Tänään isäni soitti minulle aamulla ja kertoi Corolla Verson oireilusta. Maksimikierrokset 2 000 rpm, TCS OFF -merkkivalo syttyi, moottorin varoitusvalo myöskin syttyi, ehkä myös muita varoitusvaloja, vakionopeussäädin ei toiminut. Hän vei auton huoltoon ja siellä autoon tehtiin ohjelmapäivitys. Ohjelmapäivitys kesti peräti kaksi tuntia! Vakuutettiin korjaamolla että ongelman ei pitäisi kuulemma enää toistua, tiedä siitä sitten. Auto on siis Corolla Verso ja tehokkaampi versio 2.2 D-4D -moottorista. Vuonna 2006 ostettu uutena ja nyt mittarissa jotain 60 000 km.
Onko vastaavaa ongelmaa esiintynyt teidän autoissa ja onko vika saatu korjattua ja jos niin mikä oli syynä?
2.2 D-4D D-CAT ongelma!!
9
5647
Vastaukset
- Ryhmäkanne
Ota yhteys kuluttajaneuvojaan ja pyydä ottamaan yhteyttä kuluttajavirastoon (Eerikäinnen). Toivottavasti sw-päivitys toimii corollassa, ei toimi Avensiksessa eikä RAVissa.
- Mike-73
Juu sama auto ja sama ongelma on ollut, kaksi kertaa viikon sisällä...Ensimmäisellä kerralla syyksi sanottiin EGR anturin hajoaminen. Siten ohjelman päivityksen yhteydessä ohjaus boksi hajosa ja auto jäi korjaamolle. Sain uuden boksin mutta moottorin historiatiedot olivat tiessään. Ajelin muutaman päivän autola kunnes vastaavasta autosta oltiin saatu vertailutietoja ja ne syötettiin mun autoon. No, muutamaa päivää myöhemmin sama vika uusiutui, ei taaskaan kierroksia ja koelauta loisti oranssina...auto suorinta tietä korjaamolle. Nyt oli maahantuojalta tullut uusi tieto toisesta mahdollisesta viasta, kaasuläppä jumiutuu (jäätyy). Vika korjaantuu kun antaa auton seistä vähän aikaa sammuksissa. Tosin ajonvakautus ja luistonesto ei toimi ellei käy liikkeessä kuittaamassa vikaa. Odottelen uutta läppää. Kummallakin kertaa vika ilmeni täysin samassa kohtaa ja samoissa olosuhteissa: Yli 20 astetta pakkasta, 40 km mottoritieajoa vakionopeussäätimellä, ja kun poistun moottoritieltä rampille ja otan vakionopeussäätimen pois päältä, niin silloin vika napsahtaa päälle. Kuulemma pohjoisen oloista näitä tapauksia on tapahtunut enmmänkin...
- teknikk0
tämän takia vakionopeudensäätimen käyttö on kiellettyä talvella!!!
minulle sanoo tosin järkikin etten aja automaattikaasulla liukkaalla - lisävaruste
teknikk0 kirjoitti:
tämän takia vakionopeudensäätimen käyttö on kiellettyä talvella!!!
minulle sanoo tosin järkikin etten aja automaattikaasulla liukkaallalähtee ainakin omassani pois päältä itsekseen jos on liukasta. Ps. ei tojota
- pertsa
yaksinyrittäjä pertti huhtala osti 2008 corolla verson moottori 2.2 nyt on 2012 ajettu 228000 km kansi palasina ,toyota ei korvaa, älkää ikinä ostako enään toyotaa, ei korvauksia ammattikäytössä, varoitus, älkää ostako toyota corollaa 2.2 moottorilla, kukaan ei korvaa eikä ota vastuuta, täys paska, 8000 maksaa uus moottori.
- sdsdnmfsdnmnmsdf
Mikä merkki korvaa konevaurion 4 vuotta vanhaan ja 228 tkm ajettuun autoon?
- jdjdjdkdjdkkkdb
Ihan muistutuksena että toyotan 2.2 d4d koneet ovat erittäin huolettomia verrattuna vaginan pumppusuutinkoneisiin. Esim. TM:n käyttötestissä sellainen oli hajoamispisteessa 60 tkm:n jälkeen, yhtenä esimerkkinä.
- Puolueeton
Eikös noi vagin pumppusuutin diiselit ollu just niitä ikiliikkujia millä ajeli puol miljoonaa pelkillä öljyn vaihdoilla? Uudemmat 2.0 diiselit taas kelvottomia!
- Velipojan
Puolueeton kirjoitti:
Eikös noi vagin pumppusuutin diiselit ollu just niitä ikiliikkujia millä ajeli puol miljoonaa pelkillä öljyn vaihdoilla? Uudemmat 2.0 diiselit taas kelvottomia!
2.0 Tdi vm 2008 Passatista hajosi yksi pumppusuutin ja siihen se auto jätti. Onneksi valmistaja on ottanut kantaa hajoaviin suuttimiin ja korvasi kaikkien suuttimien vaihdon. Jotain positiivistakin Volsusta välillä. Varoittelin jo ennen ostoa DSG:stä mutta sekin on toiminut vaikka autolla on ajettu jo 200 tuhatta. Toinen laatikko vasta menossa auton mukana tulleiden papereiden perusteella. Xenon-polttimon vaihto oli ollut yhtä tuskaa ainakin itse tehden kun piti irroittaa puskurista lähtien kaikki jotta saisi polttimet vaihdettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201757
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy461094Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43964Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50846Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44802Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760