Meinasin viikonloppuna vaihtaa soran hiekkaan. Olen kuullut, että Bilteman puhallushiekka olisi edullista ja hyvää, eikä sitä tarvitsisi pestä. Minulla on 2 partamonnia ja albiinomonnisia ja ne kuulemma tykkäävät enemmän hiekasta?!
Kysymykseni kuuluu, että voiko kalat laittaa heti vaihdon jälkeen takaisin jos säästän kaiken vanhan veden?
Allas on 180l ja siellä on edellämainittujen asukkien lisäksi miljoonakalaoja ja tetroja.
Neuvoja kaivataan
1
256
Vastaukset
- fish KING
Monniset tykkää pöyhiä pehmeää hiekka pohjaa ja etsiä sieltä ruoan jätteitä suupaloiksi.
Partiksille, ihan sama...
Ei vettä tarvitse säästää kalojen siirto ämpäreitä enempää, voit laittaa uutta vettä sitten lisää kun akva on valmis.
Ota vanhaa hiekkaa talteen ja laita se sukkahousun punttiin ja laita sukkahousu hiekkoineen akvaarioon muutamaksi päiväksi niin että vanhan hiekan bakut pääsee kasvattamaan kantaansa uuden hiekan pinnalle.
Älä putsaa lasi pintoja sillä niissäkin asuu bakteereja jotka on hyviä akvaarion elämän tasapainon kannalta.
Miljoonakalat kuuluisi kovempaan veteen kuin mitä sulla on muut lemmikkisi, mitäs mieltä oot, voisitko antaa niille oikeat vesi oltavat?
Hiekasta;
- Bilteman hiekan kehutaan olevan asennus valmista suoraan pussista mutta voisit nyt kokeilla ja tehdä testin joka osittaa vöäittämät vääriksi tai tosiksi... Laita ämpäriin puolilleen hiekkaa ja vettä perään melkein ämpäri täyteen.
Pöyhi hiekkaa vaikka suihku huoneen lattian päällä ja JOS HIEKASTA IRTOAA PUTUA JA IRTOPÖLYÄ NIIN KOE ON ONNISTUNUT JA SUN TÄYTYY PESTÄ HIEKKA NIIN PUHTAAKSI ETTÄ SITÄ KAIVELEMALLA PESU VESI PYSYY KIRKKAANA PÖYHINNÄN JÄLKEENKIN, KAADA LIKA VESI TIETTY VÄLILLÄ VIEMÄRIIN MUTTA SILLOIN SUN TÄYTYY PESTÄ HIEKKA JOS SE LIKAA PESU VEDEN. AATTELEPPA MITÄ LIKAINEN VESI SAA AIKAISEKSI AKVAARIOSSASI...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4688432Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195800Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2544738Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624089Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673722- 901688
- 931182
- 42847