Kakkosautoksi

Minkä valitsisitte vaimolle perheen kakkosautoksi? Emäntä ajelee joskus pitkiäkin maantieajoja. Valintakriteereinä huolettomuus, taloudellisuus, mukavuus,..näitähän riittää! Joka tapauksessa valinta välillä Toyota Yaris 1.3, Renault Clio 1.2 tai Peugeot 207 City 1.4. Kiitos vinkeistä!
5753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • myös viestissä mainittu Toyota Yaris, se valmistetaan Ranskassa ja on suunniteltu Ranskassa ja siihen toimittaa ns. alustalevyn Renault konserni. PSA:n omistama tytäryhtiö Faurecia toimittaa Yaris II:n keskeiset sisustuksen ja modulaarisuuden osat:
    Faurecia's expertise in the Toyota Yaris
    - Modularity and comfort: sliding rear bench with an adjustable back that can be folded and split in two (one third, two thirds)
    - Innovation and quality: door panels using the selective overmolding process
    - Acoustics: “bi-permeable” acoustic insulator, Sommold "deckboard" structure in trunk floor
    Lisää tietoa asiasta www.faurecia.com

    Nykyinen autoteollisuus vaihtaa ja tekee toisilleen mm. erilaisia osia, vaihteistoja, moottoreita jne.

    Äänestä

TM niin aika hyvin pärjäsi 207, erittäin lämmin, ja nopeasti lämpenevä, clio:n kohdalla ei oikein annettu hyvää arvosanaa mutta 207 oli esim parempi kun avensis. Mutta maku asia lopulta mistä pitää, yleensä pitkillä matkoilla on suosineet ranskalaista mukavuutta. Kannattaa ottaa autot koe ajolle, niin saa tuntumaa etenkin nyt kun pääsee testaamaan talvi ominaisuuksia, lämmön ja ajettavuuden puolesta.

Äänestä

Meillä on 405 breikki -93,kakkos autona.Hyvin pelittää vaikka mittarissa on jo yli 300000 tuhatta.
Hyvät tilat,kohtuullinen kulutus ja suht hyvä ajaa myös matka-ajoa.Ykkös autona uusi tojo,mutta hyvät
on kokemukset myös pösöstä.
Terveiset pohjoisesta pösö-kansalle.

Äänestä

Hyundai Getz ehdottomasti. Hyvä takuu ja testissä pärjäillyt sekä kohtuuhintainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perheen vaimoväelle kirjoitti:

Minkä valitsisitte vaimolle perheen kakkosautoksi? Emäntä ajelee joskus pitkiäkin maantieajoja. Valintakriteereinä huolettomuus, taloudellisuus, mukavuus,..näitähän riittää! Joka tapauksessa valinta välillä Toyota Yaris 1.3, Renault Clio 1.2 tai Peugeot 207 City 1.4. Kiitos vinkeistä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu