Auttakaa tätä koiraa!!!

Lämpömittarin lukema -24 astetta,ja pakkanen kiristyy edelleen.
Naapurin koira haukkuu taukoamatta kolmatta tuntia yksin juoksunarussa,eikä omistaja tee asialle yhtään mitään.

MITEN TÄMÄ VOI OLLA MAHDOLLISTA?!!!

KOSKA SUOMEN LAKI EI KIELLÄ KOIRAN PITÄMISTÄ YKSIN JUOKSUNARUSSA SÄÄOLOISTA RIIPPUMATTA.

Maassamme on lain puutteellisuuden vuoksi vuosittain tuhansia tapauksia,joissa koiran omistajat pitävät kotieläimiään jatkuvasti pihalla juoksunarussa.
Nämä useiksi tunneiksi,jopa vuorokausiksi yksin jätetyt koirat aiheuttavat jatkuvalla haukunnallaan monille muille alueen asukkaille kohtuutonta mielipahaa.
Poliisi ja eläinsuojeluvalvoja ovat asian edessä voimattomia,koska Suomen laista puuttuu kohta, joka käsittelee koirien aiheuttamia meluhäiriöitä,sekä niistä naapureille aiheutuvia kärsimyksiä.
Laki ei myöskään kiellä kotieläimen hylkäämistä yksin juoksunaruun useiksi tunneiksi säästä riippumatta.

Tämä jatkuva metelöinti ei ole koiran/koiran omistajan oikeus,vaan muiden asukkaiden oikeus on olla kuulematta sitä,ja siksi asialle olisi ehdottomasti tehtävä jotain.

Kerros/rivitaloissa asiaan puututaan taloyhtiön järjestyssääntöihin vedoten,kun taas omakotitaloalueilla eletään asian kanssa kuin viidakossa.
---
Tässä vielä muutama seikka,joihin tulisi kiinnittää huomiota:

Kyseistä häiritsevää haukuntaa on jatkunut tähän päivään mennessä noin 10 kuukautta

Poliisilta joulukuussa saamieni ohjeiden mukaisesti olen merkinnyt kelloaikoja paperille silloin kun haukuntaa on kuulunut,
merkintöjä on kertynyt aikavälillä 10.12.2006-06.02.2007 219kpl.
Luku on todella suuri ottaen huomioon,että olen päivittäin muutamia tunteja poissa kotoa,ja kotona ollessani minulla on paljon muutakin tekemistä kuin seurata naapureiden tekemisiä.

31.12.2006 Taivas oli pommeja ja raketteja täynnä,ja koira peloissaan vielä ilta kahdeksan jälkeen yksin pihalla.

09.01.2007 Kova myrsky ja räntää satoi vaakasuoraan,koira jälleen yksin ulkona
klo 09.00-19.30

23.01.2007 Pakkasta -11 astetta koira haukkui ihan taukoamatta viisi tuntia.
Asiasta ilmoitettiin eläinsuojeluvalvojalle ja poliisille klo 20.45
-Leyserillä puhelinvastaaja päällä,joten soitto 112
-Koira hiljeni poliisin toimesta klo 21.10

06.02.2007 Pakkasta -24 astetta koira yli kaksi tuntia yksin pihalla,
hiljeni klo 18.00 isäntäväen poistuttua kotoa,mutta jatkui taas heidän palattuaan
klo 21.00.

Hyvin surullista asiassa on,kun soitin 24.01.2007 eläinsuojeluyhdistykseen tehdäkseni asiasta ilmoituksen,ja tiedustellakseni oliko poliisi ollut heihin yhteydessä,niin yhdistyksen tyttö kertoi ettei asialle voi eläinten suojelun kannalta tehdä mitään.

Kuka koiran oikeuksia puolustaa jos ei ihminen, joten
nyt kun eduskuntavaalit ovat tulossa,niin tässä olisi kansanedustajille hyvä tehtävä saada aikaiseksi lakipykälä, jonka mukaan kotieläintä tulisi kohdella perheenjäsenenä.

Jos koira tai kissa laitetaan pihalle,sillä tulisi aina olla ihminen seuranaan.

Eihän pieniä lapsiakaan laiteta yksin juoksunaruun,vaan heidän kanssaan ollaan siellä pihalla.

NÄIN MEILLÄ RAISIOSSA,JA TÄMÄ TAPAUS ON VAIN YKSI TUHANSISTA!
91034
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mieleeni herää kysymys että minkälaisia nuo eläinsuojeluviranomaiset sielläpäin mahtavat olla kun täällä päin sattui taannoin tapaus kun koira oli ollut kaksi päivää ulkona kovalla pakkasella ja eläinsuojeluviranomaiset olivat sen käyneet hakemassa pois.

Mutta tosiaan vaikka eivät pois voisi hakeakaan niin eikö sitä voisi edes jonkun lähettää jututtamaan omistajia?? Sinuna soittaisin vielä niille viranomaisille siellä päin ja ehdottaisin moista.

Äänestä

niin lakisääteisesti sillä tulee olla katos tai suoja.Ja jos koira ei ole kuin ulkokoira sillä tulee olla häkki ja lämmin koppi(joka ei saa olla maapohjalla).Ja kopin täytyy olla semmoinen että siinä on ns. eteinen ja sitten varsinainen lämminosia olkia patteri kenties ym...Ja tarhat on puhdistettava päivittäin.Haukkumiseen jos se on häiritsevää ja jatkuu useita tunteja voi poliisi puutua.Mutta mitään muuta sille ei voi tehdä.Eläinsuojelukaan jos koira ei ole huonokuntoinen tai sitä kohdeltaisiin täysin kaltoin.Ja yleensä jos asiat on niin pahasti yleensä tulee ell ja eläinsuojelusta(tässä tapauksessa se eläinsuojelia on ell)antaa koiran omistajalle korjaus kehotuksen jos asia ei tietyn aikana korjaannu niin sitten ell ja omistaja harkitsee mitä tekee.


Tähän liityen eräs tyttö piti Savonlinnan alueella hevosia tallissa hoiti niitä millon sattu hyvä jos hepat pääsi ulos kerran kuussa kunnolla ulos.Paskoissa oltiin viikolla muutamia päiviä ja juomakupit oli jäässä talvi pakkasilla.Asiasta tuli monta ilmoitusta tyttö oli ovela piti hevosiaan miehensä nimillä.Oli jopa tehnyt sen että oli kipeen sh-hevosen naulinnut koppiin että kun se jalka oli kipee kato ei voi liikuttaa(onpahan yksi vähemmän hoidettava).Vaikka hevosta olisi pitänyt liikuttaa.Hevoset oli tosi pitkään huonolla hoidolla siellä kävi monesti ell ja eihän asialle tarvinnut tehdä mitään kun ell soitti aina menosta ja asia kerettiin korjata siihen mennessä kun ell tuli paikalle.ÄLYTÖNTÄ!Onneksi tämä tyttö älysi lopettaa hevosten pidon (enää yksi hevonen ja kunnon tallissa valvovien silmien alla).Mutta tyttö "kasvattaa" kultasennoutajia ja tanskandoggeja jotka perii erinlaisia sairauksia kuten kroonisia pissi juttuja ymm...leikitään niin koira kasvattajaa"rahastuksen ahneudessa".Ja netti sivuille leikitään niin eläinrkasta mutta mitäs tämä tyttö todellisuudessa on........Se on jokaisen omassa harkinnassa!!!Tämmösiltä ihmisiltä pitäisi kieltää eläimet kokonaan....loppu elämäkseen...........

Äänestä

naapurisi, niin mikset mene sanomaan. Tuskinpa se sinun naapuri niin pelottava on ettei sinne voisi mennä keskustelemaan. Luuletko sinä pieni ihminen, että poliisi vaivautuu paikalle, jos edes sinä et viitsi ensin yrittää? Ei ole kovin vaikeaa mennä ja kysyä että eikö koiraa palella ulkona? Vai pelkäätkö sitä, että menit ensin ruikuttamaan poliisille, josta naapurisi todennäköisesti veti herneen nenäänsä?

Äänestä
  • On koitettu keskustella koiran omistajien kanssa,mutta he ovat päästään todella sairaita ihmisiä,ja saavat muiden naapureiden häiritsemisestä jotain suurta nautintoa.

    PAISKAAVAT KOIRAN KOKO PÄIVÄKSI PIHALLE NAAPUREIDEN KIUSAKSI,JA ISTUVAT ITSE LÄMPIMÄLLÄ KIRKON PENKILLÄ!

    Mutta näinhän tässä maailmassa voi tehdä,kun se koira on "vain" koira,ja omistajakin on päästään riittävän pimahtanut.

    Surullista koko asiassa on se,kun asialle ei voi tehdä eläinsuojelun kannalta mitään,koska kuitenkin koirankoppi on tehty sääntöjen mukaisesti,siispä ei jää paljon muita vaihtoehtoja,kun ottaa yhteys poliisiin.

    Kyseinen perhe on joutunut luopumaan jo aikaisemmin kissoistaan ja koiristaan naapureiden valituksien vuoksi,eli onko heillä mitään tarvetta pitää pihakoiria tai pihakissoja.

    Me muut naapurit olemme kuitenkin joutuneet kärsimään tämän koiran tapauksessa jo yli 10 kuukautta,aikaisemmissa tapauksissa ties kuinka kauan,olen asunut alueella niin vähän aikaa,että olen vain kuullut heidän kertovan kuinka paljon he ovat siitä kärsineet.

    Ehkä se on joidenkin ihmisten sairaanloinen alistamisen tarve,mikä pakottaa pitämään pakkomielteisesti kotieläintä,vaikka ei siitä välitäkkään.
    Tämän kaltainen ihminen kyllä tietää,että jos hänen alistuksen kohteena on vaikka lapsi takka hänen vaimonsa,niin aivan varmasti jossain vaiheessa tulee myös takaisin maksun aika,ja silloin hän on kusessa.
    SIKSI HÄN VALITSEE UHRIKSEEN ELÄIMEN!!!

    Äänestä

Meillä on sisäkoira joka kylläkin viihtyisi tunteja ulkona. Itse en jätä koiraa ulos kun en ole rakentanut mitään aitausta tai koppia.

Kirjoitit
"Jos koira tai kissa laitetaan pihalle,sillä tulisi aina olla ihminen seuranaan."

Miksi sillä pitäisi olla ihminen seuranaan? Sinulla ei taida olla koiraa koska koirista et tiedä tippaakaan. Onhan lapsetkin yksin ulkona leikkimässä. Onko sinulla lapsia? Ovatko lapsesi aina äidin kanssa pihalla leikkimässä? He siis eivät saa mennä omakotitalon pihalle ilman äitiä?

Meidän koira ulkona seuraa kaikkia luonnonääniä ja eläimiä. Haistelee ja kulkee yksin. Se ei todellakaan tarvitse tai halua edes minun seuraani. Jos piha on hyvin aidattu ja lämpöolosuhteet sen sallivat niin en ymmärrä miksi koira ei voisi olla ulkona jos se siellä viihtyy. Meillä ainakin hirvittävä kädenvääntö kun turre pitäisi saada sisälle niin se pistää hanttiin kaikin tavoin.

Sitten toinen asia kun koira haukkuu niin se on mielestäsi ikävissään. Voin nyt kertoa sinulle että koirat haukkuvat muulloinkin - se on niiden puhetta. Jos koira olisi muutaman tunnin kotona yksin niin jos on haukkuva yksilö niin se haukkuu sisällä kotonaankin mutta sinä et sitä kuule.

Tuntuu siltä että sinua häiritsee koiran ääntely eikä koiran hyvinvointi.

Kommentoit,
"Suomen laista puuttuu kohta, joka käsittelee koirien aiheuttamia meluhäiriöitä,sekä niistä naapureille aiheutuvia kärsimyksiä."

"Tämä jatkuva metelöinti ei ole koiran/koiran omistajan oikeus,vaan muiden asukkaiden oikeus on olla kuulematta sitä,ja siksi asialle olisi ehdottomasti tehtävä jotain."

Meidän koira on rodultaan hiljainen joten koiran haukkumista ei naapurien tarvitse kestää ollenkaan mutta naapurin suloiset lapset pilaavat meiltä kyllä koko kesän. Aivan järjetöntä huutamista, meuhkaamista, välillä tappelua lasten kesken - tätä pitää kuunnella koko päivä. Olen nykyään suosiolla viettänyt kesälomani poissa kotoa.

Miten tätä asiaa pitäisi käsitellä Suomen laissa?

Meille olisi aivan sama olisiko se naapurin koira joka haukkuisi vai naapurin kolme kakaraa! Sama häiriö siitä meille on!

Se nyt vaan on niin että se on Elämää isolla Eellä siis mitäs sille voi huutaako naapurin lapset, haukkuuko koira, tekeekö naapurin mies puhdetöitä sirkkeli laulaen. Aina on jotain häiriötä ja sen kanssa on aika pitkälle pystyttävä elämään ja jos ei niin muuta maaseudulle missä lähin naapuri on kilometrien päässä siellä on todellista hiljaisuutta sen voin luvata. Sinun ei tarvitse muuttaa kuin Maskuun niin sieltä löytyy sinulle hyvä paikka elää.

Äänestä
  • NO VOI VITTU SINUNKIN NEUVOJA!!!!!

    MINUNKO TÄSSÄ PITÄISI MUUTTAA POIS SIKSI ETTÄ NAAPURISSANI ASUU EPÄSOSIAALINEN PERHE JOKA ON KAIKILLE MUILLE ALUEEN ASUKKAILLE KIUSANA!!!!!

    KYLLÄ SEN KOIRAPERHEEN ON YKSIN HELPOMPI MUUTTAA VAIKKA HELVETTIIN,ENNEN KUIN MEIDÄN KAIKKIEN MUIDEN MASKUUN.

    Äänestä

  • Kärsijä kirjoitti:

    NO VOI VITTU SINUNKIN NEUVOJA!!!!!

    MINUNKO TÄSSÄ PITÄISI MUUTTAA POIS SIKSI ETTÄ NAAPURISSANI ASUU EPÄSOSIAALINEN PERHE JOKA ON KAIKILLE MUILLE ALUEEN ASUKKAILLE KIUSANA!!!!!

    KYLLÄ SEN KOIRAPERHEEN ON YKSIN HELPOMPI MUUTTAA VAIKKA HELVETTIIN,ENNEN KUIN MEIDÄN KAIKKIEN MUIDEN MASKUUN.

    Taidat olla hiukan hemrorauniotapaus. Tarkoitin että aina jokaisella alueella on jotain meteliä.

    Pitäisikö siis kaikkien lapsiperheiden tai muita ääniä pitävien naapurien muuttaa pois että joku saisi asua täydellisessä hiljaisuudessa omakotitalossaan. Monilla uusilla omakotialueilla kesät asukkaat saavat nauttia kun naapurit rakentavat autotalleja ja sirkkelit soivat ja vasarointia kuuluu koko päivän.

    Suurin osa ihmisistä kuitenkin pystyy asumaan näiden häiriöiden kanssa ja jos ei pysty kannattaa muuttaa.

    Mietis vähän. Onhan kerrostaloissakin koiria ja vauvoja jotka huutavat yöt ja päivät pahimmillaan kuukausia putkeen. En minä kuitenkaan voi pakottaa naapurin lapsiperhettä muuttamaan pois vain siksi että pitävät meteliä.

    Itse muutin kerrostalosta pois juuri siksi että naapurit yläkerrassa tappelivat päivittäin ja seinänaapurissa kaksi muksua syntyi peräkkäin ja minä valvoin yöt kun perheen kolikki-kakara huusi. Mitäs sille nyt oikein voi? Olisiko pitänyt pyytää heitä muuttamaan tai viedä yläkerran naapurit parisuhdeterapiaan? :)

    Äänestä

onjoutunut olemaan ulkona?Kyllä itse jo soittaisin johonkin koirasta.

Äänestä
  • Kyseinen ihminen on jo näköjään soittanut poliisille ja eläinsuojeluvalvojalle joten eiköhän ne tahot ota asiaa käsiteltäväksi jos jokin rikos olisi siellä tapahtumassa.

    Eläinsuojeluvalvojat käyvät tarkastamassa koirien pitopaikkoja jos on näyttöä että koiraa kohdellaan huonosti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kärsijä kirjoitti:

Lämpömittarin lukema -24 astetta,ja pakkanen kiristyy edelleen.
Naapurin koira haukkuu taukoamatta kolmatta tuntia yksin juoksunarussa,eikä omistaja tee asialle yhtään mitään.

MITEN TÄMÄ VOI OLLA MAHDOLLISTA?!!!

KOSKA SUOMEN LAKI EI KIELLÄ KOIRAN PITÄMISTÄ YKSIN JUOKSUNARUSSA SÄÄOLOISTA RIIPPUMATTA.

Maassamme on lain puutteellisuuden vuoksi vuosittain tuhansia tapauksia,joissa koiran omistajat pitävät kotieläimiään jatkuvasti pihalla juoksunarussa.
Nämä useiksi tunneiksi,jopa vuorokausiksi yksin jätetyt koirat aiheuttavat jatkuvalla haukunnallaan monille muille alueen asukkaille kohtuutonta mielipahaa.
Poliisi ja eläinsuojeluvalvoja ovat asian edessä voimattomia,koska Suomen laista puuttuu kohta, joka käsittelee koirien aiheuttamia meluhäiriöitä,sekä niistä naapureille aiheutuvia kärsimyksiä.
Laki ei myöskään kiellä kotieläimen hylkäämistä yksin juoksunaruun useiksi tunneiksi säästä riippumatta.

Tämä jatkuva metelöinti ei ole koiran/koiran omistajan oikeus,vaan muiden asukkaiden oikeus on olla kuulematta sitä,ja siksi asialle olisi ehdottomasti tehtävä jotain.

Kerros/rivitaloissa asiaan puututaan taloyhtiön järjestyssääntöihin vedoten,kun taas omakotitaloalueilla eletään asian kanssa kuin viidakossa.
---
Tässä vielä muutama seikka,joihin tulisi kiinnittää huomiota:

Kyseistä häiritsevää haukuntaa on jatkunut tähän päivään mennessä noin 10 kuukautta

Poliisilta joulukuussa saamieni ohjeiden mukaisesti olen merkinnyt kelloaikoja paperille silloin kun haukuntaa on kuulunut,
merkintöjä on kertynyt aikavälillä 10.12.2006-06.02.2007 219kpl.
Luku on todella suuri ottaen huomioon,että olen päivittäin muutamia tunteja poissa kotoa,ja kotona ollessani minulla on paljon muutakin tekemistä kuin seurata naapureiden tekemisiä.

31.12.2006 Taivas oli pommeja ja raketteja täynnä,ja koira peloissaan vielä ilta kahdeksan jälkeen yksin pihalla.

09.01.2007 Kova myrsky ja räntää satoi vaakasuoraan,koira jälleen yksin ulkona
klo 09.00-19.30

23.01.2007 Pakkasta -11 astetta koira haukkui ihan taukoamatta viisi tuntia.
Asiasta ilmoitettiin eläinsuojeluvalvojalle ja poliisille klo 20.45
-Leyserillä puhelinvastaaja päällä,joten soitto 112
-Koira hiljeni poliisin toimesta klo 21.10

06.02.2007 Pakkasta -24 astetta koira yli kaksi tuntia yksin pihalla,
hiljeni klo 18.00 isäntäväen poistuttua kotoa,mutta jatkui taas heidän palattuaan
klo 21.00.

Hyvin surullista asiassa on,kun soitin 24.01.2007 eläinsuojeluyhdistykseen tehdäkseni asiasta ilmoituksen,ja tiedustellakseni oliko poliisi ollut heihin yhteydessä,niin yhdistyksen tyttö kertoi ettei asialle voi eläinten suojelun kannalta tehdä mitään.

Kuka koiran oikeuksia puolustaa jos ei ihminen, joten
nyt kun eduskuntavaalit ovat tulossa,niin tässä olisi kansanedustajille hyvä tehtävä saada aikaiseksi lakipykälä, jonka mukaan kotieläintä tulisi kohdella perheenjäsenenä.

Jos koira tai kissa laitetaan pihalle,sillä tulisi aina olla ihminen seuranaan.

Eihän pieniä lapsiakaan laiteta yksin juoksunaruun,vaan heidän kanssaan ollaan siellä pihalla.

NÄIN MEILLÄ RAISIOSSA,JA TÄMÄ TAPAUS ON VAIN YKSI TUHANSISTA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu