Heippa, kertokaa viisaat mulle, miten olette saaneet koiranne lopettamaan merkkailun sisällä. Oma terrierini on jo yli vuoden ja on periaatteessa sisäsiisti. Vaan jos jätkä jää yksin kotiin edes muutamaksi tunniksi, niin johan kusasee lattialle. Ikinä ei pissaa jos on joku kotona.Kyseessä ei periattessa ole eroahdistus, koska se jää ihan mielellään, itkemättä kotiin. Jätän sille aina jonkun lelun tai muuta tekemistä, kun olen poissa.
Pissatan koiran aina ennen lähtöäni, joten pissahädästäkään ei ole kyse. Yöllä osaa olla jopa kymmenenkin tuntia pissaamatta.
Pissatan koiran aina ennen lähtöäni, joten pissahädästäkään ei ole kyse. Yöllä osaa olla jopa kymmenenkin tuntia pissaamatta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Huomioitko koiraasi kun tulet kotiin? Onko koira on aina innoissaan kun tulet kotiin? Jos näin on niin et saa huomioida koiraa kymmeneen minuuttiin ollenkaan. Älä edes katso koiraan päin.
jättäisit koiralle vähän enemmänkin leluja ja tekemistä.
Ihan hyvin koiralla voi olla myöskin eroahditus, koska ei siinä koira välttämättä "itke" kun lähdet kotoa. Meilläkin koira jäi ihan mielellään kotiin, eikä päästänyt äänähdystäkään, mutta naapureilta kuulin, että noin puoli tuntia lähtöni jälkeen koira aloitti haukkumisen.
Meillä asustaa poju, joka on jo reilu 3 vuotta vanha, vaan "merkkailusta" ei ole tullut loppua. Tiedän että voi olla kiusallista, mutta olen kokeillut sitä sun tätä... tää pikku-lurjus vaan merkkailee enkä edes aina tiedä milloin. Saattaa tehdä sen yölläkin. Olen koittanut suihkutella etikkaa tms. (millaisia ohjeita olen nyt saanutkin) näihin merkki-paikkoihin, mutta eipä ole mikään auttanut.
En jaksa enää edes stressata asiasta... otan vaan rätin ja pesuaineen kauniiseen kouraani ja pesen pois. Meidän poju ei ole koskaan pitkiä aikoja yksin kotona, pääsee ulos melkein milloin haluaa, yölläkin herättelee jonkun avaamaan ulko-oven terassin kautta pihalle (piha aidattu). Jos jollain on tähän hyvä ratkaisu, niin odottelen vastausta alkuperäisen kysyjän kanssa.
Alkuperäinen kyselijä vastaa: Ei kauhean paljon tullut vastauksia ja ohjeita, miksiköhän?
Eikö muilla ole samanlaisesta ongelmasta kokemuksia, vai eikö ole mitään kunnon konstia, millä merkkailun saisi kitkettyä pois?
Tiedän pari muutakin uroskoiran omistajaa, jotka kamppailevat saman asian parissa.
Jotenkin tuntuu, että tämä ei voi olla asia joka vain kuuluu kestää, koska meillä on toinenkin koira, joka ei merkkaile sisälle.
Kiitos teille, jotka jo vastasitte. Monet konstit on jo kokeiltu, sekä hyvät että huonot :( , eipä tehoa.
Ostin tilavan sisähäkin ja laitoin koiranpennun sinne pienestä pitäen aina kun lähdin jonnekin tai yöksikin.Häkissä oma peti,juomat ja lelut sekä luut.Ainakin meillä tepsii.Koiramme oikein pyrkii sinne kun olen lähdössä.Kai se tuntee siellä olonsa turvalliseksi.Aluksi voi pitää häkissä yölläkin.
Voisit ehkä kokeilla ns.poikapöksyjä. Samankaltaiset kun nartun juoksuhousut, mutta tulevat vatsan alla pidemmälle. Ne jalassa koira pissii housuihinsa, joka ei koirastakaan ole mukavaa.
Kiitos neuvosta. Tätä kokeilemme ekaksi. Millään en haluaisi teljetä koiraa boxiinkaan / häkkiin siksi aikaa kun olemme poissa kotoa. Monet kuitenkin tekevät tämän, ja kämppä pysyy siistinä... (Houkutteleva ajatus).
Meillä ainakin russeli oppi nopeesti kun kunnolla huutaa sille ja roikottaa siinä roiskeen päällä niin, että koira selkeesti haistaa jätöksensä ja ymmärtää mistä sitä nyt torutaan.
Meillä on ongelmana koiran syöminen ja myöskin koira on aika villi niin keksii kuitenki tylsistyessään kaikenlaista negatiivista virikettä.
Kiitos kaikille, jotka neuvoitte. Kyse ei ollut eroahdistuksesta, kuten epäilinkin. Otimme yhteyttä "koirakouluttajaan" joka on myös eläinlääkäri.
Uroskoiramme yrittää "pomottaa" toista koiraamme merkkailemalla reviiriään. Kotona ollessamme, koira tietää olevansa lauman alin jäsen, mutta keskenään ollessamme nuorempi koira yrittää pomotella.
Nyt ollaan jo aika hyvällä mallilla koulutuksessa ja enimmäkseen paikat pysyvät siisteinä.