Hota pulveri?

KRP

Foorumi voi olla täysin väärä tähän kysymykseen, mutta kysyisin, onko ketään vanhempaa ihmistä
joka muistaisi kuuluisan Hota pulverin koostumuksen vuodelta 1948-1949? Perimätiedon mukaan Hota sisälti mm amfetamiinia joka sittemmin poistettiin Hotasta. Perimätieto kertoo myös että ne lapset jotka syntyivät äidin käytettyä koko raskauden aikana Hotaa, syntyivät neurologisilla vammoilla joita on vasta havaittu huomaamaan kun nämä 1950 luvulla ovat tulleet"aikuisiksi". Kertokaa, jos tiedätte jotain
nimenomaan Hotan entisestä koostumuksesta kiitos.

15

11884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiona

      en ole varma mutta koukkuun siihen moni jäi.
      Se oli kovaa kamaa mutta kaiken epäilyksen yläpuolella koska oli lääkettä.

    • ukon käppänä

      Se aine oli muistaakseni morfiini.Suomi oli silloin huumeiden käytön kärkimaita


      sai siitä huomautuksen,täältä ilmoitettiin että,sotavammojen takia sitä käytetään.

      Tiedän että, siitä tuli riippuvaiseksi.

      Sitä sai ilman resptiä,varmaan käytettiin tosi paljon.

      • valheet esiin

        Nimenomaan Suomessa oli sotien takia ja sotien jälkeen "lääkkeen" käyttäjiä.

        En ymmärrä miksi tästä asiasta vaijetaan, moni veteraani oli täysin nisti ja alkoholisti.

        Heroiinia ja amfetamiinia on mennyt vaikka kuinka helvetisti tiettynä aikana Suomessa ja nykyään moralisoidaan kannabista. Voi v ittu miten kaksinaismoralistista kikkailua.


    • huumemuumi

      http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Heroiini oli pula-ajan Suomen suosittu superlääke/1135244950759

      "YK:n päämajassa New Yorkissa asti ihmeteltiin, miten on mahdollista, että neljän miljoonan asukkaan Suomessa kului 40-luvun lopulla heroiinia vuodessa saman verran kuin muissa maissa keskimäärin 25 vuodessa.

      Vuonna 1946 Suomessa kulutettiin – reseptilääkkeinä – 99 kiloa heroiinia.

      Suomi ei ollut vielä YK:n jäsenmaa. Ehkä siksi vastaus Helsingistä New Yorkiin oli kylmänviileä: Jatkamme heroiinin käyttöä. Sitä tarvittaisiin itse asiassa entistäkin enemmän – kansanterveydellisistä syistä."

      Nykyään Suomi nuolee kaikkien persettä ja kieltoja kiristetään, kun muualla höllätään. Heroiini takas lailliseksi - kansanterveydellisistä syistä!

    • fredmy

      Wikipediasta:

      Hota-pulveri oli tamperelaisen lääketehdas Starin valmistama särkylääke, joka oli suosittu aina 1960-luvulle asti. Pulveria myytiin keltasinisessä pakkauksessa, jossa oli kuvattuna intiaanihahmo, ja sitä kutsuttiin myös intiaanipulveriksi.[1] Jauhetta nautittiin kaatamalla sitä pussista veteen tai suoraan suuhun.[2] Pulverin nimi tuli intiaanien pyhää kukkaa tarkoittavasta sanasta.[3]

      Hota-pulverin ainesosia olivat asetyylisalisyylihappo, salisyyliamidi, askorbiinihappo eli C-vitamiini, kolapähkinä ja kofeiini.[4] Aluksi pulverin valmistuksessa käytettiin kofeiinipitoisesta rohdosta valmistettua guarana-tahnaa,[3] mutta sota-aikana tahnaa ei ollut saatavilla ja se korvattiin kofeiinilla ja kolapähkinällä.[2]

      Hota-pulverin valmistus alkoi vuonna 1929 ja sitä valmisti Star ja myöhemmin turkulainen Leiras[2] (nyk. Leiras Takeda) aina vuoteen 1998, jolloin Lääkelaitos perui sen myyntiluvan.[1]

      Hota-pulveria käytettiin vielä 1960-luvulla hyvin runsaasti särkylääkkeenä. Ajoittain sen käyttö sai addiktionomaisia piirteitä vanhemman väestön piirissä, ehkä sodanaikaisen käytön jatkona.lähde? Pulverin aikaisemmin sisältämä fenasetiini mutta ilmeisesti myös salisyyliamidi yhdistettynä muihin pulverin ainesosiin oli munuaisille vaarallinen ja sen takia myös hengenvaarallista.[5] Niinpä lääkäreitä kehotettiin aina munuaispotilaitten historian kartoittamisessa kysymään Hota-pulvereitten käytöstä.

      Omalta osaltaan Hota-pulvereitten mainonnan historia kertoo myös lääketeollisuuden etiikasta, tai sen ajoittaisesta puutteesta. Tästä eettisyyden vajavuuden edelleen jatkumisesta kielii myös Lääkelaitoksen antama lausunto, jonka mukaan "mikään Hotan ainesosista ei sinänsä ollut kielletty, mutta koska niiden vaikuttavuudesta ei ollut varsinaista näyttöä, yhdistelmä ei enää ole käytössä".lähde? Vaikuttavien aineitten, jotka eivät siis olleet mainoksen luonnontuotteita, munuaistoksisuudesta ja sen aiheuttamista kuolemista oli vahvaa näyttöä.

    • lapsonen

      Minun äitini käytti pahaan migreeniin hota-pulveria. Sisareni on skitso. Itselläni oli pikkasena pahan-olon-tunteita.. sellainen olotila, jota ei voi toiselle selittää.. kuin ällöttävän makea oksennuttava olotila, jossa tunnet olevasi täysin yksin. Sisareni ei parantunut. Lapsuuden aikaiset pahanolontunteet jäivät itseltäni pois. Mutta minäkin otin jo alle viisivuotiaana Hotaa pahoihin migreeniongelmiin. Olen syntynyt v. 1949.

    • Ennenvanhaan

      Isoisä otti joka aamu "lähti päivä paremmin käyntiin" koukussa se siihen oli :D tosin eli kyllä 99 vuotiaaksi.

    • Anonyymi

      tiskin alta sain apteekista hota hinta1markka annos.kun otti pulverin jasoi tehdä töitö paras särkylääke tähän mennessä

    • Anonyymi

      Hota-pulveria käytettiin vielä 1960-luvulla hyvin runsaasti särkylääkkeenä. Ajoittain sen käyttö sai riippuvuutta läheneviä piirteitä, sillä se sisälsi 1950-luvulla pienen määrän amfetamiinia.[3] Pulverin aikaisemmin sisältämä fenasetiini, mutta ilmeisesti myös salisyyliamidi, yhdistettynä muihin pulverin ainesosiin oli munuaisille vaarallinen, ja sen takia myös hengenvaarallista.[5]

      • Anonyymi

        Oliko hotapulveri punaista?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko hotapulveri punaista?

        Hotapulveri ei ollut punaista, vaan vaaleaa, lähes valkoista jauhetta. Pistävän makuista, ja otettiin veden kanssa. Muistan, kuinka lapsena sain sitä, kun oli päänsärkyä tai muuta kipua. Vähän kerrallaan, mutta se oli tehokasta ja vei säryt. Ei mitään haittoja esiintynyt, mutta seihän sitä jatkuvasti syötykään yleensä. Lääkeriippuvaiset lienevät olleet eriasia. Kuten nykyäänkin, kun kaikki popsivat monenlaisia pillereitä, aamuin illoin.


      • Anonyymi

        "yhdistettynä muihin pulverin ainesosiin oli munuaisille vaarallinen, ja sen takia myös hengenvaarallista"

        Ei sittenkään kovin vaarallista, mun äiti söi Hotaa joka päivä. Kun seos muutettiin, etsi vanhaa seosta ehkä jopa lähes 60 lukuun.
        Eli kuitenkin terveenä ja kaikki hommat tekevänä, kotonaan 87v.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "yhdistettynä muihin pulverin ainesosiin oli munuaisille vaarallinen, ja sen takia myös hengenvaarallista"

        Ei sittenkään kovin vaarallista, mun äiti söi Hotaa joka päivä. Kun seos muutettiin, etsi vanhaa seosta ehkä jopa lähes 60 lukuun.
        Eli kuitenkin terveenä ja kaikki hommat tekevänä, kotonaan 87v.

        Kuulin jostain, että hota-pulveri olisi sisältänyt vähän myös oopiumia. Minäkin otin 1960-luvulla hotan päänsärkyyn. Päänärky loppui kokonaan, kun sain silmälasit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hotapulveri ei ollut punaista, vaan vaaleaa, lähes valkoista jauhetta. Pistävän makuista, ja otettiin veden kanssa. Muistan, kuinka lapsena sain sitä, kun oli päänsärkyä tai muuta kipua. Vähän kerrallaan, mutta se oli tehokasta ja vei säryt. Ei mitään haittoja esiintynyt, mutta seihän sitä jatkuvasti syötykään yleensä. Lääkeriippuvaiset lienevät olleet eriasia. Kuten nykyäänkin, kun kaikki popsivat monenlaisia pillereitä, aamuin illoin.

        Kyllä minun muistissani jota oli jotenkin vaalean ruskeaa pulveria, muistan kun tätini otti sitä kaataen suoraan suuhun ja vettä päälle.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1420
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      290
      1255
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1115
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1061
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1038
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1019
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe