Täällä palstalla oli niin monenlaista tietoa:
Mielenosoitusmarssi tulee - marssi ei tule !
Annamme kirjelmän ja nimilistan Eduskunnassa - emme anna nimilistaa.
Joiltakin homesairailta sain sähköpostia, että olette menossa Eduskuntaan tänään mielenosoitusmarssille homesairaiden puolesta.
Olitteko siellä ja tapasitteko ketään päättäjiä ?
Montako teitä oli läsnä ?
Annoitteko mitään kirjallisia kyselyjä ja kenelle?
Terveisin Hilkka
Mielenosoitusmarssi tulee - marssi ei tule !
Annamme kirjelmän ja nimilistan Eduskunnassa - emme anna nimilistaa.
Joiltakin homesairailta sain sähköpostia, että olette menossa Eduskuntaan tänään mielenosoitusmarssille homesairaiden puolesta.
Olitteko siellä ja tapasitteko ketään päättäjiä ?
Montako teitä oli läsnä ?
Annoitteko mitään kirjallisia kyselyjä ja kenelle?
Terveisin Hilkka
Vastaukset 13
Vanhimmat
kuivua ns. kasaan.
Muutama marssija,kolme tai neljä, kolme poliisiautoa ja poliiseita moninverroin enemmän kuin marssijoita.
Mitähän poliisi pelkäsi, kun tarvittiin sellainen määrä poliiseita?
MINÄ lopetan tämän yhdistyksen yksin ja minä päätän mitä tehdään ja minä minä henkilön marssi. Minä on yksikkö, joten tulos on sen mukainen.
viestin viejinä ja huomion herättäjinä ja sentään enemmän kuin alle kymmenen. Olihan tuota joillakin päättäjillä tietoa, mitä herkistyminen aiheuttaa, yhdellä paljonkin (ketään mainostamatta). Talvisodan meininkiä oli, kun odotti kolkytasteen pakkasessa tunnin myöhässä olevaa junaa; sai hyvin työn käyntiin. Joku muu kertokoon lisää, jos tarvetta näkee. Suuren työn oli moni tehnyt - projektit eivät ole heppoisia juttuja.
Parempi on mennä marssimaan kuin nimettömänä marista täällä Homesairaudet palstalla.
Olette olleet rohkeita ja teillä oli aikaa. Oli varmaan kiva nähdä toisia homesairaita ja keskustella yhteisistä asioistamme.
Ikävää, että oli niin kova pakkanen tänään.
Toivottavasti asiamme etenevät Eduskunnassa.
Terveisin Hilkka
Olisi luullut, että Suomen 750 000 homesairaasta olisi useampi osallistunut. Harmi. No, kymmenisen on ok.
Missä on laskettu että homesairaita on 750 000?
Mihin tietoon tämä perustuu?
Esim. tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000023450076
kanssa ei mitään tekemistä.
"Tuula Putus mainitsee SK:n artikkelissa, että meitä olisi 250 000. Uskon kuitenkin, että meitä sairastuneita on ainakin kolminkertainen määrä."
Tuula Putuksen antama tieto on ehkä oikeampi kuin Nikkolan "uskon" että tieto eli 750 000.
Putuksen 250 000 on laskennallinen luku kansastamme %:na.
Ei Tuula Putuskaan puhunut 250.000 homesairaasta, vaan että 250.000 on HERKISTYNYT homeille.
tiedän,enkä ole kirjoittanutkaan että hän olisi puhunut 250 000 homesairaasta. Aloha!
kemikaaliyliherkille!
myös!
fsfgsfgsdfgs