Millaisia kokemuksia ihmisillä on ilmalämpöpumpuista? Asensin syksyllä Ultimate 13 merkkisen pumpun ja vielä näillä yli -30 pakkasillakin lämpöä tulee yli kädenlämmön. Mutta miten lienee hyötysuhde?
Ilmalämpöpumpuista
Rane
51190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
hyötysuhde missään vaiheessa - 40,8 astetta on kaasuuntumispiste kylmäaineelle jota koneissa käytetään.Parhaat hyödyt alle - 15 astetta.Sitä parempi mitä lämpimämpi luulisin että jossain -5 hyötysuhde olisi aikas hyvä.
Olet aivan väärässä paikassa, jos täältä kyselet.
Hyötysuhde on muuten kaikilla laitteilla alle yhden.
Muuten ne ovat ikiliikkujia.
Tarkoittanat lämmön siirtokerrointa (lämpökerrointa). Mene lampopumput.info - sivuille.
http://www.lampopumput.info/foorumi/
Olet aivan oikeassa. Hyötysuhde oli väärä termi. Tarkoitin sillä sitä termiä millä kuvataan syötetyn sähkötehon ja saadun lämpötehon suhdetta.
Kiitokset hyvästä linkistä.
kun ostit tollasen ultimate ilmalämpöpumpun!!!
Idea oli hyvä,että hankin ilpin,mutta olisit nyt hyvä ihminen hankkinut kunnollisen laitteen jolla on ihan oikea takuukin
En tiedä mistä Ultimaten "huono maine" on lähtöisin mutta ainakin minulla tuo on pelittänyt ihan mallikkaasti eikä takuita ole tarvinnut testata. Saatan kyllä sitten olla eri mieltä kun ilman talvivarustusta olevan ulkoyksikön tuuletin karahtaa "jäävuoreen" ja hajoaa tuusan paskaksi.