Virus ei lähde pois...

Kävi tälleen et iski virus tämmöseen paikkaan kuin C:\WINDOWS\system\services.0xe. Ainut mitä f-secure teki oli uudelleennimeäminen. Kuitenkin yritin poistaa ko. virusta pois tässä kun järjestelmänpalautus on poissa päältä mutta sittenkään f-secure ei saa sitä pois. Odottelen jos joku nopea löytäis tän ja saisin lisäneuvon tähän. Muussa tapauksessa pitänee laittaa järjestelmänpalautus päälle takaisin saamatta virusta pois. Onko se sit ok näin?
Tiedän kyllä että uudelleennimeäminen estää sitä toimimasta mut silti kiusaa tieto että se on yhä koneella...tänne se sit häviää bittiavaruuteen koko juttu tietysti kun laitan takaisin järjestelmäpalautuksen päälle. Odottelen...
3829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tämä on tää virus täällä: Trojan-Downloader.Win32.Delf.amx (virus)

Äänestä

Sain sen sittenkin poistettua, löytyikin neuvo f-securelta. Eli tämmöistä virusta ei F-secure poista kun on kyseessä 100% virus eli tiedosto joka on 100% viruskoodia. Se on uudelleennimetty oxe-päätteellä joten se ei voinut toimia. Sen siis sai poistaa manuaalisesti. Eli sain sen poistettua. Kun pääsee näihin sisälle niin ymmärtää paremmin. :) Eli kaikki hyvin taas.

Äänestä

-F-Securen tuotteen asetuksia ei itse muuta, toimii F-secure näin:
- F-secure yrittää puhdistaa pöpön
- Jos pöpö on virus, niin se puhdistetaan
- Jos pöpö on takaovi, mato tai troijalainen, siinä ei onnistuta.
Sitä ei yksinkertaisesti voida puhdistaa. Mahdotonta. Piste.
- Tällöin pöpö uudelleennimetään jotta se ei leviä

Näin yksinkertaista se on.
Ja miksiko ei voida puhdistaa sitten Matoa, Takaovea tai Troijalaista?
No siksi että ne eivät liitä koodiaan mihinkään toiseen objektiin josta ne voitaisiin puhdistaa. Näin ollen mitään puhdistettavaa ei ole vaan ne uudelleennimetään.

No miksikö uudelleennimetään?
No siksi että skannerit tekevät joskus virhearvioita eikä F-Secure ole halunnut poistaa tiedostoja koneelta automaattisesti juuri sen takia että jos skanneri tekisikin väärän hälytyksen niin ettei lähde tärkeä tiedosto taivaan tuuliin.
Kyllä tämä on tarkkaan harkittu toiminnallisuus.

Kun F-secure uudelleen nimeää eli tekee viruksen vaarattomaksi, niin se uudelleen nimetessään tekee niille useimmiten .0xe-nimisen päätteen.
Jos ne uudelleen nimetyt ja jo nyt vaarattomat virukset mielenrauhaasi ja yöuniasi ihan mahdottoman paljon häiritsee, niin tokihan voit ne uudelleen nimetytkin helposti poistaa.
>Käynnistä
>Etsi
>Kaikki tiedostot ja kansiot,
kirjoita hakusanaksi: .0xe (tuo on siis .nollaxe eikä .ooxe)
>Etsi, etsinnän päätyttyä voit täysin huoletta poistaa kaikki löytyneet.

Jotkut virukset osaa mennä myös System Restore eli Järjestelmän palautustiedostoihin, sieltäkin saat virukset helposti poistettua tällä ohjeella.
http://support.f-secure.fi/fin/home/virusproblem/howtoclean/cleansystemrestore.shtml

Äänestä

Kommentoi aloitusta


järjestelmänhallinnasta kirjoitti:

Kävi tälleen et iski virus tämmöseen paikkaan kuin C:\WINDOWS\system\services.0xe. Ainut mitä f-secure teki oli uudelleennimeäminen. Kuitenkin yritin poistaa ko. virusta pois tässä kun järjestelmänpalautus on poissa päältä mutta sittenkään f-secure ei saa sitä pois. Odottelen jos joku nopea löytäis tän ja saisin lisäneuvon tähän. Muussa tapauksessa pitänee laittaa järjestelmänpalautus päälle takaisin saamatta virusta pois. Onko se sit ok näin?
Tiedän kyllä että uudelleennimeäminen estää sitä toimimasta mut silti kiusaa tieto että se on yhä koneella...tänne se sit häviää bittiavaruuteen koko juttu tietysti kun laitan takaisin järjestelmäpalautuksen päälle. Odottelen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu