Kysymys VL väelle:
Miten on, voiko tavallinen riviluterilainen (ei uskoa tunnustava) osallistua VL seuroihin ?
Entä vaikkapa kansanlähetykseen kuuluva uskoa tunnustava?
Miten suhtaudutaan, jos seuroihin osallistuu vaikkapa hellari?
Miksi kysyn.
Paikkakunnalla jossa asun (38000 asukasta) on suurehko VL-yhteisö (jos autojen määrästä kokoushuoneen ulkopuolella voi päätellä) ja joskus olisi mielenkiintoista ja ihan yleissivistyksenkin puolesta käydä tutustumassa tällaiseen yhteisöön.
Kyseisen VL-yhteisön seurailmoituksia ei kuitenkaan näy missään paikallisessa mediassa, vaikka ilmaispalstoja on olemassa tähän tarkoitukseen. Tästä tulee mieleen, että ehkä ulkopuoliset eivät ole tervetulleita teidän tilaisuuksiin.
Olenko väärässä ?
Miten on, voiko tavallinen riviluterilainen (ei uskoa tunnustava) osallistua VL seuroihin ?
Entä vaikkapa kansanlähetykseen kuuluva uskoa tunnustava?
Miten suhtaudutaan, jos seuroihin osallistuu vaikkapa hellari?
Miksi kysyn.
Paikkakunnalla jossa asun (38000 asukasta) on suurehko VL-yhteisö (jos autojen määrästä kokoushuoneen ulkopuolella voi päätellä) ja joskus olisi mielenkiintoista ja ihan yleissivistyksenkin puolesta käydä tutustumassa tällaiseen yhteisöön.
Kyseisen VL-yhteisön seurailmoituksia ei kuitenkaan näy missään paikallisessa mediassa, vaikka ilmaispalstoja on olemassa tähän tarkoitukseen. Tästä tulee mieleen, että ehkä ulkopuoliset eivät ole tervetulleita teidän tilaisuuksiin.
Olenko väärässä ?
Vastaukset 47
Vanhimmat
Sillä saattaa olla, että et enää pääsen ulos kun hoitokokous alkaa. Ja sinulle jää varmasti loppuiän traumat, jos joudut näkemään vl:n pimeän puolen heti kättelyssä.
Itse olen joutunut pakosta jäämään loppulaulun jälkeen niihin istuntoihin ja voin kertoa, että pysy kaukana siitä paikasta!
sinä elelet?
Eikö omatuntonne koskaan herää?
uskontonne?
osallistua vl seuroihin. jos lehdistä eikä netistäkään löydy seuraohjelmaa, seuraa milloin on autoja parkkipaikalla ja ei kun sisälle vaan! monet tulevat piipahtamaan aivan uteliasuudesta ja siinä ei ole mitään pahaa. voi olla , että sinut huomataan, mutta voi olla, ettei kukaan kiinnitä huomiota, koska porukkaa on usein paljon ja kaikki eivät tunne välttämättä kaikkia.
Sinne vain, kaikki ovat tervetulleita. Seuroja on yleensä sunnuntaisin ja lauantaisin, usein myös keskiviikkoiltaisin. Isommalla Rauhanyhdistyksellä (RY:llä) sinua tuskin edes huomataan uudeksi ihmiseksi, penkkiin vain muiden mukaan. Eikä ole pakko laulaa. Seurapuheen jälkeen on usein kahvi, joka on maksullinen (1-2 e kahvileivän kanssa).
Ihmiset ovat vain iloisia kun seuroihin tulee ulkopuolisia.
Tiedän, miten käyttäydytte vl:n opin hyljänneitä kohtaan, siitä on ilo kaukana.
tutustumassa niin eihän vielä silloin ole hyväksynyt eikä hyljännyt mitään oppia?
tulla käymään. Uskallan varmaan vierailla.
Osaatko sanoa, miksi VL seuroja ei juurikaan mainosteta?
Onko ulkopuoliset aiheuttaneet esim. järjestyshäiriöitä?
Jos ei ole tyypillinen vl-univormu ja olet nainen, niin taatusti huomataan ja vahdataan ja supistaan. Kävin muutama vuosi sitten suviseuroissa, ja nuoriso huusi että et ole meikäläisiä, mitä täällä teet ja eräs vanhempi rouva sanoi, ettet häpeä näyttää tatuointia jalassas, olisit pannut edes pitkät housut.
Tuskin siellä edes sinua huomataan.
Onko tuo jotenkin Kristillinen totetamus, tule vain meille, ei meillä edes huomata. Kannattako edes tulla, ei kai koska ei oteta mitenkään humioon.
Mutta asiaan.
Koettel Henkiä ja käy ihmeessä muussakin seurakunnissa. Katso onko Pyhä Henki paikalla, sen erottaa Hengen antamista lahjoista, niitä on useita, jotkut profetoivat, jotkut puhuvat kielillä, jotkut rukoilevat Lue 1Kor. 12;28 >Jumala on seurakunnassaan asettanut ensinnäkin jotkut apostoleiksi, toiseksi jotkut profeetoiksi ja vielä jotkut opettajiksi. Muutamilla on voima tehdä ihmeitä, toisilla parantamisen lahja, toisilla kyky auttaa muita, toimia johtajana tai puhua kielillä.
Jos nämä uupuvat, kävit Anti kristusken seurakunnassa.
Toinen hyvä tapa ja neuvo on Raamatun mukaan se, että tutki sydämmesi tilaa, kun koettelet Henkiä. SRK:lla on toditettavasti eri henki, kun vapailla, karismaattisilla suunnilla ja kirkolla, ja vasta useammassa käydessä koet sydämmessäsi vapauden, mikä saa vasta päästyää pakkoseurakunnasta Jeesuksen vapauteen.
Siunausta etsismisellesi.
Ei siinä mihinkään sitoudu, jos käy seuroissa.
Emme ole sellaisen tuputuksen kannalla kuin esim. Jehovantodistajat, eli lappuja kädestä käteen. Seurat eivät myöskään ole henkilöpalvontaa, monen usk. ryhmän kokousilmoituksissa korostetaan, miten kuuluisa evankelista on tulossa puhumaan.
Voi olla taustalla ulkopuolisten aiheuttamat järjestyshäiriöt (esim. suviseuroissa on joskus ongelmia tästä).
Muutenkin vl:t ajattelevat ehkä siten, että etsivä löytää. Että Jumala kyllä ohjaa etsivällä mielellä olevan seuroihin. Voi kuulostaa hassulta, mutta näitä mulla tuli aiheesta mieleen.
Joskus on kyllä täällä lehdissä ilmoituksia ev. lut. seurakunnan palstalla. Kannattaa seurata niitä.
Ei kuulosta ollenkaan uskottavalta, en voi uskoa tuota. Provoilet luultavasti. Hanki parempaa tekemistä...
Jokunen vuosi sitten Muhoksella näin kävi. Mutta se oli poikajoukko ja yksi rouva. Muut eivät puhuneet mitään ja olivat ok. Mutta kyllä ne muutamatkin saivat mielen apeaksi.
Ja juu, myönnän, että minusta näkee, etten ole vl. Nilkassa tatuointi, korvakorut, lievä meikki ja hiuksissakin raitoja.
En ole katkera, enkä suuttunut vl:iin, vaan tahdon vain Jumalan rakkauden kautta neuvoa teitä oikealle tielle... Tiedän kuinka vaikeaa... on huomata, että on väärässä ja vielä harhassa!
Asiaan:
Kaunis ajatus, mutta kun parikymmentä vuotta sitten, kun kävin vl:n kesäjuhlillanne, vaikka siellä oli tuhansia ihmisiä, EN suinkaan sulautunut massaan. Kaikki katsoivat minua ihmetellen ja joita tapasin kertoivat suoraan, että helvetti odottaa, vaikka olin jo silloin ollut usean vuoden ajan uskossa ja käynyt kasteella ja täyttynyt Pyhällä Hengellä. Hurjaa! Tosi vaikea kutsua vl:ia veljiksi, koska heidän uskonsa on niin kaukana veljesrakkaudesta. Eipä ole sen jälkeen tullut käytyä, tulen kyllä puhumaan, ja takaan että oppi on puhdasta Raamattua. Eipä ole vielä kutsua tullut?
Olin yllättänyt vl:n kesäjuhlissa, että pikku lapsetkin sanoivat heti, että "helluntailaiset menee helvettiin", vaikka en silloin kulunut siihen seurakuntaan. Oli suuri ero, kun menin sitten Helluntailaisten Juhannusjuhlille, siellä sentään sai olla rauhassa ja koki "tulleensa ominensa luo" ja Pyhä Henki ja julistuskin siunasi - niin Jumala sitten ajallaan johti helluntaisrk:n yhteyteen.
En yhtään ihmettele, että weha hokee, että on eri henki? Lahkohenki on aina eri henki, kuin Pyhä Henki. Paavali mainitsi asian:
"Sillä jos joku tulee ja saarnaa jotakin toista Jeesusta kuin sitä, jota me olemme saarnanneet, tai jos te saatte toisen hengen, kuin minkä olette saaneet, tai toisen evankeliumin, kuin minkä olette vastaanottaneet, niin sen te hyvin kärsitte." (2 Kor.11:4)
Mutta, kun ihminen on siinä, hän LUULEE, että SE on oikea ainut pelastava usko, kun ei ole koskaan kokenut Jumalan Henkeä. Vl:st saarnaavat sen vääräksi, mitäs teet, jos sinua ei saa kuunnella. Mutta tiedän, että ne, jotka vl:issa rakastavat ja etsivät Jeesusta kuuntelevat oikeaa evankeliumia ja tutkivat, onko todella niin kirjoitettu.... kuin puupappi sanoo... näiden harvojen tähden Jumala on minut tälle palstalle lähettänyt.
Jeesus etsii onko yhtään sellaista, joka etsii tosissaan Jumalaa. Muilla seurakunnilla seurakunta on vain rakennusteline - ei uskon kohde. Mikä on sinun uskosi todellinen kohde?????
Jumalan siunausta kaikille, mutta erikoisesti sille yhdelle, joka todellisesti etsii Jumalaa.
..seurakunnan julkaisema lehti ilmoita vl:n seuroista yms. Ainakin minun kaupungissani näin tapahtuu.
kyseinen lehti tulee niin harvoin. Vai onkohan ongelma lehdenjakajassa?
..täällä meilläpäin. Lukeeko ovessa tai laatikosa "ei mainoksia" tai vastaavaa. Voi olla, että silloin ei tule..
ei ole kylläkään näkynyt. Ainoastaan perusluterilaisten lehti. Postilaatikossamme ei ole mainoskieltoa.
..meillä nimeltään "seurakuntalehti", ei siis mikään vl:n päivämies. Sitäkin näkyy olevan kirjastossa.
Nurmijärveen. Olenko oikeassa? Ilmaisjakelulehdessä on seuroista ilmoitus.
Ehkä en vain yksinkertaisesti ole havainnut tiedoitusta seuroista. Ties vaikka jossain olisi mainostettukin.
lohjalaisten talo, käy ihmeessä katsomassa! Sehän oli ihan pommikunnossa kun alkoivat saneeraamaan. Oikein onnistunut, vähän liian pieni tosin.
Ongelmana usein on se, etta vanhoillislestadiolaisten seurailmoituksia ei ole siella, missa on muita hengellisia ilmoituksia.
Samoin kun jossakin julkaisussa esitellaan paikkakunnan hengellisyyksia (helluntailaiset, vapaakirkko, jehovalaiset jne), lestadiolaisista ei mainita mitaan. Luulen, etta se johtuu siita, etta vl-set eivat halua esiintya vain yhtena vaihtoehtona muiden joukossa.
Eraalla paikkakunnalla, jossa joskus kavin/oleilin, kysyin seurapaikalla, miksei ovessa voisi olla ilmoitusta siita, milloin on seuroja. Vastattiin, etta siina kerran oli taulu, mutta se on ajat sitten pudonnut ja kadonnut.
Aloittajan ei kannata ottaa tosissaan noita muutamia kommentteja, etta kun seuroihin menee, siella saa varoa paataan... etta hoitokokoushan siina pannaan pystyyn ja kimppuun kaydaan. Lahinna vitsailua tuollainen.
Pikemminkin sielta voi loytaa hyvia ystavia ja kavereita.
Eras henkilo, joka ensimmaisen kerran oli uskovaisten seuroissa vanhan ihmisen vuosipaivilla, totesi havaintonaan, etta han ei missaan ikina ole nahnyt niin paljon lapsia. Mutta mitaan pahaa hanellakaan ei ollut seuroista eika lasten maarastakaan sanottavana.
osoitteessa www.lohjanrauhanyhdistys.fi
katsele sieltä seura-aikoja
kun vaan osaa etsiä ja ihan nykyaikaisella tavalla eli netissä. Kiitos!
kyseistä taloa, kun se oli "pommikunnossa" eli varmaankin 15 v. sitten. Se on entinen suojeluskunnan talo, joka nyt kunnostettuna, ulkoa päin näyttää todella upealta. Täytyy mennä "tarkastamaan" sisusta myös.
jäsenyhdistyksien nimet ja googlettamalla löydät haluamasi paikkakunnan ohjelman. Kyllä monilla paikkakunnilla on ihan myös kirkollisten ilmoitusten joukossa ry:n seurat
http://www.srk-oulu.net/index.php?p=jasenyhdistykset
vielä?
Teillähän on isot kesäjuhlat.. jotain 70.000 henkeä osallistuu niihin kesäisin ja paikkakunta vaihtuu joka vuosi.
Kuinka monta henkeä mahtuu päätelttaan?
Voiko myös kesäjuhlille tulla ulkopuolisia?
Ensi kesän suviseurat on Kaakkois-Suomessa Valkealassa, Kouvolan naapurissa.
Siihen isoon telttaan sanotaan mahtuvan joku 6000 henkeä, noin kymmenesosa väestä....suurin osa on "pihalla".
Kun tulet niin huomaat, ettei siellä ole mitään kontrollia siaääntulijoista....ja mistäpä tietäisikään ihmisestä, onko hän sisä- vai ulkopuolinen. Ollaan tavallisen näköisiä ihmisiä. Suurin osa alle 30-vuotiaita.
Sekaan vaan! Kaikkia kutsutaan!
tulevat monet sellaisetkin, jotka eivat syysta tai toisesta muuten juurikaan kay seuroissa. Tallakin palstalla monet entiset vanhoillislestadiolaiset ovat kertoneet, etta edelleen kayvat suviseuroissa. Suviseuroissa luonnollisesti vierailevat myos lahes kaikki paikkakunnan ja lahiseutujen asukkaat, koska niin suurta tapahtumaa harvoin sattuu lahiseudulle.
että nämä nuoret perheelliset tuovat pienet lapsensa hyvissä ajoin aivopestäväksi, jotta heille kehittyisi se lestadiolaisille tyypillinen kapeakatseisuuden taito.
Ja toisekseen alle 30v ikäisissä on paljon yksinäisiä miehiä jotka epätoivoisesti etsivät sitä elämänsä lapsentekokonetta.
Muistakaa siis että asioilla on puolensa: Se miltä lestadiolaisyhteisö näyttää sisältä päin ja miltä ulkoa päin.
Kuin myös lapsenmielliset.
löytyy sopivia lauseita, joita te tulkitsette sitten oman mielenne mukaan.
kirkkoon kastamaton persoona kuuntelemaan joka etsii uskoaan?
myos sellainen henkilo, jota ei ole kastettu.
Ei seuroissa kukaan kysy, onko tulijaa ehka kastettu. Myoskaan seuroissa ei kukaan kysy, milla mielella asianomainen on tullut seuroihin. Sinne saa tulla jokainen ihan sellaisena kuin on.
Jeesuskin aikanaan maan paalla seurusteli kaikkien ihmisten kanssa. Sen ajan hurskaat paheksuivat Jeesuksen menettelya, kun han soi ja joi syntisten kanssa ja suostui esim. keskustelemaan porton kanssa (eika tuominnut sita porttoakaan, vaikka sen ajan lain mukaan portot piti kivittaa kuoliaaksi).
Siella seuroissa on ihan tavallisia ihmisia. Monilla heista on sellainen tausta, etta ovat joutuneet elamassaan ja ajatuksissaan niin ahtaalle, ettei ole ollut muuta mahdollisuutta kuin alentua armon kerjalaisen paikalle, turvata Jumalaan, ja he ovat sitten loytaneet armon tassa uskossa.
---
Vastasin Sinulle niin kuin osasin, kun satuin olemaan hereilla; aamulla varmaan saat parempia vastauksia.
Ei ketään erotella sen mukaan onko kastamaton vai ei. Usko pois, siellä on niin paljon porukkaa, että eihän sellaisia asioita sitäpaitsi ole leimana otsassa. ;)
Suviseurat ovat ihan uteliaisuudesta käytyinäkin todella mielenkiintoinen tapahtuma ja monia ihmetyttää, miten sellaiset voidaan järjestää talkoovoimin joka vuosi. Suviseuroissa onkin kyllä kiva olla, fiilis on tosi kiva! Olen itse ollut melkein joka kerran (ihan vapaaehtoisesti, kun joku kuitenkin alkaa jostain aivopesusta puhumaan) ollut töissä suviseuroissa, 10-vuotiaana ensimmäisen kerran marssin työvoimatoimistoon töitä kysymään ja pääsin tarjottimia keräilemään seuraravintolan pöydistä. :D Sitä ennenkin tuli myytyä jäätelöä.
No jaa, eksyin vähän aiheesta mutta voit katsella suviseuratunnelmia mm. http://www.suviseurat.fi -osoitteesta, siellä on mm. kuvia. Seurojen sanomaankin voi halutessaan tutustua kuuntelemalla tai lukemalla. (Suviseuraohjelma-kohta)
Lämpimästi tervetuloa mukaan!
Jäi tuosta vielä pois tämä loppu vastauksena erään aiemmin kirjoittaneen höpöhöpö-viestiin, jossa väitettiin että lapsia ja nuoria on paikalla vain aivopesun takia.
Lämpimästi tervetuloa mukaan! Suviseuroja ainakin täällä jo odotellaan.. niin lapset kuin vanhemmatkin. Se on lapsille usein vuoden kohokohta ja voittaa perheen lomareissutkin, ainakin omat pikkusisarukset alkavat kuukausia ennen suviseuroja jo odottaa niitä.. On täyttä puppua, että meidät lapset ja nuoret pitäisi muka pakottaa paikalle. :D Ei sinne ketään pakoteta.
(Irc-galleriassakin nuoret ovat itse perustaneet suviseurayhteisöjä, koska odottavat suvareita niin kovasti..)
Kesä-heinäkuun vaihteessa ? Ko. linkistä ei näy ajankohtaa. Päättelin ed. seurojen ajankohdasta, että seurat ovat aina kesä-heinäk. vaihteessa?
juhannuksesta seuraavana viikonvaihteena
en oo vl mut olen käynyt niiden seuroissa monta kertaa kaveitteni kanssa jotka ovat vl eikä siellä kysytty et oonko vl asun Helsingissä jossa niitä vl on tuhansia olen uteliaisuuttani kuunnellut netistä niiden seuroja hesalaisille tiedoksi joka kuukauden ensimmäisenä tiistaina tulee paikallisradiosta tunnin lähetys heidän seuroista eilen tuli helmikuun ja satui kuuntelemaan sen joo en itse ole vl mut olen silti ollut siellä eikä koskaan olla ajettu ulos
>joskus olisi mielenkiintoista ja ihan yleissivistyksenkin puolesta käydä tutustumassa tällaiseen yhteisöön.
Kyllä tällaisen huvin voit suoda itsellesi vallan mainiosti. Keskimääräistä seuroissaistujaa sen sijaan on vaikeampi saada muihin tilaisuuksiin vertailuja tekemään. Hänelle riittää, että on kuullut jonkun joskus kuvitelleen käyneensä.
olitpa vaikka pakana..olen törmännyt moniinkiin "eimeikäläisiin" seuroissa.
selväksi, että seuroihin voi tulla kuka vaan. Eli menen seuroihin ja mahdollisesti ensi kesänä käyn teidän suvijuhlilla, jos vaan käy aikatauluun, etten ole ulkomailla.
tulikin yksi suosituimmista. Tsemppia!
vain yksi kysymys. Ilmeisesti kysymys on askarruttanut muitakin.