Tokaa, kolmatta jne odottavat?

Hei
Mulla on yksi vauveli, nyt noin 8kk. Tokaa yritetään ja nyt on maha mulla turvonnut tänä iltana niin että housut pitää vaihtaa, siis farkut kiristää niin että on tullut punainen jälki mahaan... ovulaatio oli vasta viime viikolla, torstaina vissiin joten JOS oisin raskaana niin testaamiseenkin olis vielä aikaa. Saahan sitä toki toivoa :)))) mutta kysymykseni on siis että te tokaa tai kolmatta tai neljättä jne odottavat: turposiko teillä maha jo näin aikasin..... vai vasta plussan jälkeen niinkuin normaalisti alkuraskauden juttuihin kuuluu...?
5463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mutta mielialat heitti niin että tiesin ilman testiäkin olevani raskaana ;-)

Äänestä

Ei turvonnut, mutta tiesin olevani raskaana viikko ovulaation jälkeen (esikoinen oli silloin noin 8kk). Minua pissitti koko ajan ja alavatsassa nipisteli... jotenkin sitä vain tiesi :)

Äänestä

Mulla ei ollut turvotusta ennen plussausta, eilisestä lähtiin on ollut turvotusta niin et piti farkut vaihtää löyhempiin housuihin :D oman laskujen mukaan rv 5 2 ja toista odottelen :)

Äänestä

Mä en osannu kuvitellakkaan et oisin raskaana mut kuitenkin mieli käski tehdä testin ja positiivistahan se näytti..

Lokakuun lopussa plussasin ja poitsu täytti sitte marraskuussa 1.v..

Sen voin kyl sanoa et jo jouluna vatta oli niin suuri että kaikki olis kyllä tiennyt et raskaana olen..ja nyt vasta se suuri onkin vaikka viikkoja vasta takana 18 3..et aikas vaiheessa rupes munkin masu näkymään..

neuvolassa kans kysäisin et miten näin pian voi näkyä niin täti tokaisi siihen että viime raskaudesta on niin vähän aikaa ja kudokset antaa nyt paremmin periksi kuin ekaa odotellessa..

Äänestä

Toisessa raskaudessa vatsa oli jo ennen vk 12 niin iso että kaikki tiesivät minun olevan taas raskaana.

Kolmatta odotan ja nyt vatsa tuli näkyviin vasta rv 18. synnytyksen ja toisen odotuksen alkamisen välissä oli vain 9kk väliä, joten kudokset olivat valmiiksi jo "löysempiä".

Toisen ja kolmannen välillä on useampi vuosi, joten vatsalihaksetkin olivat ehtineet tulla takaisin. Tosin olen tiennyt aina ennen kuin kuukautisten olisi pitänyt alkaa olevani raskaana, koska pahoinvointi on alkanut kaikissa 4 (1 varhainen keskenmeno) raskaudessani ennen rv4.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turvonnut mama kirjoitti:

Hei
Mulla on yksi vauveli, nyt noin 8kk. Tokaa yritetään ja nyt on maha mulla turvonnut tänä iltana niin että housut pitää vaihtaa, siis farkut kiristää niin että on tullut punainen jälki mahaan... ovulaatio oli vasta viime viikolla, torstaina vissiin joten JOS oisin raskaana niin testaamiseenkin olis vielä aikaa. Saahan sitä toki toivoa :)))) mutta kysymykseni on siis että te tokaa tai kolmatta tai neljättä jne odottavat: turposiko teillä maha jo näin aikasin..... vai vasta plussan jälkeen niinkuin normaalisti alkuraskauden juttuihin kuuluu...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu