Ei veneily aina niin helppoa ole. Opettavainen video pelastamisesta ja kahden erilaisen veneen käyttäytymisestä aallokossa. Kannattaa katsoa!
http://www.youtube.com/watch?v=JxvP3DWi7_k
http://www.youtube.com/watch?v=JxvP3DWi7_k
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mielenkiintoista on se, että purkkari nousi jälleen oikein päin. Mitenköhän olisi moottorivene käyttäytynyt.
ps. itsellä moottorivene
Uppoamarunkoisten moottoriteho purje- ja moottoriveneillä tulisi mitoittaa käyttöalueen mukaan. 200 hv vehkeellä ei olisi ollut mitään hätää, koska voimalla saadaan vene kääntymään oikeaan kurssiin ja aallot otettua pehmeämmin oikean suuntaisina.
Kuvan kevyt pikkuplaanari ei kuulu merenkäyntiin ollenkaan.
http://www.youtube.com/watch?v=wuw_W0SgIkQ
Näyttää pienikin pärjäävän, kun osaa....ja ilman moottoria!
Sen näkee tästäkin mainiosta videosta. Rauhallinen valtamerimaininki on turvallinen, riski tulee rantautuessa. Harkintakyky on tärkeämpi kuin iso vene tai hevosvoimat, eikö vain? Antaa surffilautailijoiden mennä rantatyrskyihin, pysytään me purjeveneillä/moottoriveneillä liikkuvat mieluummin ulompana...Ne Porkkalanselän jättiaallot on toinen juttu!
tuulta ei ollut juuri nimeksikään, vaan tilanne tapahtui matalahkolla vesialueella jossa valtameren maininki alkaa murtua (surffausaaltoja). Avomerellä ei tuolla tuulella ole aaltoja ollenkaan. Opetus on ettei kannata mennä valtameren äärellä matalaan veteen, siellä voi käydä köppäsesti.
pienen veneen ominaisuuksista murtuvan aallon alla.
Murtuva aalto on vaarallinen, kun sen korkeus alkaa lähennellä puolta veneen pituudesta. Siksi, mitä pienempi vene, sitä herkemmin kaatuu murtuvan aallon iskusta. Jos vene joutuu poikittain aallon eteen, aallon korkeus jo alle puolet LOA:sta voi kaataa. Kuten videolla.
minkä kokoinen vene tuosta olis selvinnyt.tietysti swan65 ja kait vaikka bavaria50,mutta missä olis raja.olisko 40jalkanen jo kaatunu?
menee kumolleen isokin purkkari. Vieläkin hankalampia murtuvia lyhkäisiä ja korkeita aaltoja muodostuu vuorovesialueilla. Korkea maininki ja laskuvesi saa aikaa matalahkossa vedessä ihan kamalia aaltoja. Niistä varoitetaan pujehdusoppaissa ja satamakirjoissa. Avomerellä syvässä vedessä ei tuollaisia aaltoja juuri synny.
Tuossakin tapauksessa käy hyvin ilmi, ettei purjehtijaisä hädissään osanut tehdä oikeita toimenpiteitä (ajoankkuri tai pitkä köysi), jolloin veneen keula olisi pysynyt kohtisuorana aaltoja kohti.
Miehistön merikelpoisuus vs.veneen merikelpoisuus...
(Hyvinhän se pikkupaatti kääntyi taas oikeinpäin)
Näin ennenkin, maalla tiedetään mitä merellä olisi pitänyt tehdä. Ei tällä kipparilla varmaan ihan helppoa ollut, kun konettakaan ei voinut käyttää (taisi olla skuutti sotkeutunut potkuriin). Moottorivene oli tulossa auttamaan. Varmaankin olet oikeassa, että ajoankkuri kenties olisi auttanut. Onko itselläsi kokemusta?
Eikö paljon parempi vaihtoehto olisi ollut koettaa pysytellä kauempana rannikosta? Veden väristä näkyy, että oltiin jo matalassa vedessä. Siinähän aallot alkavat murtua, syvemmän veden alueella vain laakeita maininkeja.
Moottorivene vaihto kokonaan värinsä toiseksi kun se meni nurin?
"The first rescue boat doesn't even notice... the secon capsizes" Siinä se kameleonttitemppu, ihan selväkielisesti selostettuna.