on sen jälkeen ollut 1 vakava seurustelusuhde. Nytten näyttää siltä että tämäkään suhde ei toimi. Olen alkanut tapailemaan toista miestä nytten ja tulemme todella hyvin toimeen.

Haluaisin kysyä neuvoja teiltä muilta teiniäideiltä että mitä teette kun vaihdatte kumppania ja kuinka usein voi vahtaa kumppania?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu