Muistin virkistys viime lamasta
inflaatiouskovaisille
9958
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tähän ilmeisesti halusit viitata linkissäsi:
"1800-luvun teollisen vallankumouksen aikana mm. Suomessa ja Britanniassa oli trendinomainen deflaatio vuosikymmenien ajan. Syynä tähän oli rahajärjestelmän jäykkyys käytettäessä kultakantaa. Nousukaudella rahan kysynnän lisääntyessä sen määrää ei voitu lisätä, joilloin rahan arvo nousi. Deflaatiota ei ole juuri esiintynyt 1930-luvun suuren laman jälkeen, lukuun ottamatta Japanin ajautumista siihen 1990-luvulla."
Japanissa on deflaatio vallinnut hyvin pitkään.
Deflaatio = rahan arvo alenee, myös velat on maksettava entistä kalliimmalla rahalla! Kaikenlaisia hyödykkeitä, kuten asuntoja, saa aina sitä halvemmalla mitä pidempään jaksaa odottaa.
vaan entäpä sinulle?
p.s. elä vaan pitkästy odotellessasi
Rahan arvo siis NOUSEE!
Suomikin olisi ajautunut deflaatioon 90-luvun alussa,jollei markkaa olisi devalvoitu,joka nosti
tuontitavaroiden hintaa.Nyt euroaikana deflaation vaara on paljon suurempi laman iskiessä,koska euroa ei voi devalvoida. Saksassa oli melkein deflaatio pari-kolme vuotta sitten laman ollessa siellä pahimmillaan.
Asuntojen markkina-arvoja ei muuten käsittääkseni lasketa kuluttajahintaindeksiin,koska niitä käsitellään kansantalouden kirjanpidossa sijoituksina.
Asuntojen hintoja ei lasketa kuluttajahintaindexiin?
Voiko tämä pitää paikkansa?! Olenkin jo pitkään ihmetellyt onko tuolla tilastokeskuksen laskemalla inflaatiolukemalla wc-paperia suurempaa arvoa.
Viina lasketaan kuluttajahintaindeksiin. Ilman perjantaipulloa ei tilastokeskuksen tarkoittama mallikansalainen siis pärjää. Asunnolla niin väliä...
Katsokaapa tuolta mitä siihen kuuluu
http://www.stat.fi/til/khi/khi_2006-02-17_men_001.html
sieltä näytti löytyvän niin asuntojen kuin vuokrien hinnat joiden muutokset vaikuttavat koko indeksiin, tosin ne ovat vain yksi osa suurempaa kokonaisuutta, eivät koko indeksi.