volvo tietäjät

dp 290

Pitäisi irrotta trimmin sylinterit kilvestä kunhan pakkanen hieman helpottaa, mutta katselin lampun kanssa pikaisesti sitä kiinnitystä konehuoneen puolelta ja näkyi lukkopultti ja tappi, kysymys kuuluu onko tappi kierteillä ja miten sen saa helpoiten irti. Onkos kukaan aukonut niitä hydrauli sylitereitä ja kunnostellut. En halua sitten vastauksia että vie merkkihuoltoon tai hommaa ammattimies paikkalle.

6

949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • irti kilven sisäpuolelta,sitte ulkopuolelta trimmisylinterien välistä 2 muovisuojatulppaa (jos tallella) pois.sen jälkeen 1/8 R kierteellä oleva rasvanippa reikään ja rasvaprässillä painetaan tapit veneen sisälle,,muista ensin pultit pois!sylintereitä en oo purkanu.

    • dprop

      -90 vuosimallista kunnostin toisen sylinterin.Paikallinen hydrauliliike tilasi tiivisteet Tiivistekeskukselta. Yhtä muovista/nylonista tukirengasta ei sieltä löytynyt.Otin vanhan malliksi ja muovialan erikoisliike sorvasi sen vastaavasta materiaalista.En muuten irroittanut sylinteriä vetolaitteesta, vaan purin sen siinä paikallaan.

      • dp 290

        se sylinteri auki kuinka helposti, siinä päässä näkyy olevan laippa missä on 4 syvennystä,ilmeisesti kiertämällä lähtee auki vai.


      • dprop
        dp 290 kirjoitti:

        se sylinteri auki kuinka helposti, siinä päässä näkyy olevan laippa missä on 4 syvennystä,ilmeisesti kiertämällä lähtee auki vai.

        Vanhempi malli lähti kiertämällä auki.Sinulla vaikuttaisi olevan uudemman malliset sylinterit, mutta uskoisin avautuvan samalla tavalla.


      • dp 290
        dprop kirjoitti:

        Vanhempi malli lähti kiertämällä auki.Sinulla vaikuttaisi olevan uudemman malliset sylinterit, mutta uskoisin avautuvan samalla tavalla.

        kokeilla, vm -91. Saitko kuntoon tuolla operaatiolla, minulla ei pidä trimmia ylhäällä vaan laskee ajossa hiljalleen alas, öljyä ei tullut veteen mutta öljyn sekaan tulee pikkuhiljaa vettä.


      • dprop
        dp 290 kirjoitti:

        kokeilla, vm -91. Saitko kuntoon tuolla operaatiolla, minulla ei pidä trimmia ylhäällä vaan laskee ajossa hiljalleen alas, öljyä ei tullut veteen mutta öljyn sekaan tulee pikkuhiljaa vettä.

        Sylinterin alumiininen päätykappale oli syöpynyt öljykanavan kohdalta ja vuoti öljyä veteen,korjattiin hitsaamalla syöpymä umpeen.Uusin samalla kaikki tiivisteet vaikka eivät todennäköisesti vuotaneetkaan.Kolme kesää on ajeltu korjauksen jälkeen ja homma ok.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe