Mitä mieltä olette aineenopettajat kokonaistyöajasta?
kokonaistyöaika
hmmmm
6798
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kokonaistyöajalla aineenopettajana. Mielestäni hyvä asia, koska kaikki tehtävät on "hinnoiteltava" eli niin kuuluvat tuntimäärät tulee saada siihen 1600 tuntiin (riippuu vähäen työuranpituudesta).
Kaikki ruokailut ja vastuut on saatava aikaan kuuluvaksi....Silti saa tehdä osan töistä kotona...etänän.... Kannatan lämpimästi.
Keskimäärin 160h/kk. Vaihtelua jonkin verran, mutta yleisesti lonkalta sanoisin että reilusti enemmän. Itse pyrin että 160h/kk olisi elämänlaadun ja stressinhallinnan kannalta hyvä.
Sehän tarkoittaa sitten 40 h viikossa. Mitenkäs ne työt on sitten resursoitu??? Paljonko siinä on "esiintymisaikaa" eli opetusta?
Ei kyllä kuulosta hyvältä tuo kokonaistyöaika. Tuntuu siltä, että opettajasta revitään mahdollisimman paljon irti ja sälytetään lisävelvollisuuksia yms tehtäviä opetustyön lisäksi. Veikkaan että palkka ei kuitenkaan ole suhteessa työmäärään noussut juurikaan. Ja miten on lomien kanssa? Onko esim. kesälläkin työvelvollisuuksia?
Eräs sosterv alan oppilaitos käyttää kokonaistyöaikaa opettajilla. Eli puolessa vuodessa työaika 800 tuntia. Opetusta on viikossa 2-35 tuntia ja kokouksia 0-4 tuntia viikossa. Muun valmistelun saa tehdä kotona, valmistelua noin 0-10 tuntia viikossa oikeasti. Eli käytännössä työmäärä on n. 500-600 tuntia/puoli vuotta, mutta palkan saa sitten kuitenkin 800 tunnista. Lomat ovat sitten se kinkkisempi puoli, lomaa kertyy samanlailla kun muillakin rivityöläisillä eli se 5 viikkoa vuodessa. Käytännössä kuitenkaan ei loma aikana ole mitään tekemistä eikä siis työvelvotetta, mutta ulkomaille ei saa matkustaa kuin silloin, kun on se virallinen loma. Pitää olla varmuuden vuoksi tavoitettavissa. Ikinä ei kukaan ole soittanut. Palkka on siis kiinteä 2580 euroa kk ikälisät.
23-25h / vk:ssa mikä tosiaan on suunnitteluineen sitten sen 40h tai yli. Ensi kuussa on tulossa 27-29h opetustunteja, jolloin teen reilusta ylitöitä.... -ilmaiseksi!