Tällainen kysymys: Välillä tulee kotitalon pihalla seurailtua, kun ilmavoimien koneet lentävät yli ja sinällään on mukavaa koneita bongailla, eli HN:a ja HW:a menee yli. Mutta maasta käsin tuntuu että lentokorkeutta on vaikea arvioida, joten onko tietoa kuinka matalalla koneet saavat lentää esim. varsinkin asutulla seudulla? Saisivat lentää matalammallakin minun puolesta, mutta kiva olisi tietää lentokorkeus ja vaikka sekin että millä nopeudella matalalla lennetään. Täällä varmaankin jollain tietoa asiasta?
Ilmavoimien koneiden
lentokorkeus?
6877
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
1000 jalkaa asutuksen yllä
500 jalkaa asumattoman alueen yllä.
Ilmavoimilla voi olla ihan omat luvat korkeuksiin, ainakin harjoitusaluilla merkityillä paikoillaan.
ei ole selkeitä korkeurajoituksia, kuten siviilipuolella.
Ainoastaan, selkeästi erossa esteistä.
Toki tehtäväkohtaisesti annetaan korkeudet jne.
Aivan matalalentoa pyritään välttämään asutusalueilla, paitsi kun on näkösuunnistuslento annetaan korkeus maastosta ja matalalla. Siinä se suunnistustaito testataan kun mennään matalalla ja kovaa. ;)
Jokaiselle ilmailijalle pitäisi MIL CTA olla tuttu käsite. Uteliaille tiedoksi, että kyseessä on pysyvä tai tilapäinen sotilaslennonjohtoalue, jonne muut menevät vain luvan kanssa ja virkamiehet lentävät siellä omine sääntöineen, tehtävästä riippuen latvoja hipovasta ylöspäin. Kun väki suorittaa tehtäviään muualla, noudattavat he vallitsevia lentosääntöjä, mutta erivapauksin niin ala- kuin ylärajankin suhteen. Kokemukseni mukaan he tekevät korpikentän ohittaessaan normaalit ilmoitukset ja esimerkiksi vesistöä vasten voi kulkijan havaitakin. Heidän toimenkuvaansa kuuluu myös tietää, ketä ilmatilassa liikkuu, joten väistelyt jäävät käytännössä heidän harteilleen. Meille se olisikin mahdotonta:)
Aikanaan oli maan pinta rajana sen alle ei saa mennä(Tehtävää suorittaessa).
Periaatteessa ilmavoimien koneet saavat lentää niin alhaalla kuin tehtävä vaatii.Jokainen lento ohjeistetaan elikä annetaan tehtävä.Suositus on Pirkkalassa että nousu mah nopeasti 1000 m. Ilmavoimat käyttää metrejä.
Minun on annettu ymmärtää, että ilmavoimat ovat siirtyneet korkeuslukemissa jalkoihin, kuten muutkin ammatikseen lentävät. Myös kieli on vaihdettu englanniksi.