Mistä voisi netistä tilata sellaisen ajastimen auton lämmitytolppaan joka sopii myös paikalleen silloin, kun toisellakin henkilöllä on auto pistokkeessa. Nämä nykyiset kellot ovat niin isoja etteivät ne mahdu lämmitystolppaan jos toinen auto on myös lämmityksessä. Olen kuullut, että on olemassa sellaisia kelloja joissa on normaali pistoke ja hieman johtoa, että itse ajastin jää roikkumaan lämmitystolpan luukun ulkopuolelle, mutta kaupoista ei niitä löydy. Voiko sellaisen tilata netistä?
Lämmitystolpan ajastin
Mistä saa?
113264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
missä ei omaa kelloa ole? Nämä irtoajastimet ovat kieltämättä melko möhköjä. Pidä vaan piuhaa tolpassa koko ajan jos ei tolpan omistaja tahdo sähköä säästellä. Autosi ei siitä isommin kulu.
Webaston voi asennuttaa useassa paikassa. Säästyt turhalta vaivalta.
Miksi kuluttaa rahaa ja pensaa johonkin webastoon, jos löytyy sellainen vaihtoehto ku taloyhtiön tolpat? Toki se on yhtiövastikkeessa mukana, mutta kun kaikki maksaa niin ei oo mikään hirvees summma vuodessa. Webaston hinnalla saa jo loppuelämäksi tarvittavaa lämpöä autoon? Toi nyt on sama ku ostais isoimman mahdollisen pakettiauton kauppareissuja varten...
Eli pidät autoasi vain taloyhtiön tolpassa parkissa? Et käy ikinä missään kylässä, taikka muuten jätä autoa parkkiin ja tarvitse lämmitystä?
Outo olet.
Se tuskin kenellekään kuuluu missä käyn kylässä tai missä lämmitän autoani, mutta kun se noin kovasti kiinnostaa, niin kerrottakoot,että kysymys on työpaikan lämmitystolpasta. Työnantaja ei uusi tolppia, että niissä olisi ajastin jo paikallaan. Joten ajattelinkin, että jos voin jostakin ostaa ajastimen joka sopii paikalleen myös toisen auton ollessa lämmityksessä, niin säästän sähköä eikä auton tarvitse olla lämmityksessä koko päivää. Kovinkaan monta asiallista vastausta en täältä saanut, kiitos niille jotka asiallisesti vastasivat. Ja wepastoa ehdottaneelle (vaikka sitä en edes kysynyt) kerron, että ostan wepaston heti, kun annat siihen rahat.
Bauhausissa oli itseasiassa aika pieniäkin ajastimia. Kaverilla on sellainen vanhan mallinen tolppa jossa ei ole kelloa ja kyllä sinne ainakin mahtui komeasti sellainen Bauhausin pikkuajastin ja mahtuisi naapurillekkin. Lämmitysjohdon pään joutui vaihtamaan toisen malliseen, niin tolpan kansikin menee kiinni.
Nyt on kehitelty Tampereen teknisellä yliopistolla lämpötolpan koneisto,
jota ohjataan kännykällä.
Myyntifirma sijaitsee Vantaalla, mutta tähän hätään ei löydy sen nimeä.
Koneistoon voidaan määrittää mm. aika ja sähköteho, joka halutaan lämpövastukseen syöttää. Lämmön voi ajastaa päälle kaikkialta, missä kännykkäkin toimii.
Vielä lisäys edelliseen viestiini:
Lämpötolpan ajastimen voi kiinnittää myös autotallin/autokatoksen seinään sekä
esim. kesämökille, jolloin ennen mökille lähtöä voi lähettää kännykkäkoodin, joka aloittaa kesämökin sähkölämmityksen, jos sellainen on. Ja paljon muuta.
30cm jatkojohto johon ulkokäyttöön tarkoitettu ajastin. Mahtuu silloin isompikin möhkö.
odotti varmaan vastauksianne kuusi vuotta..
Kyl mä ainakin olisin odottanut. Ei pidä hötkyillä näin tärkeässä asiassa.