Elikäs meillä on tällainen ongelma: olisimme valmiit luopumaan tuplarattaistamme lasten kasvettua, mutta pahaksi onneksi huomasin rattaiden sisäpuolen kankaalle kasvaneen hometta. Rattaita on säilytetty puolikylmässä varastossa, joten ei mikään ihme. Homekasvusto on tummaa ja näkyy sisäpuolella paksuhkona kaistaleena. Olen koittanut vaikka mitä konstia: piimäliotusta, homeenpoistoainetta varmaan 10 kertaa - ainoa tulos on pieni haaleneminen. Rattaat ovat muuten hyvässä kunnossa, kaikki toimii, ulospäin ei näy "kauneusvirheitä" eikä home haise. Kysymys kuuluu: voinko myydä rattaat tällaisenaan ja ennen kaikkea mitä voin pyytää rattaista? Paljonko olisitte valmiit maksamaan muutaman vuoden vanhoista merkkirattaista, jotka ovat muuten tosi kivat ja nätit, mutta joissa on hieman hometta? En toki oleta mitään jättisummia, mutta olisiko esim. 100? Kommentoikaa!
Hometta vaunuissa
myyntiongelma
71336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kysy jostain vaunuliikkeestä jos heillä olisi vinkkiä miten homeen voisi saada pois.
Vaikea voi olla myydä homeisia rattaita, vauvan terveys kuitenkin todella tärkeää ja home saattaa vaikuttaa aika nopeasti hengitysteihin.
Minä olen saanut homeen täplittämän vaunujen patjan aivan kirkkaaksi kuivattamalla sen pesun jälkeen suorassa auringonporotuksessa.
Tohon "tyly vastaus" lisäisin, että ei pestyissä rattaissa ole enää vauvan terveydelle vaarallista hometta, vaan home on värjännyt kankaan, eli on ulkonäköseikka!
Tuo auringonvalo onkin hyvä vinkki! Odottelen vain aurinkoista päivää, että pääsisin "ruskettamaan" rattaita pihalle... Luin, että etikka ja ruokasooda auttavat homeeseen. Kokeilin tänään - ei lähtenyt! Kyllä harmittaa hyvien rattaiden puolesta. : (
niin kerrothan sitten ostajalle, että rattaissa on ollut hometta?
Ei home millään lähde. Kun se on kerran päässyt pesiytymään niin se jossain vaiheessa tulee uudestaan pintaan. Lisäksi itiöitä on kankaiden välissä ja niitä ei pois saa. Ja jo ennen pesua itiöt ovat ehtineet majoittumaan koko kärryyn.
Kerrotko minkälaiset rattaat ovat kyseessä (vuosimalli,merkki,väri),saatan olla kiinnostunut ostamaan (uusimalla kankaat).
Sähköpostiosoitteeni on [email protected]. Mailaa kysymykset, niin vastaan ja saat tarkemmat tiedot ja kuvat.