Autossani on halkeama kiveniskun jäljiltä siten, että se lähtee noin keskeltä alareunasta ylöspäin ja kääntyy viidentoista sentin korkeudella vaakasuoraan ja kulkee koko kuljettajan leveyden oikealle samassa korkeudessa. Meneekö tällainen läpi katsastuksessa? Mielestäni se ei haittaa näkyvyyttä, jonkin verran kylläkin esteettistä haittaa se tuottaa. Onko muulla kuin näkyvyydellä merkitystä, kun katsastusmies arvioi asiaa?
Halkeama ja
katsastus
5628
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis autosi on halki mistä?
Täytyypä tosiaan viedä hinurilla molemmat puoliskot erikseen katsastukseen!
Ensiksi sun pitää tietää onko autossasi liimaamalla kiinnitetty tuulilasi vaiko tiivisteiden avulla paikallaan pysyvä. Jos on liimaus menetelmällä kiinnitetty lasi niin se lasi on "osa auton kantavaa korirakennetta" ja silloin lasissa ei sallita koko leveydeltä halkeamaa. Mutta jos liimalasissa halkeama ei mene toiseen reunaan asti niin inssi voi sen hyväksyä mikäli halkeama ei pahasti ole näkökentässä ja haittaa näkyvyyttä, mutta lasin vaihtokehotuksen saat jokatapauksessa ja katsastus näiltä osin voidaan hyväksyä.
Mikäli autossasi on vain tiivisteiden avulla paikallaan pysyvä lasi niin silloin ei halkeama reunasta reunaan haittaa jos ei häiritse näkyvyyttä pahasti. Näin se muistaakseni meni. 8)
mulla nyt sattuu olemaan lasi halki melkein koko pystymatkan,ei ihan keskellä,liimalasi,mut katsastusmies ei edes huomauttanut asiasta
...lasia. Mitä sä tollaista arvuuttelet? Käy vaihdattamassa se lasi. Onko yhtään hyvää syytä miksi et vaihtaisi?
Autosta riippuen lasi voi olla kantavaa rakennetta. Näin on yleensä jos lasi on liimaamalla kiinni. Tällaisessa tapauksessa ei ainakaan pitäisi mennä katsastuksesta läpi.
Mikäli olet niin persaukinen ettei ole varaa vaihtaa lasia niin silloinhan houlet ovat poissa. Auto vaan seisomaan sillä sinulla ei ole varaa käyttää sitä. Mikä sinut muka oikeuttaisi ajamaan yleisessä liikenteessä asetusten vastaisella autolla?