Suunnitelmissa on rakentaa hirsitalo, luultavasti kaksikerroksinen. Mistä lähdetään liikkeelle?? Tontti varmastikin on hyvä ensin hankkia ja on jo melkeempä ostettunakin, mutta mistä tosiaankin sen jälkeen lähdetään liikkeelle???
vinkkejä/kokemuksia
niksu
91130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kannattaisi ennen kaupan tekoa käydä kunnassa varmistamassa saako siihen tontille rakentaa hirsitaloa.
Muutenkin pitää selvittää sen ostettavan tontin tiedot esim kunnan rakennustarkastajalta.
Pitäisi tietää maaperän laatu, millaiset perustukset siihen pitää tehdä.
Sen jälkeen monet menee hirsitalokauppiaan luokse ja ostaa sopivan paketin. Toiset sanoo sen olevan aivan väärä menetelmä, pitäisi palkata suunnittelija avuksi talovalintaan.
Älä hyvä mies ajattelekaan hirsitaloa! Tämän neuvon olen antanut muutamalle, ja ovat todenneet, että olisi pitänyt uskoa.
... noin yleensäkin olen ollut hyvä tietämään asioita, ainakin jälkikäteen. Monta kertaa on kapakassa kavereitten kanssa todettu että oikeassa olin.
Minä olin jo nukkumassa, kun tuon kirjoitit.
Kyllä minä yhden ison hirsihuvilankin rakentaneena tutustuin sen rakentamisen kaikkiin puoliin.
...joista ei kannata paljoo väitellä
Kun pihaan tuodaan rekkakuorma tavaraa, ja kaikki pitäisi saada suojattu kastumiselta, homehtumiselta ja likaantumiselta.
Hirsitalon rakentamisessa tekevät ns. ammattimiehetkin joskus pahoja virheitä. Pari naulaa väärään paikkaan, ja hirsien painuessa tulee suuria ongelmia.
Pitkästä tavarasta rakennettavan rakennuksen teko oli kuin leikkiä - kun ei joka paikassa tarvinnut ottaa huomioon hirsien painumista.
Tee siihen rossipohja ja hengittävä ilmastointi. Rakennusvalvonta voi vaatia fressit tai vaikka huipparin kosteisiin tiloihin. Niitä ei ole pakko pitää auki koskaan. Eikä pidäkään, koska silloin ei hengitä. Kosteuden kuuluu mennä hirren sisään ja takaisin huoneeseen.
Varmista ensin, etta saat todellakin rakentaa sen hiristalon siihen tontille mita olet ostamassa. Mikali tontti ei ole kaava-alueella, ei estetta hirsitalon rakentamiselle varmasti ole.
Kun sitten olet sen tontin hankkinut, katsele paikan paalla millaisen talon siihen haluat ja mika siihen sopii maisemallisesti ja maaston puolesta. Ala unohda ilmansuuntia, aurinkoa terasseille ja pois keittion poydalta.
Kun sitten olet hahmotellut itsellesi, millainen kodin tulee olla, kaanny talovalmistajien puoleen alaka sina vaiheessa unohda pienyrittajia, joita varmasti loytyy sinunkin paikkakuntasi lahiseudulta. Pyyda tarjouksia malleista jotka sinua kiinnostavat. Siina vaiheessa sinun on jo tiedettava mita sina haluat.
Ellei haluamaasi mallia ole se tehdaan ja hintaa tulee vahan lisaa. Mikali otat talon muualta kuin talovalmistajalta jolla ei ole valmiita malleja, ota suunnittelija apuun.
Rakennuslupa-asiat kannattaa hoitaa valmiiksi hyvissa ajoin ennen rakennustyon alkamista. Siinakin on oma rumbansa mutta ei se kohtuuton ole. Hintaakin silla on mikali joudut hankkimaan viela poikkeusluvan ennenkuinn paaset rakennuslupaa hakemaan.
Suunnitteluun kannattaa panostaa. Huonejarjestely, ilmansuunnat, maasto ja kaikki tarpeelliset toiminnot ja tilat eivat ole ihan simppelihomma suunnittelussa.
Kun olet paatynyt niin hienoon ratkaisuun etta hankit hirsitalon, katso etta siita todella tulee se mita itse haluat ! Onnea matkaan.
Itsella sama projekti tulevana kesana. Olen jo niin pitkalla etta poikkeuslupa on jo saatu ja rakennuslupaa odotellaan. Aloitamme kesakuussa.
Rakentaja on jo valittu ja se on nimenomaan pienyrittaja naapuripitajasta. Tunnettua ja hyvaa laatua jo vuosikymmenet.
Etsi jostakin valmis hirsitalo ja käy paikalla sisällä katsomassa millainen se on. Katso millaisilla listoituksiaa painumaraot on peitetty ja miltä talo näyttää.Etsi talo joka on vähän vanhempi niin näät millaiseksi hirsi muuttuu. Samalla voi käydä normaalissa pientalossa ja vertaa kumman tosiaan haluat.