Niin, mites tuo peruskulutus mitataan, esim. sairaalassa? Onkos se joku helppo matemaattinen yhtälö pituuden ja painon suhteen, vaiko erittäin yksilökohtainen? Nämä kalorilaskurit netissä tuntuvat antavan vähän mitä sattuu.
Peruskulutus
Kalle
4620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jaksa paneutua sun peruskulutukseen, kun täällä on paljon kiinnostavampaakin meneillään.
Palstan sheriffi Pontso on vetäytymässä tehtävästään, ja olemme kaikki niin onnellisia. Jos eriäviä mielipiteitä näkyy ne ovat itsensä Meripontson kirjoittamia eri nimimerkeillä.
Juhli kanssamme, Kalle!
mitäs jos lähtisit oikein ulos asti juhlimaan? Söisit kevyesti ja hyvin pitkän kaavan mukaan ja sitten menisit vaikka tanssimaan kalorit pois. Eikös olisikin mukavaa?
Aika harvoin sitä mitataan muuten kuin tutkimusmielessä, koska hoidollisesti siitä ei ole suurta apua. Googleta sana deltatrac, ja ihastele suomalaista innovaatiota.
Mittaus tapahtui aamulla. Tutkimuspöydällä maaten liikkumatta n.½ tuntia, ison kuomun alla.